BioNTech aşısının gerçekten yan etkileri var mı?

Tam aşıdan sonraya mı denk geliyor bilemesem de saç döküntüsü ve kalp çarpıntısı olayı bende de oldu saçım eskisine göre seyrekleşti kalp çarpıntısı 1-2 kere durduk yere oldu onun harici cidden heyecanlanırsam biraz etkiliyor tam olarak bağlantısı olmayabilir belki ama etkisi olabilir diye düşünüyorum.
Gerçekten öyle hocam. Kalp çarpıntısı olayını yaşamadık ama saç döküntüsü ve üstüne kafa derisinde acımalar oldu ev halkında. Bende sadece döküntü oldu ve saçımı çok az seyreltti. Okul yüzünden bir türlü cildiyeye gidememiştim. Cildiyeciyle konuştuktan sonra haplar ve ilaçlar aldım ve anca öyle durdurdum. Şu an daha yeni yeni düzeliyor saçım.

3 ve üzerinde oluyormuş hocam.

Bir de kalpte sıkıntı yaratması gerçekse, bu yarattığı sıkıntı tedavi edilebilir bir şey mi?

Gerçekten bilemiyorum. Ben de aşı karşıtı biriydim ama 2021'de askere gidince orada zorla komutanlar yaptırdılar aşıları. Kavga bile etmiştim.

2 sene önce böyle bir konu açmıştım.

Testleri tamamlanmadan acil kullanım onayı verilen ve sorumluluk almıyoruz diye zorla imza attırılan bir aşıydı zaten çok bir şey beklememek lazım. 2 Doz oldum, aşı olduktan sonra 1 hafta halsizlik oldu sonrasında en ufak yan etki yaşamadım ama ailem çenesini kapasın diye aile baskısıyla aşı olmuştum hiç olmak istemiyordum. Bilime güvenip aşı olduk ama oldu bittiye geldi, insanlar üzerinde karambole bir şeyler denediklerine inanıyorum.

BioNTech mRNA aşısı olduğu için direk canlı yapısına etki ediyor. Asıl sıkıntı bizde gözükmeyecek. 2-3 nesil sonrasında aşının etkisiyle başlayan bozulmalar bize yaptığımız hatayı gösterecek. En iyisi Sinovac yaptırmaktı geleneksel aşı yöntemiydi o. Ancak bizim Türkiye'de bir tık fazla Alman sevgisi olduğundan ve devlette ilim irfan bilen olmadığından direkt dümdüz yapıldı geçildi.

Son düzenleyen: Moderatör:
2-3 nesil derken? Bir de bizde gözükmeyecek derken sıkıntı yok mu?

Kendinizde şu an bir şey görülmediyse sıkıntı yok ama ileride çocuklarınızda gerçekleşebilecek sendromlar, hastalıklar hakkında bilgimiz yok. Her şey olabilir sonuçta gerçekten deneyi yapılan bir aşı değil.

Bizim köyde dedem ve birkaç tanıdıklar olmuştu dedem 1.5 hafta önce beyne giden damarlarından biri tıkandı şu anda konuşamıyor hiçbir şey yapamıyor o aşıyı olan birkaç tanıdıktada aynısı oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı