Bir Notebookta ne değiştirilemez?

Eroberer

Decapat
Merhaba arkadaşlar, bütçeme uygun bir Gaming Notebook alacağım 900-1200 Euro arası. Biliyorsunuz bir Notebook'ta fiyatına göre özellikler de değişiyor. Size sormak istediğim şey ise eminim ki çok kişinin bilmek isteyeceği bir konu. Bir bilgisayarda sonradan "kesinlikle" ne değiştirilemez ve neler değiştirilebilir? Örneğin ekran kartını sonradan değiştirebilir miyim? Bunu bana iyi bilen bir arkadaş sıralayabilir mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Değiştirilmezden ziyade upgrade (donanım yükseltme) yapılanlar ve yapılmayanlar var. RAM, HDD, SSD daima değişime ve yükseltmeye açık parçalardır. Yükseltme yapabileceğin sınırı ise anakart belirler. Örneğin 16GB'lık RAM sınırı olan anakarta 32GB RAM upgrade yapamazsın. Laptop üretim bandında, laptop kasası; anakart ve diğer ekipmanların yerleşimine göre tasarlanır. Bu da bir laptop bilgisyarda anakart değişimini neredeyse çok zor hale getirir. Anakart değişemeyince ya da upgrade edilemeyince, ekran kartı, işlemci gibi önemli parçalar da yükseltilemiyor. Ancak bu durum her laptop PC için geçerli değil. Bazı marka ve modellerde ekran kartı, işlemci ve haliyle anakart başka modellerle değiştirilebiliyor ya da yükseltilebiliyor. Senin alacağın 900-1200 Euro tutarındaki cihazlarda çok büyük ihtimalle RAM, SSD, HDD haricinde bir parça yükseltmeye uygun olmayacaktır.

Çoğu dizüstü bilgisayarda RAM, HDD, SSD ve batarya hariç hiçbir parça değiştirilemez. RAM değişimi ise, sistemin desteklediği kadar yapılabilir.

Cevabin icin cok sagol. Yok be baba burda vergilendirme farkli oldugu icin alette makul fiyata gayet istedigin kadar donanimli olabiliyor. Hatta fiyat limitimi 1300-1400´e kadar bile cikartabilirim, bilemiyorum bakalim. Örnegin bir kac tane sana gösterecegim. Bunlarin hangisi daha dayanikli olur, bunlardan birini rahat 4-5 sene kullanacagim. Buda sayfanin linki ordan özellik secip alttanda hangi firma hangi fiyata satiyor görebiliyorsun.

Benim sana önerim;
MSI
HP OMEN

Ve senin gönderdiğin
Acer Nitro
HP pavillion serisine hiç bakma. Yalnızca Omen grubunu tavsiye ederim. MSI laptoplara bakabilirsin. Acer Nitro ve Dell Allienware. Başka marka önermem.

Optimum Sistem önerim:
İ5 ya da İ7 işlemci
GTX 1070 ekran kartı
16 GB RAM (sonradan artırılabilir)
SSD 120, 256 fark etmez.
1TB Harddisk kesinlikle 7500 RPM olmalı, 5400 değil.

Standart Sistem Önerim
İ5 işlemci 8. ve 9. nesil
GTX 1060 ya da 1050ti Ekran kartı
8 ya da 16GB RAM (8 ise sonradan 16ya yükseltilmeli)
SSD (eğer yoksa sonradan yükseltilebilir.
1TB harddisk 7500RPM olmalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı