Bilgisayarın kendi kendine yeniden başlaması

Dunkel.heit

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
TridentZ RGB 2x8 3200MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO 250 GB, Kingston A400 120 GB
Ekran kartı
1050 GAMING X
Anakart
B450M S2H
İşlemci
R5 2600
Selam. Bilgisayarım Valorant oynarken (en azından sadece Valorant'ta denk geldim) yeniden başlıyor. Ekran aniden donuyor ve sistem yeniden başlıyor. Mavi ekran hiç yemedim. Sıcaklıktan desem kasanın kapağı açık oyunlarda stok fan ile Max 60-65 arası alıyorum. Bellekten desem bundan önce Crucial Ballistix Sport 3000MHz tek modül 8 GB bellek vardı. Ondada aynı sorunu yaşıyordum. Yeni belleklerime (Trident Z) geçtiğimde hala daha devam ediyor. İşletim sistemimde zararlı yazılım yok. Kullandığım bütün uygulamalar orijinal. Benim düşüncem R5 2600 işlemcinin stabil çalıştığı frekans 2933MHz. Ben 3200'de kullanıyorum. Acaba bundan mı? Aklıma gelen tüm ihtimalleri düşündüm en mantıklısı XMP açık olduğundan geldi. Siz ne dersiniz bu duruma?

Not: PSU olarak EVGA 500W +80 kullanıyorum. Değiştireli 1 ay oldu bundan önce 400W FOEM PSU vardı onda da sistem yeniden başlıyordu.

Yeniden başlatma genelde donanımsal sıkıntı yoksa:
  1. İşlemci yada ekran kartı aşırı ısındığından
  2. İşlemci OC yapılmışsa ve anakart voltaj olarak destekleyemiyorsa
  3. üstteki maddenin RAM versiyonu. 3000 MHz ile dene.
  4. PSU maddesini eliyorum çünkü yeni almışsın.
Ben olsam bir önceki adımdaki uygulanacak şekilde devam ederek sırayla:
  1. RAM'leri 2933'te çalıştırırdım.
  2. Sorun devam ederse RAM 2933 çalıştırırken işlemciyi stock ayarlarda OC'siz denerdim.
  3. Çözüm olmazsa işlemci için Prime testi, ekran kartı için FunMark testi yapardım
Daha da çözüm olmazsa anakartı değiştirirdim.

Geri
Yukarı