Bir Dilde Ustalaşmak İçin Ne Yapılmalı?

Met11

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir programlama dilinde veya birkaç programlama dilinde ustalaşmak için günlük 5-6 saat çalışmak yeterli mi? Günlük 5-6 saat çalışarak kaç günde ustalaşabilirim?

Ustalaşmak gidip programlama testi çözmek veya 5-6 saat video izlemek değildir. En önemlisi dökümasyon okumak ve kendini yeni şeyler için geliştirmektir. Videoda gördüğünün üstünü yapamıyorsan bu öğrenmek sayılmaz.

Hocam arkadaş programlama dilinden bahsetmiş :D.

YouTube'dan o dille ilgili olan projelere göz atıp dil hakkındaki bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.
Mesela ben oyun programlama için C# öğreniyordum, YouTube'dan projeleri inceleyip yaptıkça akılda daha iyi kalıyor ve yeni şeyler öğrenmiş oluyorum.

Eğitim setleri izleyip uyguluyorum. İnternetten farklı projelere bakıp inceliyorum. Şu an JS öğrenmekteyim. Günde 5-6 saatimi bu işe ayırıyorum. Ne kadar sürede ustalaşırım acaba? Uyguladığınız teknikler var mıdır?

Spesifik 1 dilden ziyade programlama mantığını, algoritmaları öğrenmeye çalış. En temelden gir konuya. Data tipleri ne, neden dikkatlice kullanmak önemli, bir iş en kısa yoldan nasıl tamamlanır bunlar konusunda alıştırmalar yap, kaynakları oku. Kendini hazır hissedince de ne yapmak istediğine karar ver, mobil mi, oyun mu, frontend mi, backend mi, gömülü sistem mi vs. hangi alana yönelmek istiyorsun onu belirle. Bunu da belirledikten sonra gerek dökümantasyonları okuyarak, videoları izleyerek gerekse bol bol pratik yaparak kendini o programlama dilinde geliştir. Bu şekilde ilerlersen günde 8 saatten 1 senede iyi seviyeye gelirsin. Ve işin temelinden başladığın için seçtiğin alandaki diğer dillere geçmen çok çok daha rahat olur.
İngilizce bildiğini varsayarak söylüyorum, İngilizcen yetersizse önce onu geliştirmeye odaklan. Sadece programlamada değil hayatının bir çok alanında sana kolaylık sağlar.

Geri
Yukarı