Bilgisayara virüs girdi

Casus yazılımdır büyük ihtimal en az 3 kez başıma geldi. Taratma falan zaman kaybı. Direk sıfırlayın sıfırlayana kadar da internet bağlantınızı kesin ve usb ile yeni kurulum yapın. Kurulum esnasında disklerin içini temizlemeyi unutmayın.
Steam

Windows üzerinden "bu bilgisayarı sıfırla" yeterli değil.
Önce verilerinizi yedekleyin ve virüs taraması yapın.
Sonra kurulum USB'si ile temiz format atın.

Verileri yedekledikten sonra, kurulum yapmadan önce virüsün yedeklenen dosyalara da bulaşmış olma ihtimaline karşı bilgisayarı Kaspersky rescue disc ile boot ederek virüs taraması yapın. Nasıl yapılacağı aşağıdaki linkte anlatılıyor. İşletim sistemine ihtiyaç yok. Bootable.

Verileri yedekledikten sonra, kurulum yapmadan önce virüsün yedeklenen dosyalara da bulaşmış olma ihtimaline karşı bilgisayarı Kaspersky rescue disc ile boot ederek virüs taraması yapın. Nasıl yapılacağı aşağıdaki linkte anlatılıyor. İşletim sistemine ihtiyaç yok. Bootable.

Boot menüye geldikten sonra karsperksky'i açtım enter enter yaptım sonrakinde Kaspersky'nin kendi masaüstü gelecekti ama bende siyah ekran kaldı ne yapmalıyım fişi çekiyim mi?

Steam

Boot menüye geldikten sonra karsperksky'i açtım enter enter yaptım sonrakinde Kaspersky'nin kendi masaüstü gelecekti ama bende siyah ekran kaldı ne yapmalıyım fişi çekiyim mi?
Belge resim vs kurtarmanız gereken dosya olmadığını söylemiştiniz. Dolayısı ile virüs taraması yapmanıza da gerek yok. Virüs taraması yapmak sadece kurtarmak istediğiniz şeyler var ise gerekli.
Fişi çekebilirsiniz.
Windows kurulum USB si ile temiz kurulum yapmanız yeterli.
Kurulum USB si ile kurulum yapmaya başladığınızda Windowsun kurulacağı diskin seçilmesi kısmına geldiğinizde disk birimlerini silin ve windows kuracağınız diski tek parça haline getirin. sonra next next ilerleyin ve kurulumu tamamlayın.

Belge resim vs kurtarmanız gereken dosya olmadığını söylemiştiniz. Dolayısı ile virüs taraması yapmanıza da gerek yok. Virüs taraması yapmak sadece kurtarmak istediğiniz şeyler var ise gerekli.
Fişi çekebilirsiniz.
Windows kurulum USB'si ile temiz kurulum yapmanız yeterli.
Kurulum USB'si ile kurulum yapmaya başladığınızda Windows'un kurulacağı diskin seçilmesi kısmına geldiğinizde disk birimlerini silin ve Windows kuracağınız diski tek parça haline getirin. Sonra Next Next ilerleyin ve kurulumu tamamlayın.

Silebileceğim kadar diski sildim ondan sonrasında sildirmedi diski biçimlendirip devam ettim şu anda Windows yükleniliyor.

Fişi çekebilirsiniz.
Kurulum USB'si ile kurulum yapmaya başladığınızda Windows'un kurulacağı diskin seçilmesi kısmına geldiğinizde disk birimlerini silin ve Windows kuracağınız diski tek parça haline getirin. Sonra Next Next ilerleyin ve kurulumu tamamlayın.

Fişi çekebilirsiniz.

Kaydedilmiş yedekler var diyor geri yükle diyeyim mi? Yoksa yeni bilgisayar olarakmı ayarla diyeyim?

Fişi çekebilirsiniz.
Kurulum USB'si ile kurulum yapmaya başladığınızda Windows'un kurulacağı diskin seçilmesi kısmına geldiğinizde disk birimlerini silin ve Windows kuracağınız diski tek parça haline getirin. Sonra Next Next ilerleyin.

Kurulum bittikten sonra uygulamaları kurarken benim spotif hesapda gitmiş 😨

Son düzenleme:
Geçmiş olsun bana da dün virüs girdi, adamlar Gmail'imi ele geçirip oradan Binance hesabıma girip bin dolarlık varlığımı çalmışlar. Dünden beri en azından Gmail'imi geri almaya çalışıyorum ama tüm bilgileri sıfırladıkları için onu da alamıyorum.

Hocam bunu yapsam yeterli olur mu format atmama gerek var mı çok fazla dosya ve kayıtlı veri var. Sanırım bayağı ciddi bir virüs yedim çünkü Gmail hesabıma girip onun üzerinden Binance hesabıma girerek 2FA açık olmasına rağmen her şeyi aldı ve Gmail'imi de geri alamıyorum. Yani bu yöntem yeterli olur mu yoksa format şart mı?

Son düzenleme:
Geçmiş olsun bana da dün virüs girdi, adamlar Gmail'imi ele geçirip oradan Binance hesabıma girip bin dolarlık varlığımı çalmışlar. Dünden beri en azından Gmail'imi geri almaya çalışıyorum ama tüm bilgileri sıfırladıkları için onu da alamıyorum.

Hocam bunu yapsam yeterli olur mu format atmama gerek var mı çok fazla dosya ve kayıtlı veri var. Sanırım bayağı ciddi bir virüs yedim çünkü Gmail hesabıma girip onun üzerinden Binance hesabıma girerek 2FA açık olmasına rağmen her şeyi aldı ve Gmail'imi de geri alamıyorum. Yani bu yöntem yeterli olur mu yoksa format şart mı?

Format attıktan sonra Spotify hesabının epostası değişmiş kullanmıyorum onu kurtardım bir de gece 3'te vk hesabına giriş yapılmış şimdi fark ettim hemen güvenliği sağladım. Bu virüs illetinden kurtulmak zor mecbur o formatı atacaksın.

Son düzenleme:

Dosyaları koru seçeneği ile formatlamanız, sonrasında virüs taraması yapmanız sistemi temizlemeniz için yeterli.
Zaten şu anda sizin için asıl tehlike bulaşmış olan virüs değil ele geçirilmiş bilgilerinizle başka şeyler yapılma ihtimali. Örnek: Adam zaten gmail şifrenizi elde etmiş. O bilgisayarı yaksanız bile gmail şifrenizle işlem yapabilir.

Hani siteden indirmiştiniz? Türkçe yama konusunda sıkıntılı olan birkaç site var.

Hitman 2 silent Assassin'in Türkçe yamasını bulmaya çalışıyordum ama yoktu ben üstüne çok gittim gördüğüm sitelerde indirip deniyordum o sırada Defender izin vermemişti ben izin verdi orada trojan girdi.

Hitman 2 silent Assassin'in Türkçe yamasını bulmaya çalışıyordum ama yoktu ben üstüne çok gittim gördüğüm sitelerde indirip deniyordum o sırada Defender izin vermemişti ben izin verdi orada trojan girdi.
Türkçe yama indirirken ilk başta kesinlikle googleyi kullanma.
Dc kullanıyorsan orada makine çeviri ve sinnerclow çeviri var. Aradığın oyun için ilk buralara bak.
Ardından googlede aramak istersen abuksasbuk.com türkçe yama.net gibi sitelerden uzakdur.
Türkçe yama indirebileceğin googlede eskilerden kalma oyunçeviri var. Özellikle donanım haber formunda da eski oyunların yamasını da bulabilirsin. Hatta bu forumda da insanların paylaştığı yamalar var.

Geri
Yukarı