BIOS'a bulaşan trojan ve temizlenince düşen performans

Paylaşman gereken raporları orada yazdım.

1. rapor burada: Download GSI6 DESKTOP-VQVUTKI ilhan 08 13 2020 11 12 41.zip
2. olanı birazdan atacağım.
2. olanda driversMD5 yerine sigcheckExt yazıyor. O kutucuğu işaretledim.

Ne kadar sahtekar dolu ülke.

Emin misiniz kandırdığından? O adam öyle şeyler yapmaz diye düşünüyorum ama...😀

@24099 Hocam 2. testin sonucu da burada: Download farbar.rar

BIOS zararlıları veya diğer donanımları etkileyen zararlılar var. Bundan aşağıdaki yazımda bahsetmiştim fakat bu zararlının size bulaşması şimdilik çok düşük bir ihtimal zira genelde yüksek profilli saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan şeyler bunlar.

Senin FPS düşüklüğüne neden olan üç şey olabilir.
  • Format sonrası bilmeden zararlı yiyorsun.
  • Sürücüleri yanlış kuruyorsun veya kuramıyorsun bu yüzden düşük FPS alıyorsun.
  • Sistemindeki donanımlardan birinde sorun var.
Tavsiyem öncelikle bilgisayarcıya falan gönderme bilgisayarı. Temiz bir kurulum yap. Technopat rehberlerinden bakabilirsin. Kurulum sonrası sistemine iyi bir AV kur ve gerekli sürücülerini el ile kur. Sürücü güncelleyici falan kullanma.

Halen sorun yaşarsan imzamdan rapor 1 ve 3, AIDA64 raporu paylaş.

Aslında çok haklısınız. Kafama takılan diğer bir şey ise, Bana virüs bulaştıran oyunu binlerce kişi indirmiş. Herkesin indirdiği bir oyundan BIOS virüs ü bulaşması abartı gibi. Bir virüs ün bulaştığı kesin diyebilirim. BlueStacks emulator kullanırken Mouse'umun kesik kesik donduğunu da söyleyeyim.
@24099 hocam cevap verecek misiniz? En kötü HDD değiştirmeyi düşünüyorum.
@Emre C sizin bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Hocam bence adam iyi biriyse sizi dolandırmamıştır ama bilgisi olmadığından sallamıştır ya da öyle biliyordur. HDD'nin sağlığından emin olmak için test yapın. Aşağıya @Recep Baltaş 'ın mesajını atıyorum:
Sabit diskinize sağlık testi yapmak için HD Tune kullanabilirsiniz.
  • Öncelikle HD Tune 5.70+ sürümünü indirin.
  • Yazılımı çalıştırınca Health sekmesine geçin.
    • Eğer burada sarı veya kırmızı ibare varsa disk sağlığınız riskte olabilir.
  • Error Scan kısmından diskinizin yüzeyini hatalara karşı taratabilirsiniz.
Eğer HDD'de sorun çıkmazsa başka bir konu açıp detaylıca raporları atın ve sorununuzu tam olarak yazın, size yardımcı olunur. Çünkü önerdiğimiz geri kalan tüm işlemleri yaptığınızı söylediniz. Geçmiş olsun tekrar.

Akil biraz açıklamış. Biraz da ben açıklayayım :) Adam ilk olarak seni iyi kandırmış veya kendisini.
BIOS'dan zararlıyı ayırmışta falan da filan :D Ne dalavereci insanlar var ya.
Akil'in dediği gibi BIOS'a da boot kısmına da her türlü bellek içeren yazılabilen yürütülebilen yere zararlı bulaşır bunu senelerce yazdım. Ancak bu zararlılar sizleri bulmaz siz onları arayıp bulmadıkça.
Konu başında da çernobildir filandır yazılıyor sadece bir tane mi var o zararlıdan adını bir bellemişsiniz önüne gelen onu yazıyor bu sıralar :D Sallamayın please.

Şimdi sana konuyu çok uzatmamak adına, sadece bir senaryosunu açıklayayım bilgisayarcı dediğin kişinin.
Bazı dallamalar da çıkıp bunu bir iyi bir şeymiş gibi kendi şirketlerinde uygulayacaktır bilgisi olmayan bozuntular. Neyse.

Sen bilgisayar donuyor yavaş açılıyor sistemde bile yavaşlık hissediyorsun her cahilin yaptığı gibi AV bilmeden, yazılımsal bakım nedir bilmeden formata geçiyorsun. AA o da ne, format attım hala yavaş :) Hatta format atarken çöküyor bilgisayar. Hadi bilgisayarcı kişiye gidelim.

Dükkandan içeri giriyorsun:
- Bilgisayarcı amca bilgisayarcı amca benim bilgisayar donuyor açılmıyor vs.
-- Getir koy bakalım şuraya,
- Bilgisayarcı amca nedir durum yaşayacak mı :( Beni yıllarca daha oyun oynamama yardım edecek mi? ( :D )
-- Hmm durum vahim uğraşmak gerekecek,
- Neyi var amca ne kadar tutar hayata döndürmek?
-- Evladım biraz inceleyeyim, bakalım hmm hm hmmm.
-- Evladım buna cin kaçmış çıkartmak için muska yazmak gerekecek ( :D :D )
- Peki amca ne kadar bu muska ücreti kesin olur mu?
-- 60 TL evladım, sen git birkaç saat sonra gel okuyup üfyelip muskayı yazayım ben düzelir.
- Peki amca buyur ücreti.
.......

-- Bir bakayım bakalım şuan neyi varmış gerçekten. Aaa kolaymış, işlemci macunu kurumuş 5tl'lik işi 60tl'ye çıkarttık bugün de :)
......

- Amca, amca. Benim bilgisayar düzeldi mi yaşıyor mu?
-- Düzeldi evladım iki üf, iki püf dedim içindeki 7-3(cin)= 4(BIOS) içine yazdım cin'i çıkarttım şimdi hayata döndü evladım eve götür biraz sev olur mu? :) Çok fazla hırpalama çocuğu.
- Tamam amca bir daha cin filan girmez değil mi?
-- Girmez evladım yazdığım şey koruru onu. ( :D )

Ne güzel senaryo değil mi bir film çıkar bundan :D
Anlamışsındır umarım.

Hocam bence adam iyi biriyse sizi dolandırmamıştır ama bilgisi olmadığından sallamıştır ya da öyle biliyordur. HDD'nin sağlığından emin olmak için test yapın. Aşağıya @Recep Baltaş 'ın mesajını atıyorum:
Eğer HDD'de sorun çıkmazsa başka bir konu açıp detaylıca raporları atın ve sorununuzu tam olarak yazın, size yardımcı olunur. Çünkü önerdiğimiz geri kalan tüm işlemleri yaptığınızı söylediniz. Geçmiş olsun tekrar.
Testlerde hiçbir sorun gözükmedi. Tüm programlarla yaptım.
Akil biraz açıklamış. Biraz da ben açıklayayım :) Adam ilk olarak seni iyi kandırmış veya kendisini.
BIOS'dan zararlıyı ayırmışta falan da filan :D Ne dalavereci insanlar var ya.
Akil'in dediği gibi BIOS'a da boot kısmına da her türlü bellek içeren yazılabilen yürütülebilen yere zararlı bulaşır bunu senelerce yazdım. Ancak bu zararlılar sizleri bulmaz siz onları arayıp bulmadıkça.
Konu başında da çernobildir filandır yazılıyor sadece bir tane mi var o zararlıdan adını bir bellemişsiniz önüne gelen onu yazıyor bu sıralar :D Sallamayın please.

Şimdi sana konuyu çok uzatmamak adına, sadece bir senaryosunu açıklayayım bilgisayarcı dediğin kişinin.
Bazı dallamalar da çıkıp bunu bir iyi bir şeymiş gibi kendi şirketlerinde uygulayacaktır bilgisi olmayan bozuntular. Neyse.

Sen bilgisayar donuyor yavaş açılıyor sistemde bile yavaşlık hissediyorsun her cahilin yaptığı gibi AV bilmeden, yazılımsal bakım nedir bilmeden formata geçiyorsun. AA o da ne, format attım hala yavaş :) Hatta format atarken çöküyor bilgisayar. Hadi bilgisayarcı kişiye gidelim.

Dükkandan içeri giriyorsun:
- Bilgisayarcı amca bilgisayarcı amca benim bilgisayar donuyor açılmıyor vs.
-- Getir koy bakalım şuraya,
- Bilgisayarcı amca nedir durum yaşayacak mı :( Beni yıllarca daha oyun oynamama yardım edecek mi? ( :D )
-- Hmm durum vahim uğraşmak gerekecek,
- Neyi var amca ne kadar tutar hayata döndürmek?
-- Evladım biraz inceleyeyim, bakalım hmm hm hmmm.
-- Evladım buna cin kaçmış çıkartmak için muska yazmak gerekecek ( :D :D )
- Peki amca ne kadar bu muska ücreti kesin olur mu?
-- 60 TL evladım, sen git birkaç saat sonra gel okuyup üfyelip muskayı yazayım ben düzelir.
- Peki amca buyur ücreti.
.......

-- Bir bakayım bakalım şuan neyi varmış gerçekten. Aaa kolaymış, işlemci macunu kurumuş 5tl'lik işi 60tl'ye çıkarttık bugün de :)
......

- Amca, amca. Benim bilgisayar düzeldi mi yaşıyor mu?
-- Düzeldi evladım iki üf, iki püf dedim içindeki 7-3(cin)= 4(BIOS) içine yazdım cin'i çıkarttım şimdi hayata döndü evladım eve götür biraz sev olur mu? :) Çok fazla hırpalama çocuğu.
- Tamam amca bir daha cin filan girmez değil mi?
-- Girmez evladım yazdığım şey koruru onu. ( :D )

Ne güzel senaryo değil mi bir film çıkar bundan :D
Anlamışsındır umarım.
Çözüm ile ilgili fikriniz yok mu? Bu arada en iyi Anti-Virüsler ile tam tarama yaptığımı ve her çözüm yolunu denediğimi belirttim. Mantıklı düşünürsek BİOS'ta virüs yok diyorsunuz, tecrübelisiniz. Yok diyelim. Barınabileceği tek yer HDD. Format attığımda da silinmesi gerekir. Virüs fikrini kafadan sildik. Driver desek hepsi güncel. Windows desen 2004 sürümünde ve güncel. BİOS güncel. HDD sağlık programlarında HDD'de bad sector falan yok. Sorun nerede peki? Benim aklıma bir tek HDD geliyor. Virüs de yoksa oyundaki FPS dropların ve PC'deki yavaşlığın sebebi HDD'dir. Siz ne diyorsunuz? HDD'yi servise göndereceğim. Bilgisayarın 2 aylık olduğunu unutmayın.
Buyrun,
Desktop Screenshot 2020.08.13 - 18.10.47.83.png
Desktop Screenshot 2020.08.13 - 18.11.35.47.png
bunlar da sonuçlar:

Health bölümünde, "interface CRC error count" kısmında, "attention" yazıyor. @24099 @Murat5038 rapor istediniz yukarıda da paylaştım ama bakmadınız sanırım.
Bu hata sorunlara sebep oluyor sanırım. Şimdi anladım. Forumda, anakart ile bir bağlantısı olabileceğini okudum.

Son düzenleme:
Health bölümünde, "interface CRC error count" kısmında, "attention" yazıyor. @Akil Gündoğan @Murat5038 rapor istediniz yukarıda da paylaştım ama bakmadınız sanırım.
Bu hata sorunlara sebep oluyor sanırım.
İstenenlerin hepsini paylaşmadığınız için bakmadım. Diğer raporlar hala yok. HDD olma ihtimali var tabi. Gördüğünüz gibi uyarı vermiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı