Bir başka kötü optimizasyon: Hogwarts Legacy

8x2 3000 MHz RAM, GTX 1660, Ryezn 5 2600 sistem ile 4 saat deneyimin ardından şunu söyleyebilirim ki: Hogwarts'a girince FPS yerlere düşüyor (20-30 FPS gibi). Orta ve düşük ayarları karıştırdım FSR 2.0 ise performans modunda. Genellikle 50-70 FPS arasında alsam da droplar ve texturelerin yüklenmemesi çok kötü bir şey... Gerçekten Nasa bilgisayarınız yoksa biraz bekleyin. Ben çok takıntılı bir insan değilim genellikle 50 FPS üstü alsam yetiyor, bu sebepten ötürü oynamaya devam edeceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
GTX 1050M açar belki :(
Adam karakterinin adına mı Hary Potter koymuş yoksa oyunda cidden Hary Potter mı var ?

Oyunu iki gündür oynuyorum, YouTube'deki testlerden daha iyi performans almaktayım.

Fortnite gibi şansa dayalı optimizasyon varsa kötü bir durum.

5600X 4.8 GHz + 6700 XT / Ultra / RT Off / FSR Off / TAA Ultra

20230211163502_1.jpg

Oyunu iki gündür oynuyorum, YouTube'deki testlerden daha iyi performans almaktayım.

Fortnite gibi şansa dayalı optimizasyon varsa kötü bir durum.

5600X 4.8 GHz + 6700 XT / Ultra / RT Off / FSR Off / TAA Ultra

Eki Görüntüle 1665808
Metacritic kullanıcı eleştirileri ve Steam eleştirilerinde yüksek puan verenler bile hep optimizasyondan dolayı puan kırmış. Fakat belli bir kesimde çok rahat oynamış oyunu. RT performansının kötü olması herkeste geçerli fakat stutter problemi herkesin yaşadığı bir şey değil gördüğüm kadarıyla.

Metacritic kullanıcı eleştirileri ve Steam eleştirilerinde yüksek puan verenler bile hep optimizasyondan dolayı puan kırmış. Fakat belli bir kesimde çok rahat oynamış oyunu. RT performansının kötü olması herkeste geçerli fakat stutter problemi herkesin yaşadığı bir şey değil gördüğüm kadarıyla.
Evet, bende sıfır stutter sorunu var. RT performansı çok kötü doğru. 3070 ile 6700 XT arasında RT performans farkı bulunmayan 3. oyun falan bu.

Fakat FSR 2'yi çok güzel kullanmışlar, hiçbir fark göremiyorum ve 95'den 130'a fırlıyor.

Oyunu oynamadım ama izledim biraz. Bu oyuna 16GB RAM yetmemesi cidden normal bir şey mi? Bence bunu normalleştirmemek gerekiyor. 16GB RAM elbet bir gün yetmeyecek ama bence bu oyun için geçerli olmamalı bu. Grafikleri açık dünyası yüzünden desek meh yani, oyun güzel olabilir ama grafikler PS4 seviyesinde duruyor bence. Hiç görülmemiş bir şey görsek hakkıdır bu RAM kullanımı diyeceğim ama kesinlikle optimizasyon sorunu bu veya Denuvo yüzünden artık orasını bilemiyorum.

Oyunu oynamadım ama izledim biraz. Bu oyuna 16GB RAM yetmemesi cidden normal bir şey mi? Bence bunu normalleştirmemek gerekiyor. 16GB RAM elbet bir gün yetmeyecek ama bence bu oyun için geçerli olmamalı bu. Grafikleri açık dünyası yüzünden desek meh yani, oyun güzel olabilir ama grafikler PS4 seviyesinde duruyor bence. Hiç görülmemiş bir şey görsek hakkıdır bu RAM kullanımı diyeceğim ama kesinlikle optimizasyon sorunu bu veya Denuvo yüzünden artık orasını bilemiyorum.
Unreal Engine 4 ile bu kadar devasa haritalar çizilemiyor, çizersin aslında ama yapımcı firma pek pro. değil ona göre cache yönetimi yapamamışlar. Bir anda dünyanın tamamını yüklediği için RAM doluyor.

Ayrıca yapımcıların "git 4090 al" veya git "32 RAM al" demeleri yakındır böyle giderse. Ekran kartı firmaları da kendini frenlemesi gerekir. Aksi takdirde tamamen "üşengeç" yapımcıların eline kalacağız.

Ben Mobil 3060 ve 12700H ile oynayamıyorum droptan. Arkadaş mobil 3060 ve 11800H ile high ayarlarda dropsuz oynuyor. Biraz şans faktörü var sanırım mantıksız bir durum. Umarım patch gelir bununla ilgili.

Unreal Engine 4 ile bu kadar devasa haritalar çizilemiyor, çizersin aslında ama yapımcı firma pek pro. değil ona göre cache yönetimi yapamamışlar. Bir anda dünyanın tamamını yüklediği için RAM doluyor.

Ayrıca yapımcıların "git 4090 al" veya git "32 RAM al" demeleri yakındır böyle giderse. Ekran kartı firmaları da kendini frenlemesi gerekir. Aksi takdirde tamamen "üşengeç" yapımcıların eline kalacağız.
Yapımcı ekip profesyonel olmasa bile bu görsellik ve tam olmayan açık dünya için bu RAM tüketimi fazla bence. Görsellik olarak Stalker 2'nin fragmanına bakıyorum veya direkt olarak Cyberpunk'ın RT açık, akşam şehir içi atmosferine bakıyorum(Biliyorum ışıklandırma ve yansımalar çok fark ediyor) ve Hogwarts Legacy'den daha iyi gözüküyor. Firmalar zaten üst düzey ekran kartları ve upscale teknolojileri yüzünden bozuk+ Denuvo destekli oyun atmaya başladı üzerimize. Üstüne tecrübesiz firma olunca daha da kötü oldu. Yine de Forspoken(Square Enix'in bahanesi de yok) faciasından sonra bence yine iyi oldu bu oyun. Şu an emin olamadığım tek oyun Dead Space. O oyun bu oyundan iyi gözüküyor bence ve düşük seviye kartlarda da daha kötü performans veriyor fakat direkt bir optimizasyon problemi duymadım o oyunda.

Umarım Atomic Heart iyi olur. Onun açıklanan gereksinimleri bile optimizasyonu iyi gibi gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı