Çözüldü BIOS Boot sırası nasıl değiştirilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

326001

Kilopat
Makaleler
4
Sıra böyle. Her açtığımda OpenCore açılıyor. Windows’u ilk sıraya alamadım.
@tirabzonun_kaymagi

37929BBA-8545-426C-A465-B6DB7750F817.jpeg

Hangi tuşlarla alınıyor?

Çözüm
Windows hariç silmeyi deneyebilirsin. Intel'den görüntü almak için dediğin ayar nedir? BIOS ayarı ise o ayar ayarlanabilir belki, Integrated Graphics ayarı olmalı.
Recep Baltaş özel olarak konu açmıştı. Ayar bu.
  • Buradan Advanced > System Agent Configuration ayarına girin.
  • Burada Graphics Configuration kısmına gelin.
  • Primary Display ayarını iGPU yapın.
  • iGPU Multi-Monitor ayarını da Enabled yapın.
  • F10 > Enter ile ayarları kaydedip çıkın.
  • Ayar bu.
Windows hariç silmeyi deneyebilirsin. Intel'den görüntü almak için dediğin ayar nedir? BIOS ayarı ise o ayar ayarlanabilir belki, Integrated Graphics ayarı olmalı.

Recep Baltaş'ın bu konusundaki yazılımı indirdim ve çıktı. Alayını siliyorum :D
Yalnız Windows Boot Manager devre dışıymış. Sebebi bulduk gibi.
Evet. Hackintosh kurmak için bazı ayarlar var bildiğiniz gibi. O ayarlar Boot etmeye engel oluyormuş. Secure Boot kapalıymış. Onu açtım. Sorun düzeldi. Ayriyeten, bir yazılım ile OpenCore vs. hepsini sildim. Sadece 2 tane Windows Boot Manager kaldı.
Diskte Boot edilecek bir şey bırakmamışsınız ki Boot menuye eklensin. :D

Tüm diski mi sildiniz yoksa sadece Boot içeriklerinin bulunduğu bölümleri mi sildiniz? Gerçi her ikisinde de sonuç aynı. Tekrar Windows kurmak isterseniz nasıl yapılacağını zaten biliyorsunuz.

Diskte Boot edilecek bir şey bırakmamışsınız ki Boot menuye eklensin. :D

Tüm diski mi sildiniz yoksa sadece Boot içeriklerinin bulunduğu bölümleri mi sildiniz? Gerçi her ikisinde de sonuç aynı. Tekrar Windows kurmak isterseniz nasıl yapılacağını zaten biliyorsunuz.
Windows’a girebiliyorum. O zaman diski Windows üzerinden bir şeyler yapalım.
Evet kurulum ekranında tüm diski sildim.

Boot Manager silinmiş diyeceğim ama yanlış bilgi vermek istemiyorum. Çok karmaşık. Şimdi Boot Manager olmadan Windows Boot olur mu ki? Yoksa bu UEFI'nin güzelliklerinden biri falan mı? Ben bu konuyu biraz araştıracağım o halde. EFI bölümü başka bir diske kurulmuş olsaydı sorunlar yaşayabilirdiniz. Muhtemelen Hackintosh yapmaya çalıştığınız diskte Windows Boot Manager vardı ve artık yok. :D

Boot Manager silinmiş diyeceğim ama yanlış bilgi vermek istemiyorum. Çok karmaşık. Şimdi Boot Manager olmadan Windows Boot olur mu ki? Yoksa bu UEFI'nin güzelliklerinden biri falan mı? Ben bu konuyu biraz araştıracağım o halde. EFI bölümü başka bir diske kurulmuş olsaydı sorunlar yaşayabilirdiniz. Muhtemelen Hackintosh yapmaya çalıştığınız diskte Windows Boot Manager vardı ve artık yok. :D
Olay şöyle. Hackintosh için tüm diski feda ettim. Bütün diski, APFS'ye çevirdim. Sonra Wi-Fi sıkıntısı yaşayınca paşa paşa geri dönmek zorunda kaldım. Kurulum ekranında bu diske yüklenemez dedi. Format farklı diye. Bende diskin alayını sildim. Yeni birim yaptım.
BIOS'tan Boot Manager üstüne tıklayınca Windows açılıyor ama manuel oldu. Kendi kendini açmıyor.
Tüm diski mi silsek?

Yok. Değiştirmeyi buldum. Değişiyor ama, değiştirince Enabled oluyor. Diske Hackintosh yükleyip, silmiştim. Sanırım tüm diski silmek gerekiyor.

Diskin formatı uygun olmadığı için böyle bir hata mı veriyor acaba? Gerçekten ilginç sorular var kafamda. Boot Manager'ı sildiyseniz bu sorunu yaşamanız muhtemel. Ya da başka Manager varsa. Çözüm önerisi olarak temiz kurulum önerebilirim.

Burada 1. boot sekmesine tıkladığında ne geliyor acaba? Hiçbir şey gelmiyor mu?
Geliyor. Windows, OpenCore, Uefi OS. Hepsi geliyor.
Diskin tamamını silip, Windows mu kursak? Çünkü kurulum ekranında 3 disk vardı. Biri 980 TB. Diğerleri ise çok düşük boyutluydu. Bu sefer onları da mı silsek Diskpart ile?
Bootloader silmen lazım sanırım. Yani birden çok ön yükleyici olduğundan olabilir.
Ama Opencore açmaya tıkladığımda açılmıyor. Çünkü Other Os ayarını kapattım. OpenCore açılmasın diye. Gene silmeye gerek var mıdır? Nasıl siliniyor, en ufak fikrim yok.
Diskin formatı uygun olmadığı için böyle bir hata mı veriyor acaba? Gerçekten ilginç sorular var kafamda. Boot Manager'ı sildiyseniz bu sorunu yaşamanız muhtemel. Ya da başka Manager varsa. Çözüm önerisi olarak temiz kurulum önerebilirim.
Diski düzelttim ama. Düzeltmeden nasıl Windows kurayım?
Temiz kurulum yapmıştım zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı