Bilgisayarınızın açılış süresi ne kadar?

UEFI olarak yükledim Windows 10 Pro versiyonunu. Açılıştada çok az program otomatik açılacak şekilde ayarlı. Fast Boot nasıl aktif edebilirim?
BIOS'tan aktif ediliyor fakat bilgisayarı tam kapatmadan açtığı için ben özellikle kapattım.
15 SN sürüyor.

UEFI kurulum yaptınız mı?

Normalde SSD ile en az 15 saniyede açılır.

Bu şekilde gözüküyor. MSI Fast Boot altında Fast Boot seçeneği de vardı onu enabled yaptım otomatik kayboldu. Hala 29 saniye arasında açılıyor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-11-15 at 19.47.26.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-15 at 19.47.26.jpeg
    113,2 KB · Görüntüleme: 47
Benim sonucum normal mi?
Değil. Bana veri vermeden bunu demeniz saçma. Son BIOS zamanı bilgisayarın açılış süresini göstermez. Öyle olsa zaten bilgisayarın açılış süresi yazardı orada.

Bilgisayar açılırken A şehrinden B şehrine, ardından B şehrinden C şehrine gider. Size A'dan C'ye gidilen zaman soruluyor. Sorulmasa bile herkesin umurunda olan şey bu. Son BIOS zamanı ise A şehrinden B şehrine gidiş süresini söyler.
A şehri BIOS, B şehri Windows, C şehri ise masaüstünüz. Direkt o şekilde düşünmeyin ama anlamlandırmak adına bu tabir kullanılabilir.
Bilgisayar açılırken Windows tarafından gönderilen ilk komutun sizin için hiçbir önemi yok. Siz o anda müdahale edemiyorsunuz ki. Siyah ekrana bakıyorsunuz.

Gerçek değerlendirme istiyorsanız pek mümkün değil. Bunun için oluşturulan bir veri tabanı görmedim ben. Ben kendimden başka son BIOS zamanının ne olduğunu bilen birini de görmedim.
Bilgisayarın açılış hızı kabaca anakarta ve diskinize bağlıdır. Anakart kısmında etki ettiğini gördüğüm Fast Boot ve Secure Boot ayarları var. Açıkken süreye olumlu, kapalıyken olumsuz etki ediyorlar. Etki ettikleri süre son BIOS zamanı. Diskin neden etki ettiğini anlatmanın bir anlamı yok herhalde.

Gerçek değerlendirmeden çok kıyaslama yapılabilir. O durumda da sistemler arasında sadece tek bir şeyin değişmesi gerekir.
Arkadaşlar merhaba. Samsung 970 Evo 500 GB M.2 SSD kullanmaktayım. Bilgisayarım ortalama 15, 20 saniyede açılıyor. Eski bilgisayarımda 860 Evo 128 GB SSD vardı ve 7.5, 8 saniyede açılıyordu. SSD sorunlu olabilir mi ya da BIOS'ta bir ayarı mı var acaba?
Bu dediğin ile,
Bu şekilde gözüküyor. MSI Fast Boot altında Fast Boot seçeneği de vardı onu enabled yaptım otomatik kayboldu. Hala 29 saniye arasında açılıyor.
buradaki görüntüde gördüğüm UEFI Hard Disk pek uyuşmuyor.
Tahminimce HDD'de Windows kurulu iken SSD aldın ve ona HDD sisteme takılı iken kurulum yaptın. EFI dosyaları HDD'de olduğu için SSD'ye tekrar yazılmadı ve aslında SSD ile değil, ikisi ile birlikte sistemi açıyorsun.

Bu konuya açıklık getir.
Not: Belki de SSD olsa da MSI BIOS'ta Hard Disk olarak nitelendiriyordur. Buna dair bir bilgim yok.

Değil. Bana veri vermeden bunu demeniz saçma. son BIOS zamanı bilgisayarın açılış süresini göstermez. öyle olsa zaten bilgisayarın açılış süresi yazardı orada.

Bilgisayar açılırken a şehrinden b şehrine, ardından b şehrinden C şehrine gider. Size A'dan C'ye gidilen zaman soruluyor. Sorulmasa bile herkesin umurunda olan şey bu. Son BIOS zamanı ise a şehrinden b şehrine gidiş süresini söyler.
A şehri BIOS, b şehri Windows, C şehri ise masaüstünüz. Direkt o şekilde düşünmeyin ama anlamlandırmak adına bu tabir kullanılabilir.
Bilgisayar açılırken Windows tarafından gönderilen ilk komutun sizin için hiçbir önemi yok. Siz o anda müdahale edemiyorsunuz ki. Siyah ekrana bakıyorsunuz.

Gerçek değerlendirme istiyorsanız pek mümkün değil. Bunun için oluşturulan bir veri tabanı görmedim ben. Ben kendimden başka son BIOS zamanının ne olduğunu bilen birini de görmedim.
Bilgisayarın açılış hızı kabaca anakarta ve diskinize bağlıdır. Anakart kısmında etki ettiğini gördüğüm Fast Boot ve Secure Boot ayarları var. Açıkken süreye olumlu, kapalıyken olumsuz etki ediyorlar. Etki ettikleri süre son BIOS zamanı. Diskin neden etki ettiğini anlatmanın bir anlamı yok herhalde.

Gerçek değerlendirmeden çok kıyaslama yapılabilir. O durumda da sistemler arasında sadece tek bir şeyin değişmesi gerekir.

Bu dediğin ile,

Buradaki görüntüde gördüğüm UEFI hard disk pek uyuşmuyor.
Tahminimce HDD'de Windows kurulu iken SSD aldın ve ona HDD sisteme takılı iken kurulum yaptın. EFI dosyaları HDD'de olduğu için SSD'ye tekrar yazılmadı ve aslında SSD ile değil, ikisi ile birlikte sistemi açıyorsun.

Bu konuya açıklık getir.
Not: Belki de SSD olsa da MSI BIOS'ta hard disk olarak nitelendiriyordur. Buna dair bir bilgim yok.

Hocam sistemi yeni topladım. 😀 Sıfırdan Windows 10 Pro kurdum flash ile UEFI olacak şekilde Samsung 970 Evo'ya. Anlam veremiyorum gerçekten 29 saniyede açılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı