Bir insan neden ırkçılık yapar?

Sosyal önyargı ve grup dinamikleri bunu açıklamaya çalışır fakat net bir cevap veremezler.

Tarihte yaşanmış olayların, kirlenmiş eylemlerin kişi veya kişilerin ırkına özgü olduğunu düşünenler yapar genelde.

Bu ırkçılıktan ayrı olarak siyahi bireylere de ırkçılık yapılmış veya hâlâ yapılıyor. Bu da sömürgecilerin algısıdır.

Kendilerini üstün görenler var eyvallah onlar salatalığın önde gideni. Irk adı vermeyeceğim, tüm müslümanlar kardeşimizdir. Ancak bazı arkadaşların üzerinde spotlight etkisi görüyorum, kendi kendilerini kuruyorlar, sanki herkes onları hakir görüyor.

Örneğin; Üniversitede arkadaşın birisi ile bu konuda konuşuyorduk, arkadaş gece vakti eğer parkta oturursak polis bize şüpheli gözüyle bakıp kimlik kontrolü yapıyor diyordu. Be güzel kardeşim bunun ırkla ne alakası var, dün akşam bende parkta oturdum bekçiler geldi GBT kontrolü yaptı ne var bunda. Bunun gibi durumlar söz konusu.

Homo sapiens türünün her hareketini sorgulamayın, aklınızı kaybedersiniz.

Hem çok akıllı hem de çok aptal bir tür maalesef.
Yani her şey sorgulanmaz diyorsun hocam ben ırkçılık psikolojik bir hastalık olduğunu düşünüyorum.
Doğrusu insanoğlu hep sıkıntı çıkardı.

Bir insan neden ırkçılık yapar? Anlamış değilim ve hala ülkede Türk ve Kürt sorunu var maalesef bir türlü bitmiyor.
Yazık cidden.
Genetiğini, fenotipini, tarihini, dilini, kültürünü vs sevmeyebilir, lakin bu tarz hassas konuları ciddiye almalıyız, ırkçılık yapanlar kötüdür, şöyledir böyledir demek yerine sebeplerini sormalıyız. En basitinden savaşlarla ve ölümlerle gurur duyan birine saygı duyulmaz, bu kişiye karşı ırkçı söylemlerde bulunan insana nasıl kötü diyebiliriz ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı