Bilgisayarınızda en çok hangi parçayı değiştirmek istiyorsunuz?

İşlemcim (Ryzen 5 1600X) yeterli ama parça değiştirmek istesem işlemci değiştirirdim.

İşlemci değiştirmek için anakart da değişeceğinden eski anakart ve işlemciyi sunucu olarak kullanırım.
Fazladan PSU ve SSD'ye sahibim. Sistemimden 16 GB RAM sökünce geriye 32 GB kalıyor. Yani sistemimde fazlaca RAM var ve 16 GB sökebilirim.
Anakartım ekran kartsız görüntü vermese de çalışıyor. Sunucu olarak kullanacağım için ekran kartına ihtiyacım yok.
Kasa eksik kalıyor. Çekmece dururken kasaya gerek yok :)

Bir tek işlemci soğutucu kalıyor.

Kısaca işlemci ve işlemci için anakart değiştirip işlemci soğutucusuz bir sunucuya sahip olurum.

Çekmecenin arkasına 2 tane fan yeri yapsanız mükemmel olur. :D

Çekmecenin arkasına 2 tane fan yeri yapsanız mükemmel olur. :D

Öyle bir çekmecem var zaten :D Önden zaten delikli, arka kısmını ben deldim.
Plastik olduğundan statik elektrik sorunu var. Bu çekmeceyi kullanırsam topraklamayı çok iyi yapmam gerekiyor.

PXL_20220101_195312244.jpg

Bana işlemci değiştirmek daha mantıklı geliyor, Intel'in 9. nesline takığım biraz 9900 ailesi hariç. Ekran kartı değiştirmek zaten daha pahalı ama son kullanıcının kararı tabii.
Ana odak online oyunlar değilse ve hali hazırda elindeki ekran kartı kötüyse işlemci değiştirmesinin pek bir mantığı yok. Ama mesela senin, benim hali hazırda iyi ekran kartlarımız var ve böyle olunca işlemci değiştirmek daha cazip geliyor. Bu yüzden ben de işlemci değiştirmek istiyorum mesela.

Ana odak online oyunlar değilse ve hali hazırda elindeki ekran kartı kötüyse işlemci değiştirmesinin pek bir mantığı yok. Ama mesela senin, benim hali hazırda iyi ekran kartı var ve böyle olunca işlemci değiştirmek daha cazip geliyor. Bu yüzden ben de işlemci değiştirmek istiyorum mesela.

Adamın ekran kartını da bilmiyoruz ki, kötüyse ekran kartı derdim ama bilmeyince biraz daha işlemci meraklısı olarak işlemci diyorum. Çıkıp derse ki GT 1030 o zaman ben de ekran kartı derim.

Benim sistemde şu anda i7 4770 ve Asus Z87-Pro anakart ve üzerinde.

Biraz birikim yapıp 2. El R7 5800X + MSI B550 Gaming Carbon Wifi + Crucial Ballistix 2x8 16 GB 3600 MHz CL16 Ram ve Corsair H100X sıvı soğutma takar devam ederim . Hali hazırda elimde GTX 770 var onunla idare ederim bir süre daha.

Geri
Yukarı