Bilgisayarcı Linux yerine Windows kursaydı ne yapardınız?

Ext4'ü bilen, Linux kuran insan bilgisayarcıya gitmez ki. Lazım olan parçaları kendisi alır ve takar/değiştirir. Yazılım isini zaten yine kendisi çözer. Bilgisayarcılar da sevmez zaten böyle insanları :)
Acemi zamanlarımdı :)

@Arch or Not hocam geçmiş olsun. Ben olsam “Abi ne yaptın ya?” deyip serzenişte bulunduktan sonra dışarı çıkınca bir ton küfür ederdim.

Bilgisayarcıya gitmedim, gitmeyeceğim!

Hem güvenmiyorum, hem de parça çalarlar diye korkuyorum.

Bilgisayarcılara ne hacet? Alet kutusu + Technopat çok iş görür :)

Yazılımsal sorun mu? Hadi ama! Burası yazılımsal ve donanımsal sorunlar için bir cennet.
Kendi SSD’mi kendim taktım. İnşallah RAM alırsam onu da takacağım.

Linux’u, Arch Linux kuracak kadar biliyorum. Bash komutları da aşağı yukarı var.

Linux kurmayı bilen bilgisayarcı baya azdır. Belki onlar da Ubuntu gibi basit dağıtımlar kurmayı biliyordur. Gentoo, Arch Linux veya VOID’in kurulumunu bilen daha da azdır buna bakarsak. Kurulumdan sonra GRUB patlasa şaşıp kalabilir yani Linux bilen bilgisayarcı.

Bu konuda ben uzuuun mu uzun yazarım. Yarına güzel bir konu açacağım beklemede kalın :)

Hocam bir ara benim bozulmuş haberim yok babam götürmüş içinden 2 GB DDR3 RAM'i alıp 4 GB RAM koymuştu.
Bir de Arch Linux ne oluyor.
Kısacası, halk dilinde "Linux" denilen işletim sistemlerinden biri.

Windows UNIX çekirdeği kullanır.

UNIX, 1970 yılında at&t Bell Labs tarafından geliştirilen çekirdek. Atasi MIT'de yapılan Multics'tir.

Linus Torwalds 1991 yılında GNU'dan (özgür yazılım vakfı) yardım alarak UNIX'e benzeyen ama UNIX'ten farklı olan bir çekirdek yazdı. İşte buna UNIX-like (UNIX benzeri) denir.

UNIX'in önemi, portatif kod, bir araya getirerek iş yapabilen ufak programlar, dosya sistemini donanımla iletişim ve veri depolama dışındaki mantıksal işlemler için kullanma gibi devrim niteliğindeki özelliklerdir.

Yani Microsoft, Apple veya Cannonical (Ubuntu'yu yapan şirket); UNIX ya da UNIX benzeri kompakt çekirdekler kullanarak işletim sistemlerini inşa etmişlerdir.

Android ise Linux forkudur (Çatallama. Yani; onu alıp, geliştirip ya da bir ortama uyumlu hale getirmek denebilir.). Fakat Android, lisans olarak Apache 2.0 lisansını kullanır, Linux ise GPL 2.0 lisansını kullanır.

Son düzenleme:
Windows UNIX çekirdeği kullanır.
Windows UNIX çekirdeği kullanmaz, NT kullanır fakat POSIX ile uyumludur.

Linux gibi çekirdekler ise Unix-like çekirdeklerdir. POSIX ve UNIX ortamlarıyla uyumlu fakat UNIX olmayan anlamalarına gelir.

Mac, BSD falan ise yine aynı şekilde Unix-like çekirdeklerdir. Mac temel olarak hibrit bir çekirdek kullanır, BSD yatar altında.

Windows UNIX çekirdeği kullanmaz, NT kullanır fakat POSIX ile uyumludur.

Linux gibi çekirdekler ise Unix-like çekirdeklerdir. POSIX ve UNIX ortamlarıyla uyumlu fakat UNIX olmayan anlamalarına gelir.

Mac, BSD falan ise yine aynı şekilde Unix-like çekirdeklerdir. Mac temel olarak hibrit bir çekirdek kullanır, BSD yatar altında.
NT kendisi çekirdek yani. Pardon hocam.
Çok teşekkürler hocam hata olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı