Bir Savaş Pilotu Gibi Konuş (Havacılık Terimleri)

StronkComrade

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523285302
Fenotik Alfabe

1 WUN
2 TOO
3 TREE
4 FOW-ER
5 FIFE
6 SIX
7 SEV-EN
8 AIT
9 NIN-ER

A Alpha
B Bravo
C Charlie
D Delta
E Echo
F Foxtrot
G Golf
H Hotel
I India
J Juliet
K Kilo
L Lima
M Mike
N November
O Oscar
P Papa
Q Quebec
R Romeo
S Sierra
T Tango
U Uniform
V Victor
W-Whiskey
X X-ray
Y Yankee
Z Zulu

Operasyonel Kelimeler

AFFIRM
– Onaylamak, doğrulamak.

NEGAT – Olumsuz, anlaşılmadı.

UNABLE – Verilen emri yerine getiremez.

READING YOU – Ne dediğinizi anlıyorum.

OVER – Konuşmayı bitirdikten sonra cevabı beklemek.

COME IN – Şimdi konuşmaya başlayabilirsiniz.

OUT – Konuşmayı bitirdim, cevap beklemiyorum.

WAIT – Elimden gelebilecek bir cevap ya da bilgiye sahip değilim. Kısa bir süre içerisinde istenen cevap ya da bilgiyi bulmaya çalışacağım, o zamana kadar konuşmayı bitirdim ve bir cevap beklemiyorum, beklemeyin.

ROGER – Son anlattıklarınızın hepsini anladım.

COPY – Söylediklerinizi duydum, tamam iyi.

WILCO – Yerine getirilecek.

SAY AGAIN – Lütfen son mesajınızı tekrarlayın.

BREAK – İletilen yöne tam güç 180 derece dönüş yapılmalıdır.

ROGER SO FAR – Size iletilen şeyin içeriğini anladıysanız bunu doğrulayın. (Uzun mesaj prosedürü 5 saniye ara ile)

BREAK-BREAK – Duyan her pilot için söylenen mesaj önceliklidir.

STANDBY – Daha sonraki iletim için bekle. (Mesaj için bekle)

PAN-PAN – Denizcilik ve havacılıkta aciliyet çağrısıdır, üç kez tekrarlandığı zaman diğer güvenlik çağrılarına göre önceliktir. (MAYDAY'dan sonra)

MAYDAY – Denizcilik ve havacılıkta sıkıntı çağrısıdır, mevcut sıkıntı durumu ile ilgili üç kez tekrarlandığında var olan problem sonucunda oluşabilecek sonucu göz önüne bulundurarak yapılan yardım çağrısıdır. (En öncelikli aciliyet çağrısı)

Özel Çağrılarla Mücadele

BOGEY
(çağrı yönü, iletilen kişiye) – Bilinmeyen uçaklar bu yönde belirlendi.

CON (Çağrı yönü, iletilen kişi) – Kısa iletişim, BOGEY ile aynı.

BANDITS – Düşman uçakları için kod isim

CHECK 6 – Düşman uçakları için arkanıza bakın, belli bir bölge bilgisi isteme.

RTB: Üsse geri dön. (Havaalanı)

BINGO – Mühimmatım / Yakıtım bitti, üsse dönmem gerekiyor.

Winchester – Hiç mühimmatım yok. (Mermi, roket, bomba vs.)

EXTEND – Düşman uçaklarından ayrılın.

REVERSE – Ters yönde, düşman uçakları ters yönde.

SCRATCH – Hedef uçağın imha edildiği onaylandı.

SPLASH – Hedef bölgeyi etkiledi, hasar verdi.

AUGER – Eğer uçak düşmeye başladıysa ve "spine" girdiyse bu söylenir. (dönerek düşüyorsa)

TATER – 30mm ya da daha büyük kalibre silahların kullanılması gerektiği zaman söylenir, 30 ve 37'lik toplar gibi.

EGG/COOKIE – Bomba bırakmak (Yumurtayı düşürmek).

CHERRYPICKING – Çatışmada olan müttefik uçağa yardıma gitmek.

BAILING – Uçaktan dışarı atlamak.

DITCHING – Mecburi, zorla iniş yapmak zorunda kalmak.

CHECK-CHECK-CHECK – Ateşi kesin. (Ceasfire)

Fox 1 - Yarı aktif radar güdümlü füze ateşlendi.

Fox 2 - Havadan havaya güdümlü füze ateşlendi.

Fox 3 - Aktif radar güdümlü füze ateşlendi.

Elimden geldiğince önemli terimleri yazmak istedim, bazı yanlışlarım olabilir ben de insanım :D

Bir de bunları filmlerden çok duyuyoruz ama bazılarımız hiç bilmiyor. Bu konu onlar için gayet yararlı olacaktır.

Çoğu terimi biliyorum, arkadaş çevrem olsun, bildiğim ve aktif olarak bulunduğum guruplar ve oyunlar sayesinde bir çok şey biliyorum. Aslında benim asıl ilgi alanım tanklardır lakin uçakları da severim. Evet bildiğim yüzlerce kelime daha var lakin burada eksik olan önemli kelimeleri eklerseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Dahası var biliyorum, sadece uzatmak istemedim önemlileri yazdım bir kaç eksik var fark ettim.

Güzel bir paylaşım olmuş. Öncelikle alfabeyi yazdığın kısım fonetik alfabe olarak geçiyor. Aşağıdaki konuya bakarsan açıklamaya çalıştım ama paylaşman güzel olmuş.

Havacılık Alfabesi

Bir de bir kaç düzenlemeye müsaade var mı? Yanlış değil sadece düzenleme açısından:)

Güzel bir paylaşım olmuş. Öncelikle alfabeyi yazdığın kısım fonetik alfabe olarak geçiyor. Aşağıdaki konuya bakarsan açıklamaya çalıştım ama paylaşman güzel olmuş.

Havacılık Alfabesi

Bir de bir kaç düzenlemeye müsaade var mı? Yanlış değil sadece düzenleme açısından:)
Evet o olayı biliyordum lakin kafamda bir şey olduğu için öyle yazdım onun dışında bu terimleri bir yabancı askeri siteden de bulabilirdim ama bildiklerimi yazdım. Düzenleme derken bir şey anlamadım :D

NEGAT – Olumsuz, Anlaşılmadı.
Negative olması lazım bunun. Genelde kısaltmaya müsaade etmezler.
PAN-PAN – Denizcilik ve havacılıkta aciliyet çağrısıdır, Üç kez tekrarlandığı zaman diğer güvenlik çağrılarına göre önceliktir.
En öncelik durumuna sahip mesaj MAYDAY'dir. Sonra PAN-PAN gelir.
BAILING – Uçaktan dışarı atlamak.
Bunu "eject" olarak biliyorum ama yanlış olmasın tabi.
DITCHING – Mecburi, zorla iniş yapmak zorunda kalmak.
Bu daha çok her mecburi iniş için değil de suya mecburi inişler için kullanılır. Yani karaya inişlerde pek duyulmaz bu. Emergency Landing denir daha çok karada.
CHECK-CHECK-CHECK – Ateşi kesin.
Bunu "ceasefire" olarak olması lazım.

Ayrıyetten durum mesajlarında şu ikisi de yaygındır:

ASAP: As soon as possible / olabilecek en kısa zamanda
FUBAR: fucked up but allright / battık ama iyi durumdayız (küfürlü olanı yazdırmayın şimdi bana anladınız siz onu:) )

Bu daha çok her mecburi iniş için değil de suya mecburi inişler için kullanılır. Yani karaya inişlerde pek duyulmaz bu. Emergency Landing denir daha çok karada.

FUBAR: fucked up but allright / battık ama iyi durumdayız (küfürlü olanı yazdırmayın şimdi bana anladınız siz onu:) )
Düzeltmelerin için çok teşekkürler, artık şu küfürlü konuşmaları ve kısaltmaları oyunlardan da biliyoruz değil mi :D aslında genel olarak onlar kısaltma olarak kullanılır, NEGAT gibi.

O "Eject" cidden aklımdan kesinlik ile ama kesinlik ile geçti ki oydu zaten ama bir arkadaşım böyle yazmamı söyledi İngilizce olarak o anlamda söyleniyor lakin fırlatma daha mantıklı geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı