Bir insan neden Atatürk'ü sevmez?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bende anlamıyorum. Bir insan hem Atatürk'ü hem de osmanlı'yı sevemez mi? Osmanlı'yı seven Atatürk düşmanı, Atatürk'ü seven osmanlı düşmanı gibi bir algı var.

Elbette sevebilir. Ama Atatürk'ü sevmeyenlerin çoğunluğu osmanlı aşığı ve Atatürk'ün osmanlıyı yıktığı algısında olduklarından sevmezler. Çünkü osmanlı zamanında dünyaya hükmettik şimdi ise kabuğumuzdan çıkamıyoruz. Bunu yediremiyorlar osmanlının yıkılışının akıl ve bilimden uzak kalması olduğunu anlamıyorlar. Bizler tarihimize sahip çıkmalıyız osmanlıda bizim tarihimiz cumhuriyet dönemide.

Genelde yobaz kitle sevmez, nefret eder. Neden diye sorduğunda olayı dine bağlarlar hemen. Halbuki bir fikri yoktur, boş boş atıyordur. Sırf yorum yapmak veya konuşmak için o da. Tabi söylediğim örnek niteliğinde. Sevmeyebilirsin tabii ki, zorunda değilsin ama saygı duymalısın. İşin siyasetini de dinini de kendine saklamalısın.

Sevmeyenlerin %99'u din yüzünden. O hacı hoca astırma olayı da değil. Bir sözü var "Gökten idiği snaılan kitapların dogma..." diye devam ediyor. Bu cümlesi ile bir çok insanı, siyasiler içindeki bir çok kişiyi islamdan uzaklaştırdığı için sevmiyorlar, gözlemlediğim bu.

Başka ülkelerde devlet büyüklerini, ülke kurucularını, kurtarıcılarını saygı ve sevgiyle anarlar, bizim ülkemizde de saçma bir şekilde saygı göstermezler. Çok garibime gider. Şunu bakın şuna hele hele;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neden sevmez? Şöyle açıklayayım. Bir toplum vardır ve bu toplumun sözde liderleri vardır. Cahil halktan yararlanan bir lider. Bu liderin belirli çıkarlarını sağlamak için cahil halkı yönlendirir. Özellikle bu yönlendirme din üzerindendir. Bu "lider" din kozunu kullanarak belirli durumları ortaya çıkartır. İşte Atatürk zamanında camiileri kapattırdı. Şöyle yaptı böyle yaptı diye cahil halkı düşman eder. Cahil halkta, adı üzerinde cahil olduğundan inanır. Sonra bu insanların çocukları olur. Aileden bu şekilde gördüklerinden dolayı böyle devam eder.

Ayrıca (ki bir çoğunuz hatırlamaz) eskiden bu kadar çok Osmanlı meraklısı var mıydı? Ama şimdi bak herkes Osmanlı torunu. Nedeni Atatürk'ün yaptıkları. Bu durumu kim yönlendiriyor? Anlattığım bu "lider".

Neden sevmez? İşte bu lider ve tayfasının para, şan ve şöfret arzusundan kaynaklıdır. Ve kendisini Osmanlı Padişahı sanmasından kaynaklıdır.

Not: Osmanlı düşmanı değilim. Ama Osmanlı torunuyum. Şöyleyin böyleyim diyip yurtdışında yaşayıp refah içinde yüzüp, saçma sapan insanlardan nefret ediyor muyum? Evet.

Beyinlerinde organ yerine saman dolu olması, başkalarının sözleriyle hayat görüşüne sahip olmaları. Okumamaları. Kuyruk acıları. Bir dünya sebep var. Sevmeseler de olur sorun yok. Bizim içimizden asla silip atamayacaklar. Biz onun evlatları olarak aziz hatırasına sahip çıkacağız.

Soru gayet açık. Bir insan neden Atatürk'ü sevmez? Son zamanlarda çok karşıma çıkıyor bu durum, genelde de din insanları veya dinine çok bağlı insanlar Atatürk'ü sevmiyor (dine bağlılığındaki doğruluğa herhangi bir lafım yoktur ve bu durumda herkesi kastetmedim.) neden?

Not: Herhangi bir siyasi amaç gözetmedim ve sadece neden sevmediklerini sordum. Yorumlarda da siyaset göz önünde olmasın lütfen. Eğer ki siyaset yapıp ceza alırsanız, ben bu cezadan yükümlü değilim...

Sundan kaynaklaniyor olabilir bir kisim ilah gibi davrandigi icin olabilir yani degerlerine ters dusmus oluyor haliyle bir sebep Türk tarihinde bir suru buyuk lider vardir oda onlardan biridir kendi gozumde daha otesi carpitma kiskirtma kendi fikrimde. Sen Türk tarigine o olmasaydi şu an yunan olurduk dersen butun bunca zaman ki Türk'lere hakaret etmis olursun oncesi evveli daha önce de yasanmis durumlar var her daim Türk devletini kendi kurmustur ama Ali ama veli ama mustafa ama mehmet ama cahilce yorumlarla insanlar kiskirtiliyor yaoicak birsey yok kimse kimse ye engel olamiyor.

Son düzenleme:
Soru gayet açık. Bir insan neden Atatürk'ü sevmez? Son zamanlarda çok karşıma çıkıyor bu durum, genelde de din insanları veya dinine çok bağlı insanlar Atatürk'ü sevmiyor (dine bağlılığındaki doğruluğa herhangi bir lafım yoktur ve bu durumda herkesi kastetmedim.) neden?

Not: Herhangi bir siyasi amaç gözetmedim ve sadece neden sevmediklerini sordum. Yorumlarda da siyaset göz önünde olmasın lütfen. Eğer ki siyaset yapıp ceza alırsanız, ben bu cezadan yükümlü değilim...
Kulaktan dolma yanlış bilgilerle büyütüldükleri için olabilir. Okumadıkları ve çocukken iyi bir öğretmene denk gelmedikleri için olabilir. Siyasi sebepleri saymıyorum tabi ki ama bu vatanın evladı olan, bu vatanı seven, ekmeğini yiyen her insan ATA'sına minnet borçludur. Sevmemek ayrı saygısızlık yapmak ayrı. Saygısızlığın kabul edilebilir bir yanı da yoktur.

Ben söyleyeyim hiçbirinin sebebi yok her şey çevreyle alakalı okursan yazımı anlıyacaksın (biraz uzun ve belki de gereksiz okumasanız da olur :D ). Ortaokulda bir çocuk vardı bizim sınıfta kendisini hiç sevmem -amacım siyaset yapmak değil çocuğun söylediğini yazıyorum- Atatürk alkol sigara içiyordu neden seveyim tayyip erdoğan öyle değil diyordu. E tabii kendi fikri saygı duyarım. Geçen yaz benim gittiğim spor salonuna başlamış gördü beni geldi yanıma o kanka naber falan geldi iyi dediğim gibi sigara istemesi bir oldu. Başladı ben ülkücü adamım Atatürk'ü çok seviyorum sigara içmezsem olmaz -çocuğun ağzı kayış gibi yalanı ana dili gibi konuşur- verdim ben de. 5 dakika geçti aradan salonun hocası abim gibi sevdiğim çocukluğumdan beri tanıdığım birisi aramızda 4-5 yaş var ve ona kanka çekti. Nasıl ya oldum abi dedim sana bu nasıl kanka diyor, dedim bu çocuk benle yaşıt biliyorum dedi çocuğun annesi lise de öğretmenimdi dedi. Çocuğun da annesinin de kafası yerinde değil babası yok sonuçta dedi -yani babası olmadığını biliyordum ama yani geçerli bir sebep değil bence-. Bu çocuk hakkında trajikomik bir olay daha anlatayım kısacık: Ortaokulda bir Türkçe öğretmenine annem demişti dediği gibi sınıfta faruk diye bir çocuk vardı hocadan için benim teyzem senin nereden annen dediği gibi kaldı (hoca faruğun gerçekten teyzesi). Böyle bir çocuğu lise ortamı mı ya da başka bir şey mi değiştirdi bilmiyorum ama Atatürk'ü sevmemek ve küfür etmek gibi soysuz ve kansız hareket sadece çevre etkisiyle olur. Diğer dünya ülkelerinde neredeyse Atatürk gibi değerli liderlerini sevmeyen yok denecek kadar az. Atatürk'ü çok sevdiğimi de es geçmeyeyim.

Unutmadan daha yeni haberi vardı. "Camiileri virüs nedeniyle kapattınız ama Anıtkabir'e gidiyorsunuz. Utanmazlar." şeklinde Twitter'da yazılar vardı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı