Bilgisayarcıyla yaşadığım olay

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konuyla alakasız ama Joker çizecektin çizdin mi? :D
Bir kaç saat uğraştım. Detaylı bir çalışma yapıyordum. Elektirik kesildi. Kusura bakmayın bir daha çizemem. O kadar çizimin boşa gittikten sonra halim kalmadı.

-Abi işlemci ve ekran kartı yandı.
-Fortmat şart buna, bir de bu 16 GB RAM miş bunu 8'e indirdim ne kadar az olursa o kadar iyidir.
-Içinde Windows 10 2004 var bu bilgisayarını kastırır, ben XP kurdum.
(Anlık çoğu bilgisayarcı lafları)

Bu yazıyı yazarken çok keyif alacağım.
Tarih aklımda yok virüssüz bir zamandı. Kuzenim bilgisayarının yavaşladığını söyleyip duruyordu. Ben ilişmek istemedim çünkü biraz telaşlı bir insan en ufak bir hata ya vb. şeyde telaşlanıyor. Bilgisayarcıya gideceğini söyledi ben de düşündüm ki bilgisayarcıların tek işlevi format atmak zaten onu da yapabiliyorlardır. Gittik kuzenimin sistemini hatırlayamıyorum ama ortalama üstü bir bilgisayardı.
Bilgisayarcı sistemi biraz inceledi ve ağazından o büyülü sözler çıktı:
-Format şart!
Evet, şaşırmadım. Adam sistemi aldı açtı, bir çay içti, arkada telefonu tamir edeceğim diye parçaladı (yemin ederim bu olaya ayrı konu açmam lazım. Adam sağlam telefonu atomlarına ayırdı resmen)... Sonunda bilgisayara döndü oturdu ve yaptığı ilk şey ayarlara girmek oldu ve ayarlardan sıfırladı... Evet bayağı bayağı adam ayarlardan sıfırladı! Ben de temiz kurulum falan bekliyordum. Suç bende.
Her neyse sonra ne oldu tahmin edin... Evet, hata aldı. İçimin yağları eridi resmen. Ben tam göremiyordum yazıları ama adam hiç gerilmedi arkaya gitti ve çekmecelerden USB bellek getirdi. Sonunda temiz format atacak belliydi zaten dedim içimden. Sonra benim işim çıktı ve gitmek zorunda kaldım. Akşam eve gelince bir de ne göreyim, adam Windows 7 kurmuş bayağı bayağı! Buradaki asıl sorun bu da değil asıl sorun sanığın (bilgisayarcı) ifadesi:
-Windows 10 bu bilgisayarda ağır çalışır Windows 7 kurdum ben en baştan hata yapmışsınız. Kim kurduysa söyle ona hata yapmış.
Bak sen ya, şu forumdaki 330 bin üyenin 329 bini bu adamdan daha bilgilidir. (Bu arada bilgisayara ilk Windows 10 kuran da benim bana laf atıyor yani) kuzenim de gelmiş (kendisi benden 1 yaş küçük) bana kızıyor. O günden beri bilgisayarcıları işini düzgün yapmayan insanları yanlış yönlendiren insanlar olarak görüyorum. Tabi ki işini düzgün yapan da var ama nadir. Aslında suç kananda mıdır yoksa kandıran da mı? (Bu söz böyle değildi ama..)
Devamı şöyle oldu ben anında bir USB aldım ve hiç beklemeden Windows 10 kurdum sonra da kuzenime Windows 10'a parası yetmemiştir o adamın ondan 7 kurdu dedim ve inandı. Kusura bakmayın ama açıklayamazdım kuzenime Windows 10'un daha iyi olduğunu.

Bu arada olayı neden yazdım bilmiyorum canım sıkıldı.

Ben küçükken babam bilgisayarcıya götürmüştü bir tane, ve 4 gb ram den 2 gb ram olduğunu hatırlıyorum, ve sanırım 64 bitten 32 bite düşmüştü(yanlış olabilir, tam hatırlamıyorum bit kaçtı), o zaman çok anlamadığımdan işlemci vs. hatırlamıyorum baktıysam da.

Ama bir bilgisayarcı vardı başka, o adam güzeldi ya, çok büyük bir yeri yoktu ama bence iyi bir PC'si vardı :D bilgisayarın içini temizledi ve zaten çok fena bir PC değil dedi, bizim bilgisayarı götürme amacımız mavi ekran veren HDD'yi değiştirmek di "Yeni Harddisk takıcam hızlı" türün de bir şeyler söylemişti, HDD den SSD'ye çevirmişti ve RAM konusun da bir şeyler demişti onu da yükselttik, sağolsun mavi ekran veren HDD'yi almamış kasanın için de bırakmış, ve bende kasayı açtıktan sonra gördüm olduğunu ve SSD yetmediğinden onu taktım depolama olması için D: yerine vs. taktık, ve sorun olmadan kullanıyorum şu an 1 TB mavi ekran veren HDD'yi(depolama olarak kullanıyorum, Windows tabii ki ona kurulu değil, mavi ekran verdiğini söylemiştim :D), ve Harddiski takarken ne göreyim? İçin de PC'ye takılı olmayan bir 4 gb RAM daha! Takmak istemiştim ama ben 1 RAM slotunu bozmuştum :D. Bu adama götürmeden önce HDD kullanıyordum Windows 10 vardı içinde, ama kasmıyordu, gayet akıcı olduğunu hatırlıyorum.

Size tavsiyem bakkalara gitmeden önce sabit diskinizde önemli dosyalar, büyük boyutlu oyunlar, programlar varsa bunları yedeklemeden gitmeyin. Kafasına göre bilgi vermeden her sorunu formatla çözeceğini sanan piyasada çok bakkal var.

Size tavsiyem bakkalara gitmeden önce sabit diskinizde dosyalar oyunlar varsa bunları yedeklemeden gitmeyin. Kafasına göre bilgi vermeden her sorunu formatla çözeceğini sanan piyasada çok bakkal var.

Ve giderken kasanın her şeyine, parçaların yazısına kadar fotoğraf çekin :D Parça alma gibi durumlar sebebinden.

@OLDüyedir3 o dediğini "tamam sen bırak gerisine karışma dışarda çay, kahve, sigara iç şu kadar saat sonra gel al" diyen bakkallar yapar. Bilgisayarına değer veren kişi tamir esnasında bir saniye başından ayrılmaz. Tamirci tamir esnasında işlerin takip edilmesine izin vermiyorsa hiç ısrar etmeden toplayın kasayı başka bakkala gidin.

Bilgisayar tamircileri eğitim almamış, hiçbir şekilde de kendini geliştirmeyen, akşama kadar boş boş oturan tipler oluyor. Gitmeniz hata idi.

Bu adam da bilgisayarcı idi.
Terimlerin telaffuzu berbat olsa da teknik bilgisi gayet iyi.

Nejdat abi candır gerisi heyecandır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı