BIOSTAR TA780G M2+ tabanlı sistem toplama

Musti55

Hectopat
Daha fazla  
Sistem özellikleri:
  1. Anakart : BIOSTAR TA780G M2+ Versiyon 6.1 (BIOSTAR :: Anakart)
  2. İşlemci : AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 6000+ 3.0 GHz 125W
  3. Ekran Kartı : Nvidia GeForce 9500GT 1GB 128bit
  4. Bellek : 2x 4GB DDR2 800 MHz + 2GB DDR2 667 MHz
  5. HDD : 250 GB Seagate
  6. PSU : 400w Frisby

Sistemim eski bir sistem. 2008 model diyebilirim. Bunu tabiri caizse 2012-2013 seviyesine kadar çıkartmak istiyorum.

Öncelikle belleklerden başladım. 2 GB DDR2 667 bellek vardı. Anakartım 4x 4GB bellek ve 1066 Mhz hızı destekliyor. Fakat ne Türkiye'de ne de yurt dışında 1066 MHz bellek bulamadım. Ben de bulabildiğim en yüksek 800 MHz almaya karar verdim ve 2 adet 4GB 800 MHz bellek aldım. Daha sonra 2 adet daha almayı planlıyorum.

Şimdi ise işlemcimi yükseltmeyi planlıyorum. İşte burada yardımınıza ihtiyacım var. Anakartım AM2+ ve AM3 soketleri destekleyen bir anakart ve sitesinde desteklediği işlemcileri listelemiş. Yukarıdaki linkte özelliklerine ve listeye bakabilirsiniz.

Listede AM3 Phenom II X4 x945 desteklediği en yüksek işlemci olarak gösterilmiş ancak bu işlemciden 2 ay sonra aynı işlemcinin 965 serisi çıkmış.
  • Anakartım 965 serisini çalıştırır mı, yoksa 945 serisini mi almalıyım?
  • Bu işlemci için fan soğutucu önerisi
İkinci olarak ise ekran kartı: Anakartımda PCI-E x16 2.0 Slot mevcut. Bu slot için;
  1. Alabileceğeim "en iyi" ekran kartı nedir? (Fiyat ve performans önemli değil)
  2. Alabileceğin "en ideal" ekran kartı nedir?(Darboğaza düşürmeyen, fiyat-performans odaklı)
Üçüncü ve son olarak bunlar için sistemin yükünü kaldıracak bir güç kaynağı önerisi.

İşlemci için bulabildiğim en iyisi Phenom II 1100T fakat uyar mı bilmiyorum.

Bir de AM3 soket 780G chipset anakarta AM3+ işlemci uyar mı?

Aynı durum bende de var ve ekran kartını biraz iyileştirmek istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplam bütçen nedir?

Toplamda 1000 tl'nin üzerine çıkmak istemiyorum. Zaten anakartın modeline göre uyumlu parçaların sıfırını bulmak çok zor bulsan bile gereksiz pahalı. Bu yüzden 2.el piyasasından tercih edeceğim.

Geçen ay Phenom II X4 x965 serisi alıp taktım. Bu işlemci 125w. Benim anakartım ise 95w desteklediği için çalışmadı.

Liste için teşekkür ederim. Ancak ben mevcut anakart ve power supply için olabilecek en iyi yükseltmeyi yapmayı planlıyorum.

BIOSTAR TA780G M2+ Versiyon 6.1

Bu anakartın desteklediği en iyi işlemci: Phenom II X4 945 (95w) olanı. Türkiye'de satan 1-2 tane bulabildim.

Bellek olarak Türkiye'de DDR2'nin 1066 MHz olanı yok. Anakart 4 slot olduğundan 4 x 4GB DDR2 800 MHz toplamda 16GB DDR2 bellek en iyisi.

Şimdi bu sisteme güzel darboğaza düşmeyecek sisteme uyumlu bir ekran kartı arıyorum.

Sapphire Radeon R7 250 2GB 128bit

Şimdilik en uygun bunu bulabildim.

Bende aynı anakarta sahibim
3gb 800 mhz ram
Atı radeon hd 2600 pro
Amd athlon -5000 2 cpu ~2.60
350 watt PSU
Bunlar var ek olarak, düşük grafiktede olsa gta 5 ve walking dead oynamak için ekran kartını yükseltmek istiyorum yardımcı olabilecek varmı

Bunlar var ek olarak, düşük grafiktede olsa GTA 5 ve Walking Dead oynamak için ekran kartını yükseltmek istiyorum yardımcı olabilecek var mı?
Sadece ekran kartı yükseltme ile onları yapamazsın sistemin çok eski. En azından o oyunlar için.
Sistemi güncelle ilk olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı