Bir insan Cengiz Han'ı neden sever?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Celal hocamız ne diyor? Moğol Türklerini, Normal Türklerden ayıran özellik Müslümanlıktır diyor. İlber Ortaylı da din konusundan farklılıkları var diyor bu yüzden Moğollar, Normal Türkler ile farklıdır diyor anlayabildiniz mi?
Sana biraz daha anlayacağın bir yazı atayım
İlber Ortaylı bugünlerde Tatar ismini taşıyanların kendi ismini beğenmediklerini vurgulayarak, kendilerini Bulgar olduklarını iddia ettiklerini açıkladı. Bir diğer yanlış ifadenin, Moğol ve Türkler aynı kökten oldukları ifadesi olduğunu belirterek, bu iki toplumun kökünün aynı olmadığının altını çizdi.

Moğollar’ın ve Türkler’in sadece aynı akraba gruptan olduklarını açıkladı. Ortaylı, Türkler’in İslamiyet’ten önceki geleneklerini anlatarak Moğollar ile aralarındaki farklardan bahsetti.

Bir sürü kütüphaneyi yakıp dünya teknolojisini geriye götürmüş, İslam Felsefesi ve biliminin etkisini yaktığı kitaplar aracılığıyla azaltmış, batıl inançların artmasına sebep olmuş sanattan veya kültürle uzaktan yakından alakası olmayan, milyonlarca masum insanı katleden gezegenimize yapılmış en büyük zararlardan birisinin tetikleyicisi olan yaratığı sanata ve kültüre değer veren, harf devrimi yapan kitaplarla aşk içerisinde olan milletimizde eşitliğin artmasında büyük rol oynayan Başöğretmen ile aynı kefeye koymanı çok gülünç buluyorum, internet üzerinde barbar sempatizanlığı yapmadan önce tarihimizi araştırmanın kişisel gelişimine çok daha fazla katkısı bulunacağını düşünüyorum.
İslam felsefesinden sonrasını okumaya gerek duymadım :D :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı