Bilgisayarla uğraşmaktan korkuyorum

OKB başlangıcı olabilir bu olay. Kesin bir şey diyemem ama çevremden görme olarak bunu yaşayan kişiler var. Ben de yaşadım. Şunu yaparsam nasıl olur gibisinden. Emin ol bende yaşadım. Gerçekten çok zor bir olay.

Sanma ki bu olayı yaşayan tek sensin. Tok açın halinden anlamaz. Ne kadar kafaya takmaya çalışırsan o kadar fazla etkiler. Beyaz bir Şahin araba düşünme der gibi yani.

Umarım psikolojik durumun iyidir. Yaşamayan bilmiyor. Bilmiyorum, çok abartı konuşuyorsun diyen olabilir. İlk öncelikle ailene danış. Erken tanı önemli.

Sıvı soğutmanın vidasını sıkarken hatayla elim kaydı ve tornavida sert bir şekilde anakarta vurdu ama halen çalışıyor.

RAM slotları ile PCI-e yuvasının arası kısa bundan dolayı RAM slotunun tırnaklarını ekran kartı engelliyor, benim de RAM'ları çıkartıp takmam gerekiyordu ekran kartını çıkartmaya üşendim ve öylece tırnakları açmaya zorladım az biraz çıtırt diye ses geldi ama çalışıyor.

İşlemcim Intel soket tipi farklı diye belirtiyorum takarken hatayla biraz kaydırdım ama sorun olmadı çalışıyor.

M.2 SSD mi takarken bayağı bir zorlandim kirarim falan diye böyle yukarı aşağı yaylanır şekilde ittirdim sürekli ama sorunsuz çalışıyor.

Kabloları takarken bayağî bir büküldüler ama sorunsuz çalışıyor.

Anlayacağın parçalarını birbiri ile uyumlu bir şekilde alıp dikkatlice taktıktan sonra hiçbir sorun yaşamazsın, evet takarken elin kayabilir hafifçe vurabilir veya ittirebilirsin ama kırmadığın sürece parçalar bu tarz hafif kazalara karşı dayanıklı yapılmıştır, hatta içinde şüphen varsa linus tech tip kanalının sahibi RTX4080'ni mi ne yere düşürüyor 1.5 metreden ama halen çalışıyor, bu yüzden korkma ilk seferin zor olabilir ama çabalamazsanda asla donanım montajlama konusunda tecrüben olmaz.

Öncelikle başlığı yanlış yazmış olabilirim. Anlatmak istediğim şey şu: Bende bir masaüstü PC var. Ben bu bilgisayara RAM, SSD ve ekran kartı almak istiyorum ama inanılmaz tırsıyorum. PSU yetmez PC patlar, PC bozulur bir daha hiç açılmaz diye. Sizce böyle korkuları nasıl aşabilirim? PC'nin yazılım kısmında hiçbir sıkıntım yok format falan atabiliyorum ama iş donanıma gelince hiçbir şey yapamıyorum.
Hurda araba adamı usta eder derler ,Masa üstü pc de 6 ana donanım var her birinin özelliklerini öğrenmek istiyorum derseniz sizce ne kadar zamanınızı alır...

Öncelikle başlığı yanlış yazmış olabilirim. Anlatmak istediğim şey şu: Bende bir masaüstü PC var. Ben bu bilgisayara RAM, SSD ve ekran kartı almak istiyorum ama inanılmaz tırsıyorum. PSU yetmez PC patlar, PC bozulur bir daha hiç açılmaz diye. Sizce böyle korkuları nasıl aşabilirim? PC'nin yazılım kısmında hiçbir sıkıntım yok format falan atabiliyorum ama iş donanıma gelince hiçbir şey yapamıyorum.
Knkm korkma youtube da bir sürü video var sen yaz nasıl takılır diye izle sonra yap biraz hassas davranırsan hiç bir sorun olmayacaktır.

Psunuzun marka modeli kullanacaginiz ekran karti islemci ve anakartinizi soylerseniz garanti bir şey soyleriz ayrica PSU yetmedi diye patlayan PC ilk defa duyuyorum en fazla ekran kartini cikarinca duzelir.

Donanımınızdaki ekipmanları, ürünü satın alacağınız yere söylerseniz uygun olan ekipmanı söylerler bence.

Hocam korkmayin bu kadar RAM'den SSD'den bir şey olmaz eger PSU cok kotu değilse bir de sisteminizi yazin ve PSU kac watt.

Geri
Yukarı