Bir bilgisayarın kullanım ömrü ne kadardır?

Otomaber

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: İ5-1240P - RAM: 16 GB - Ekran Kartı: İrıs Xe Graphics - Depolama: 512 GB SSD
Meslek
Serbest Çalışan
Bir bilgisayarın kullanım ömrü. Siz bir bilgisayarı ortalama ne kadar yıl veya ay kullanıyorsunuz? Şahsen ben 4 senedir aynı bilgisayarı kullanıyorum. Aşağıda bu konu hakkında tartışalım.

Bir bilgisayarın kullanım ömrü. Siz bir bilgisayarı ortalama ne kadar yıl veya ay kullanıyorsunuz? Şahsen ben 4 senedir aynı bilgisayarı kullanıyorum. Aşağıda bu konu hakkında tartışalım.
Ne yapacağına bağlı. Bizde 10 yıllık laptop var mesela. Hala daha çalışıyor.

15 sene bence. Sonra İşletim sistemi desteği çekiyor bilgisayarın. Yoksa bilgisayarın hala gideri var....
Bizde 14 yıllık var şuan 1 GB ram ile maalesef feci kasıyor...

Vallahi hocam ben o kadar kötü kullandım ki hemen hemen ömrü doldu.

2005'de topladığımız sistem hala çalışıyor. 2014'e kadar emektarı kullanmıştım. Yenilemek gerekiyor 5 6 senede bir.

Kullanma şekline, bilgisayarın durduğu ortama göre değişir. 30 yıllık çalışan Macintosh'lar mevcut. Nemli olmayan ve fazla sıcak olmayan bir ortamda, genel bakımları(kasanın ve fanların temizliği, termal macun yenileme) yılda bir yapılırsa ve sistem ortalama bir kalitedeyse en az 10 yıl. Bizim bakkaldan alınma(aslında MediaMarkt'tan da) Exper bilgisayar 10.yılını tamamladı. BIOS'u da uçtu, kapasitörleri de patladı. Geçen açılmıyordu bir BIOS pilini değiştirmemle açıldı.

İdeal kullanım ile 5-10 yıl.
Daha sonrasında kullanılan teknolojilerin artık obsolete olmasından dolayı sıkıntı çıkmaya başlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı