BIOS'tan UEFI'yi Legacy yapınca görüntü gelmiyor

Zübeyir Arslan

Femtopat
Daha fazla  
Sony Vaio SVE151G17M model. Bilgisayarın hard diski bozulduğu için SSD aldım ve cihaza taktım. USB belleğe Rufus ile Windows 10 kurdum. Cihazın diski bozulduğu için haliyle Windows da gitti, burada bir sorun yok. Windows 10 kurduğum USB belleği cihaza takıp assist tuşuyla cihazı açtım. Vaio Care menüsünden 'medyadan başlat(USB, DVD)'a tıkladım fakat kırmızı bir yazıyla hata verdi. Hatayı maalesef hatırlamıyorum (sanırım Boot falan diyordu).

İnternetten izlediğim çözüm videolarında çözüm olarak Boot menüsüne girip UEFI'yi Legacy ile değiştirince düzelir gibi şeyler gördüm. Bunu yapıp ayarları kaydettim fakat PC çalışsa bile, ışıkları yansa bile veya fanları dönüyor olsa da ekran gitti. Ekranın arızalı olması imkansız. Normalde başlat tuşuna veya assist tuşuna bastığımda Vaio yazısı çıkarken şimdi bastığımda ekranda hiçbir şey görünmüyor. Assist tuşuyla başlattığımda Vaio Care menüsü de gelmiyor ekran simsiyah.

Sony Vaio SVE151G17M model. Bilgisayarın hard diski bozulduğu için SSD aldım ve cihaza taktım. USB belleğe Rufus ile Windows 10 kurdum. Cihazın diski bozulduğu için haliyle Windows da gitti, burada bir sorun yok. Windows 10 kurduğum USB belleği cihaza takıp assist tuşuyla cihazı açtım. Vaio Care menüsünden 'medyadan başlat(USB, DVD)'a tıkladım fakat kırmızı bir yazıyla hata verdi. Hatayı maalesef hatırlamıyorum (sanırım Boot falan diyordu).

İnternetten izlediğim çözüm videolarında çözüm olarak Boot menüsüne girip UEFI'yi Legacy ile değiştirince düzelir gibi şeyler gördüm. Bunu yapıp ayarları kaydettim fakat PC çalışsa bile, ışıkları yansa bile veya fanları dönüyor olsa da ekran gitti. Ekranın arızalı olması imkansız. Normalde başlat tuşuna veya assist tuşuna bastığımda Vaio yazısı çıkarken şimdi bastığımda ekranda hiçbir şey görünmüyor. Assist tuşuyla başlattığımda Vaio Care menüsü de gelmiyor ekran simsiyah.

USB bellek içerisine ISO'yu UEFI olarak mı kurdunuz?
Eğer UEFI ile kurduysanız BIOS üzerinden UEFI'yi seçmeniz gerekiyor. Eşleştiği zaman sorun yaşamamanız gerekiyor.

BIOS'tan legacy yapmadan önce Rufus'tan MBR olarak yazdırın ISO'yu.

USB bellek içerisine ISO'yu UEFI olarak mı kurdunuz?
Eğer UEFI ile kurduysanız BIOS üzerinden UEFI'yi seçmeniz gerekiyor. Eşleştiği zaman sorun yaşamamanız gerekiyor.
ISOyu UEFI olarak kurdum fakat secure boot violation diye bir yazı çıktı.
bios gelmiyor mu
Hocam şuan pcyi açtığımda ekran gelmediği için hiçbir işlem yapamıyorum.

konuyu hortlatacağım ama . sorunun çözümünü buldunuz mu.. biostan sadece uefi'yi legacy olarak değiştirdim ve yeniden başlattım ekran gitti.
Yapılan işlemler batarya çıkartıldı
Pil çıkartıldı ve yarım saat sonrasında tekrar takılarak denendi
bios pilinin yanındaki bios sıfırlama tuşuna basıldı
shift + f8 ve power tuşuna basılarak açılması denendi
ramler çıkartılarak asis tuşuna basıp power düğmesine basılmak suretiyle kapatılmak istedimse de kendisi buna müsaade etmedi.

bilgisayar özellikleri hakkında fazla bilgim yok.. model numarasını bulamadım. üzerine altına kapaklara baktım yok yazmamışlar..
i7 işlemcili 2 adet 4 gb ram var..
hepsi bu..

bu sony vaiolarda olan bir durum galiba. başına gelen var mı bi yardım etseniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı