Bilirkişi süreci nasıl işiyor?

Dosya mahkeme aşamasında mı? Nasıl mahkeme ücreti çıkıyor anlayamadım.
Anladığım kadarıyla tüketici hakem heyeti kapsamında şu an. Ancak firma itiraz ederse mahkeme aşamasına geçilir. Mahkeme aşamasında da kaybederse (ki kaybetmeyecek) ücret çıkıyor. Bilirkişi de onu demiş işte.

Firma itiraz ederse mahkeme aşamasına geçilmez. Tüketici hakem heyeti itirazı da inceleyerek duruma göre bir karar verir. Mahkeme sürecine ancak tüketici hakem heyeti başvurusu sonuçlandıktan sonra geçilebilir. Tüketici hakem heyetine görüş sunacak bilirkişinin mahkeme aşamasına ilişkin bilgi vermesi garibime gitti. Ya bilirkişi düzgünce tüm süreci anlattı ancak konu sahibi hatırladığı kadarıyla bize özetlediği için karıştı ya da bilirkişi kavramları karıştırdı.

Özetle konudan dosya mahkemede değil diye anlıyorum. Aksi bir durum varsa konu sahibi belirtsin ona göre kendisinin de sunulan bilirkişi raporuna cevap vermesi gerekebilir.

Firma itiraz ederse mahkeme aşamasına geçilmez. Tüketici hakem heyeti itirazı da inceleyerek duruma göre bir karar verir. Mahkeme sürecine ancak tüketici hakem heyeti başvurusu sonuçlandıktan sonra geçilebilir. Tüketici hakem heyetine görüş sunacak bilirkişinin mahkeme aşamasına ilişkin bilgi vermesi garibime gitti. Yabilirkişi düzgünce tüm süreci anlattı ancak konu sahibi hatırladığı kadarıyla bize özetlediği için karıştı ya dabilirkişi kavramları karıştırdı.

Özetle konudan dosya mahkemede değil diye anlıyorum. Aksi bir durum varsa konu sahibi belirtsin ona göre kendisinin de sunulan bilirkişi raporuna cevap vermesi gerekebilir.

Sizin bahsettiğiniz itiraz değil savunma. Savunma aşaması çoktan geçilmiş bilirkişi incelemesi yapılmış. Tüketici hakem heyeti karar verdikten sonra itiraz tüketici hakem heyetine yapılmaz. THH kararlarının altında 15 gün içerisinde tüketici mahkemesine itiraz hakkı yazar.

@backlife hocam benim bahsettiğim ifade aşağıda alıntıladığım ifade.
Bilirkişi" ben evet ölü piksel var desem bile karşı taraf 15 gün içinde itiraz edebilir karar ne oluyor bilmiyorum ama seni haksız bulurlarsa mahkeme ücretini falan ödersin"
Bu ifadeden bilirkişi raporuna itiraz sunulacakmış gibi anlam çıkıyor. Kavramların karıştığını söylemiştim. Sizin dediğiniz karara itiraz. Tüketici hakem heyeti kararına itiraz dava yoluyla olur evet doğrudur. Bilirkişi raporuna itiraz dava aşamasında olan bambaşka bir konu. Mahkeme muhtemelen tekrar bilirkişiye inceleme yaptırabilir. Ben de aleyhe karar çıkacağını sanmıyorum.

@backlife hocam benim bahsettiğim ifade aşağıda alıntıladığım ifade.

Bu ifadeden bilirkişi raporuna itiraz sunulacakmış gibi anlam çıkıyor. Kavramların karıştığını söylemiştim. Sizin dediğiniz karara itiraz. Tüketici hakem heyeti kararına itiraz dava yoluyla olur evet doğrudur. Bilirkişi raporuna itiraz dava aşamasında olan bambaşka bir konu. Mahkeme muhtemelen tekrar bilirkişiye inceleme yaptırabilir. Ben de aleyhe karar çıkacağını sanmıyorum.
Hocam dedi ki ben senin lehine karar verebilirim. Ama karşı taraf lehine olan karara 15 gün içinde itiraz edebilir. 15 gün sonra itiraz ederse tekrar dava açılır bilirkişiye gider. Eğer orada kaybedersen mahkeme ücretlerini sana yansıtırlar. Böyle bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. Kalabalıktı biraz.

Hocam dedi ki ben senin lehine karar verebilirim. Ama karşı taraf lehine olan karara 15 gün içinde itiraz edebilir. 15 gün sonra itiraz ederse tekrar dava açılır bilirkişiye gider. Eğer orada kaybedersen mahkeme ücretlerini sana yansıtırlar. Böyle bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. Kalabalıktı biraz.
Şu anda sonuç nedir bende de bilirkişi görüşü istendi yazıyor fakat 10 gün geçmesine rağmen arayan kimse yok

Geri
Yukarı