Bilgisayardan cızırtı sesi geliyor

Hank J Wimbleton

Hectopat
Ekran kartından çok hafif bir cızırtı geliyor ama sürekli değil biraz cızırdıyor sonra normale dönüyor, normal midir? Bir de az önce bilgisayarı açtığımda sanki arasına bir şey takılmışçasına bir dönme sesi geldi PSU taraflarından o normal midir?

İlk bahsettiğiniz muhtemelen coil whine, ikincisi ise PSU fanının yağlanmaya ihtiyacı olabilir.

Hocam coil Whine'ı az önce gördüm internette sürekli gelen ve yüksek bir sesti sanırsam, benim durumum öyle değil. Küçük bir cızırtı geliyor o da sürekli değil 5 saniyede bir falan. PSU ise düzeldi sadece açılırken bir ses geldi şimdi düzeldi hocam.
Cızırdama sesi senin rahatça farkedebileceğin, rahatsız edebilecek kadar ses çıkaran bir ses ise bir sorun vardır.

Yok hocam kulağımı yaklaştırdığımda zar zor fark ediliyor.

Merhaba,

Öncelikle temin edebilirseniz, bir UPS ile cihazı bağlayıp test edin. Yada akım korumalı bir priz ile.

Fakat, muhtemelen bu sesin kaynağı anakart üzerinde bulunan kondansatörler den geliyor..

Ek olarak, anakart üzerinde buzzer takılı ise, buzzeri çıkartıp da test edebilirsiniz.

Hocam coil Whine'ı az önce gördüm internette sürekli gelen ve yüksek bir sesti sanırsam, benim durumum öyle değil. Küçük bir cızırtı geliyor o da sürekli değil 5 saniyede bir falan. PSU ise düzeldi sadece açılırken bir ses geldi şimdi düzeldi hocam.

Yok hocam kulağımı yaklaştırdığımda zar zor fark ediliyor.
Coil whine dediğimiz şey de öyle yüksek sesli bir şey değil, karta yük bindiğinde artsa da genellikle duymak için dikkatli olmak gerekir.

eğer gerçekten psudan geliyorsa Power yüke binince, bobin zırıltısı yapıyor. Coil whine denilen olay. Bence garantiye değişim için gönder. İlerde bozulma ihtimali yüzde 100 olmasa bile,,ses rahatsız eder.

Merhaba,

Öncelikle temin edebilirseniz, bir UPS ile cihazı bağlayıp test edin. Yada akım korumalı bir priz ile.

Fakat, muhtemelen bu sesin kaynağı anakart üzerinde bulunan kondansatörler den geliyor..

Ek olarak, anakart üzerinde buzzer takılı ise, buzzeri çıkartıp da test edebilirsiniz.
Hocam buzzer ve UPS'e sahip değilim

Geri
Yukarı