Bir başka kötü optimizasyon: Hogwarts Legacy

3050 Ti 4 GB VRAM ile bazı oyunlarda 1660 Ti modeline bile yenilen bir kart.

DLSS ile VRAM eksiğini kapatabiliyor. Önemli olan nokta oyunların optimizasyonu VRAM meselesi değil buyurun 3060 6 GB VRAM'i var. 60 FPS alamaması normal mi? Oyunları 1080p için 3080 - 3090 için mi çıkarıyorlar? Bazen bunu düşünüyorum...
Ayrıca RE8'in ultrada 12 GB VRAM istemesi normal mi? Burada ben Laptop'taki aralarında az fark olan orta halli kartları örnek verdim sadece gaming laptop alan biri bile bu ayarlarda 60 FPS'i görememesi üzüyor veya en iyi ekran kartları ile bir oyunun oynamaması...

3080'in VRAM,'i yetersiz kalıyor bence. Diğer sistemlere baktım RX6600 1080P'yi çok rahat oynatıyor. RX 6700 XT 2K'yı çok rahat oynatıyor.
RX 6900 XT ile oynuyorum ben. Kabul ediyorum FPS değerleri biraz zort, eğer native oynarsam 50-55 FPS alıyorum ve Max14.5GB VRAM kullanıyor. Fakat FSR quality ile oynayınca FPS değerlerim %50-60 arası artıyor ve VRAM Max 13.5 gördüm. VRAM'den bahsetmemin sebebi 10GB VRAM ile 4K oyunculuk yapılmayacağını 2 senedir anlatmaya çalışmama rağmen insanların beni sallamamasıydı. İleriye dönük değil dedim dinlemediler, 12 GB VRAM'i aştığını gördüğüm ilk oyun da değil hem. FH4'te de Spider-Man'de de 12 GB VRAM'i aştım. Bu oyunda 3080'in 12 GB versiyonu bile yetersiz.
RT kapalı oynuyorum fakat herhangi bir frame drop vs yemedim.
6900XT, R9 5900X, 32 GB RAM ile oynuyorum oyunu.
RAM kullanımı nasıl? 4K'da olduğu gibi 25-26GB RAM kullanımı oluyor mu? Birde FSR kullanımı nasıl? Görüntü çamur gibi oluyor mu? Bu arada 2K'da bile 14,5GB VRAM çok fazla değil mi ya? RTX 4070 bile 12GB VRAM'e sahip.

RAM kullanımı nasıl? 4K'da olduğu gibi 25-26GB RAM kullanımı oluyor mu? Birde FSR kullanımı nasıl? Görüntü çamur gibi oluyor mu? Bu arada 2K'da bile 14,5GB VRAM çok fazla değil mi ya? RTX 4070 bile 12GB VRAM'e sahip.
Neredeyse RTX 4090 için çıkaracaklar 4 K istiyorsan 24 GB VRAM'e ihtiyacın var...

Bu oyun yine iyi hocam. Last of Us ve Resident Evil 4'de iyi olacaktır. Zaten RE Engine harika bir motor. RE4'ü 1070 bile muhtemelen all time 60+ oynatacak.
Hocam cidden can sikmaya basladi ama, biri ucmali isinlanmali buglarla oyunu yayinlar oteki 5 saniye bir stutterli yedigin mal gibi optimizasyonla oyunu yayinlar. Birkac sene oncesine kadar boyle bir sorun yoktu. En fazla crash veriyordu, o sorunları da 2 hadi 3 haftada hallediyorlardi. Cyberpunk aylar sonra anca duzeltildi.

Neredeyse RTX 4090 için çıkaracaklar 4 K istiyorsan 24 GB VRAM'e ihtiyacın var...
Oyun yine 4K'da 10-13GB VRAM kullanımı ile iyi iş çıkarıyor bence.
Hocam cidden can sikmaya basladi ama, biri ucmali isinlanmali buglarla oyunu yayinlar oteki 5 saniye bir stutterli yedigin mal gibi optimizasyonla oyunu yayinlar. Birkac sene oncesine kadar boyle bir sorun yoktu. En fazla crash veriyordu, o sorunları da 2 hadi 3 haftada hallediyorlardi. Cyberpunk aylar sonra anca duzeltildi.
Artık hiçbir oyun tam değil. Baktığında aslında oyun 1050TI'da bile Low ayarlarda 30FPS almasıyla iyi iş çıkarıyor fakat öte yandan RT gibi konularda batıyor.

Neredeyse RTX 4090 için çıkaracaklar 4 k istiyorsan 24 GB VRAM'e ihtiyacın var...

İşte olay bu bence de. 4090 gibi bir yaratığın piyasaya çıkmasından bu yüzden korkmuştum ben. Oh bu kartı aldık yıllarca bize 1k, 2K, 4K da ölüm yok düşüncesinin oluşmasına izin vermeyeceklerdir. Ultrası 4090'ı öldürmeye and içmiş daha çok oyun gelecek gibi. O arada altındaki kartlar da yanar tabii.

İşte olay bu bence de. 4090 gibi bir yaratığın piyasaya çıkmasından bu yüzden korkmuştum ben. Oh bu kartı aldık yıllarca bize 1k, 2K, 4K da ölüm yok düşüncesinin oluşmasına izin vermeyeceklerdir. Ultrası 4090'ı öldürmeye and içmiş daha çok oyun gelecek gibi. O arada altındaki kartlar da yanar tabii.
Ben 2 Yıl sonra 5090 çıkarsa şaşmam artık 1080 P için 15 GB VRAM isterler , 64 GB RAM ile harika oyun keyfi!

Yeni konular

Geri
Yukarı