Bir oyuna 800 TL verir misiniz?

Bir oyuna 800 TL verir misiniz?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Yapımcının suçunun olmadığı aşikar da buradaki asıl sıkıntı, 60 dolarlık ürünü 35 dolara alabildiği için kendini ''şanslı'', şirketi de kendisine ''kıyak geçen'' olarak gören görüş. Sanki dolar kazanıyor da paşam, 35 dolara alabildiği için ''yine bize güzellik yapmışlar'' diyor.

2 sene önce bölgesel fiyatlandırma saçma dediğimde linç etmeye kalkmışlardı. Tüm bu "kıyak"ların kendilerini kolaya alıştırdığını göremiyorlar maalesef. Ne kadar çok kaçış kapısı görürler o kadar az isyan ederler. Devlet para yardımı yapsın, oyun şirketi bölgesel fiyat yapsın şükret dur. Razer bile bölgesel fiyatlandırma yapıyor düşün artık.

Böyle böyle ayları, yılları deviriyorlar kaynayan sudaki kurbağa gibi.

Şükürle ilgili hiçbir şey yok burada, bu ülke standartları için 800₺ az. Çok daha pahalı olması gereken bir ürünü daha ucuza alıyorsun ve pahalı diyorsun. Hayır abi değil, sen fazla kazanmıyorsun sadece hepsi bu. Sen 5.500₺ kazanıyorsun diye ürün pahalı olmuyor, ürün olması gereken fiyattan çok daha ucuza satılıyor. Eleştirdiğiniz şey çok yanlış hepsi bu. Neden az kazanıyorum demek yerine oyunlar çok pahalı diyorsunuz eleştirdiğim nokta bu ama anlayana işte.
İkisini de aynı anda diyebilmek mümkün. Bir insan için bir ürün pahalıysa pahalıdır, yurtdışında daha pahalı olması bunu değiştirmiyor.

Türkiye'de 1.27 Euro olan benzin, Almanya'da 1.93 Euro diye Türkiye'de pahalı olmaktan çıkıyor mu? Çıkmıyor. Almanya'daki adam maaşıyla senden benden daha fazla benzin alabiliyorsa, ve ben alırken zorlanıyorsam Almanya'da 1.93 Euro olması beni zerre alakadar etmiyor. Benzin fiyatından şikayet edenlere de böyle dersiniz bundan sonra bazı milletvekilleri gibi.

Avrupa'nın en ucuz benzinini kullanıyoruz, woo-hoo! Dimi ama?

2 sene önce bölgesel fiyatlandırma saçma dediğimde linç etmeye kalkmışlardı. Tüm bu "kıyak"ların kendilerini kolaya alıştırdığını göremiyorlar maalesef. Ne kadar çok kaçış kapısı görürler o kadar az isyan ederler. Devlet para yardımı yapsın, oyun şirketi bölgesel fiyat yapsın şükret dur. Razer bile bölgesel fiyatlandırma yapıyor düşün artık.

Böyle böyle ayları, yılları deviriyorlar kaynayan sudaki kurbağa gibi.
Halk ekmeklerin olması vs. de aynı mantık. Normalde 4 TL'ye alması gereken ekmeği halk ekmekte on saat sıra bekledikten sonra daha ucuza alan adam sonra ekmek pahalı diyene ''halk ekmekten al o zaman'' diye öğüt veriyor. Sonra asıl suçlular fırınlara dönüşüyor.

İkisini de aynı anda diyebilmek mümkün. Bir insan için bir ürün pahalıysa pahalıdır, yurtdışında daha pahalı olması bunu değiştirmiyor.

Türkiye'de 1.27 Euro olan benzin, Almanya'da 1.93 Euro diye Türkiye'de pahalı olmaktan çıkıyor mu? Çıkmıyor. Almanya'daki adam maaşıyla senden benden daha fazla benzin alabiliyorsa, ve ben alırken zorlanıyorsam Almanya'da 1.93 Euro olması beni zerre alakadar etmiyor. Benzin fiyatından şikayet edenlere de böyle dersiniz bundan sonra bazı milletvekilleri gibi.

Avrupa'nın en ucuz benzinini kullanıyoruz, woo-hoo! Dimi ama?
İlk olarak yurtdışında oyun fiyatları daha pahalı falan değil, eleştirdiğimiz şeyler veya düşünce açımız çok farklı anlamama sebebiniz bu. Ben olması gereken fiyattan daha ucuza satılan bir ürüne pahalı demenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Geçtiğimiz ay RTX 3060 Ti aldım örneğin, Amazon.de'de 663 Euro'ya bulunabilen bir ürün ve 663 Euro, 12.000₺'ye eşdeğer bir fiyat. Fakat ben ürünü 14.600₺'den satın aldım. Olması gereken fiyatından çok daha pahalı, işte ben buna pahalı derim. Olması gereken fiyattan daha ucuza satılıyorsa bir ürün ben ona pahalı demem ve doğru olduğunu da düşünmem. Ha burada vergi olayları vs. var ancak oyunlara da vergi var diye biliyorum, yani Türkiye burası her şeyin bir vergisi vardır herhalde :D

Dediğim gibi olay senin az kazanmanla ilgili bir olay, ürünün pahalı olmasıyla ilgili değil. Oyun fiyatları gayet yeterli seviyelerde, az kazanmasan ve hakkını alabilsen sana da fazlasıyla ucuz gelecektir ama işte buradaki sorun da bu zaten. Asgari ücret insanlarla dalga geçecek kadar komik seviyelerde olmasaydı ve çalışan hak ettiğini alabilseydi bu fiyatlar gözünüze hiç de pahalı gelmezdi eminim.

Modern Warfare 2'yi PC icin on siparis verdim cunku MW19 Multiplayer'a yillarimi verdim ve yeni cikacak olan MW2'ye yillar boyunca indirim gelmeyecegini de biliyorum. Ilk ve sondu.

İlk olarak yurtdışında oyun fiyatları daha pahalı falan değil, eleştirdiğimiz şeyler veya düşünce açımız çok farklı anlamama sebebiniz bu. Ben olması gereken fiyattan daha ucuza satılan bir ürüne pahalı demenin doğru olduğunu düşünmüyorum.
Dostum daha başlangıçta kendinle çelişiyorsun. Yurtdışında oyun fiyatları 60 dolar burada 35 dolar, biz 35 dolara alıyoruz diye pahalı demeyelim, (bunu direkt bu şekil demiyorsun, normalde ''olması gereken fiyattan'' bahsediyorsun ki bu da Avrupa-ABD fiyatlarına binaen belirlediğin değer) olması gereken fiyattan daha ucuza satılıyor diyorsun, sonra da yurtdışında oyun fiyatları daha pahalı falan değil diyorsun.

Ben de diyorum ki, akaryakıt ve belli başlı döviz endeksli bazı ürünler ya da temel gıda maddeleri de girdi fiyatları düşünülünce olması gerekenden (dövize endeskli oldukları için) daha ucuza satılıyor, bunlara da mı pahalı demeyeceğiz?

Normalde oyunun olması gereken fiyatına karar veren de şirket sonuç olarak. Şirketin kararı sorgulanamaz mı da ben pahalı dahi diyemeyeceğim? 60 dolarlık oyun burada 35 dolar tezi dahi daha elle tutulur şuan söylediğinden.

Dostum daha başlangıçta kendinle çelişiyorsun. Yurtdışında oyun fiyatları 60 dolar burada 35 dolar, biz 35 dolara alıyoruz diye pahalı demeyelim, (bunu direkt bu şekil demiyorsun, normalde ''olması gereken fiyattan'' bahsediyorsun ki bu da Avrupa-ABD fiyatlarına binaen belirlediğin değer) olması gereken fiyattan daha ucuza satılıyor diyorsun, sonra da yurtdışında oyun fiyatları daha pahalı falan değil diyorsun.

Ben de diyorum ki, akaryakıt ve belli başlı döviz endeksli bazı ürünler ya da temel gıda maddeleri de girdi fiyatları düşünülünce olması gerekenden (dövize endeskli oldukları için) daha ucuza satılıyor, bunlara da mı pahalı demeyeceğiz?

Normalde oyunun olması gereken fiyatına karar veren de şirket sonuç olarak. Şirketin kararı sorgulanamaz mı da ben pahalı dahi diyemeyeceğim? 60 dolarlık oyun burada 35 dolar tezi dahi daha elle tutulur şuan söylediğinden.
Boş ver dostum sen beni anlayamıyorsun ve muhtemelen bu tartışma sabaha kadar sürse de anlayamayacaksın. Bakış açılarımız farklı hepsi bu o yüzden bu tartışmayı uzatmanın manası yok, keyifli sosyaller.

Normalde asla vermem. Soldier of Fortune ya da Delta Force: Land Warrior remake yapılırsa mecbur vereceğiz. Remaster olursa bir kuruş vermem. Remake olursa ve iyi olursa kabul.

Yeni konular

Geri
Yukarı