Bir ''Otel'' Anısı

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Geçen yaz 5-6 günlüğüne izin buldum ve kız arkadaşımla tatile gittik. Çok bildiğimiz taraflar değildi, biraz dolaştıktan sonra ve saat de ilerlemeye başlayınca üstün körü otel arayışına girdik. Planda olan bir tatil olmadığı için de önceden bir rezervasyon yapmadık. Her neyse bir süre dolaştıktan sonra bir yer bulduk, girdik.

Klasik konuşmaları geçiyorum, kimlik kartlarımızı istedi. Verdik. Daha sonra çift kişilik 1 oda olacağını söyledim. Karşıdaki şahıs evlilik cüzdanını istedi. Ben de ''hı?'' dedim. Evli değiliz beyefendi dedim. Evli veya nikahlı değilseniz maalesef çift kişilik oda veremeyeceğiz dedi. Neden? dedim. Müessesemizin kurallarından, yapabileceğim bir şey yok dedi. Ben de hayatımda ilk defa böyle bir şey duyduğumu, %100 alkollü bir otelde böyle bir kuralı saçma bulduğumu dile getirdim. Biraz da yürümenin yorgunluğuyla sesimi yükselttim. İnsanlar bize bakmaya başlayınca başlarım size deyip çıktık.

Hayır, %100 alkollü bir otelde neyin muhafazakarlığıdır bu? Fuhuş yapacağız sandı herhalde... Bu da güzel ülkemde böyle bir anıdır.

Genelde daha düşük kalitede otellerde olan bir uygulama. Biraz daha adam akıllı yere gidip bu tür sorunlarla hiç karşılaşmamak en rahat yöntemi. En azından kafanız rahat olur, sinir sahibi olmazsınız.

Ayrıca istediğim ile kalırım. Onlara ne? Millet ahlak bekçisi olmuş. Evlilik cüzdanınız varsa bile böyle otellerde kalmamak en doğrusu. Bunlar iyicene namus bekçisi kesildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı hiçbir otel; yaş şartını karşılayan hiçbir müşteriden evlilik cüzdanı şartını koşamaz. Üstüne üstelik turizm beldesinde bulunan bir otelin bu davranışı sergilemesi çok daha ilginç bir konu. Benden kimlik harici bir belge isteyen olmadı bugüne kadar.

Rezervasyon işlerini son dakikaya bırakmamak, önceden rezervasyon yaptırmak daha sağlıklı oluyor bu açıdan. Ben tatil esnasında uğrayacağımız işletmelerin bile Google yorumlarını özenle okurum, hatta memnun kaldığım veya kalmadığım her ürün - hizmet için ayrı ayrı yorum bırakırım.

Bir Otelci olarak size durumu anlatayım 3 ve üzeri yıldızı bulunan hiç bir otel size evlilik cüzdanı soramaz bu yasaktır şikayet ettiğiniz takdirde ceza alır işin ucu yıldız düşürmeye kadar gider ki bu sağlam bir prestij kaybıdır. Muhtemelen kalmak istediğiniz otel apart otel tarzında bizim butik diye tabir ettiğimiz bir oteldir bu oteller size evlilik cüzdanı sorabilir muhtemelen yakın zamanda bir fuhuş baskını v.s. bir şey olmuştur iyi bir ceza yemişlerdir ceza yemelerinin sebebi ise normalde ülkemizde hiç bir şekilde Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı olmadan otel açamazsınız fakat apart dediğimiz yerleri açıp işletebilirsiniz fakat bununda sonucunda böyle olaylar meydana gelebilir ve şu da olmuş olabilir çalışan sizden bahşiş beklemiştir al kardeşim şu 20 lirayı ne cüzdanı deseydiniz muhtemelen ses çıkarmazdı :D

Adamın suratında beğenmiyorsan ''s.... git'' ifadesi vardı. 20 liraya da müthiş otellerinin kurallarını satacaksa ne bileyim :D
Otel kuralı değildir işte o tamamen koparmak adına yapılan bir şey çevresinde şef amir yoktur. Genelde bu çalışanlar günlük yevmiye ile çalışan sigortasız işçiler gününü kurtarma peşindedir :D

%100 alkollü olması bir şeyi değiştirmez. Alkollü olmasa bile insanların özel hayatı onları ilgilendirmez. Tabii buna fuhuş yapmak dahil değil. Fakat sizin böyle bir niyetiniz de yok. Cidden saçmalık.

Evet geçmişte benim de başıma gelen bir problemdi. Ama o "butik" otele internet üzerinden rezervasyon yapınca ağızlarını açamamışlardı.
Asıl saçma otel anım ise kafasına göre takılan TV idi :D
Konya altı plajı karşısında Porto Bello otel vardır. Bir toplantı için oraya gitmiştik. Rezalet bir Wifi ağı var buradan belirtmeden edemeyeceğim. Ama bana asıl işkenceyi yapan şey ise odamda kafasına göre çalışan TV idi. Zart açılıyor, zart kapanıyor. Kafasına göre sinyal değiştiriyor. 3 gecelik konaklamanın ilk gecesini işkenceye çevirmişti bana. Kabloyu sakladıkları dolabı bulduktan sonra fişini çekebilmiştim.
Çok güzel bir de anım var. Kapadokya'da rezervasyon yaptığım bir otelde, tuttuğum odayı boşaltmamaya karar vermiş turist vatandaş. Tek gecelik bir konaklama olacağı için ucuz, üst katlarda küçük bir oda tutmuştum. Otel ise bu problemi bana fark istemeden suit vererek çözdü. Mükemmel konaklama tecrübesi yaşattılar.
Bir de bazı otellerin duvarları çok ince... Kaş tatilimde yan odaya girip su atasım geldi :D Bitmeyen enerjili arkadaşlar yüzünden uyku haram olmuştu.
Her bir otel ayrı bir macera :D

Geri
Yukarı