Bir insan neden sigara içer?

Gerçek içicidir, dertlidir, alışmıştır, yıllanmıştır vesaire.

Sağa sola heves edip, karı kız tavlamaya çalışıp şekil şukul yaparak içiciler vardır.

Açıkçası lise zamanımda sesim havalı olsun diye başlamayı düşünmüştüm. Ama kim gidip her gün alacak diye vazgeçmiştim. İyi ki başlamamışım.

Lisede, üniversitede, askerde gibi pek çok başlama noktası var. Ben içmiyorum, neden? Çünkü bağlı olduğum bir arkadaş topluluğum olmadı, çoğu kişi sigara içerdi ama ben içmezdim, aslında hepimiz sigaranın zararını biliyorduk, ya da en azından bilmiş gibi davrananlar da olabilir. Yani sırf bir gruba dahil olabilmek ya da sözde "havalı" veya üzüntünü gidermek gibi havadan sudan birkaç konu için hayatımın ve ciğerlerimi yakmak istemiyorum.
Zehirdir yani içmeyin diye kamu spotumuzu verelim, içene de başka diyeceğim bir şey yok kendi kararı.

Sigara içenlerin sigaranın öldürücü veya ciddi rahatsızlıklara gebe bir şey olduğunu düşündüklerini sanmıyorum. Elbette biliyorlar ama bunu çok geriye atıyorlar bi nevi unutuyorlar sanki. Etraflarında içen kişilerin de hiçbir sorunu olmadıklarını görüyorlarsa bana da bir şey olmaz diye kendilerinde bir algı oluşturuyor olmalılar. Hatta sağlığın gider diyenlerin olayı fazla büyüttüklerini düşünüyorlar muhtemelen. Yani içme isteği kendilerini kandırmayı başarıyor. Zaten bağımlılığın bir getirisi bu.

Sırf arkadaşlarımla hayatım boyunca 3 kez falan içtim. Sonradan bağımlısı olurum diye içmedim daha. Bağımlı arkadaşlarım var aynısını demiştim neden sigara iciyorsun diye bıraksana şeklinde. Dedi bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum su gibi canım cekiyor. Ondan baştan içmemek lazım.

Kendim kullanmıyorum ama anneme sorduğumda şu cevabı aldım:
" Hayata kısa süreli bir mola vermek için. "
Ama büyük ihtimalle ağızları boş durmasın diye içiyorlardır.

Bende ağzım boş durmasın diye Mentos yiyorum hep.
Günde 2-3 paket bitiriyorum.
Sigaradan iyidir.

Aslında abur cubur ve hazır gıdaların da sigara kadar hatta daha fazla zararlı olduğuna dair haberler var. Ben ilerleyen yıllarda bu gıdalar üzerinde daha fazla kısıtlamalar getirileceğini düşünüyorum. Eskiden okul kantinlerinde satılıyordu. Artık satılamıyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı