Bir şirketin kendine yatırım yapması değerini nasıl artırır?

Indona

Hectopat
Merhaba. Kafama takılan bir soru var. Diyelim ki bir oyun şirketi yurt dışından 100 milyon dolar yatırım alıyor. Bunun sonucunda şirketin değerinde bir artış oluyor tabii. Ancak oyunundan yılda 100 milyon dolar kazanan bir firma dışarıdan hiç yatırım almadan bu seviyeye gelirse onun değeri ne olur? 100 milyon yatırım alan şirketin değerinden daha mı düşük olur? Bu neye göre belirleniyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle konuyla ilgili bir eğitimim olmadığını, sadece mantıklı bulduğum açıklamayı yazacağımı belirtmek isterim.
Yatırım alan şirket borçlanır. Bu durum, verilen örnekteki iki şirketin borç olarak birbirinden ayrışmasına neden olur.
Yani iki şireketin özkaynakları birbirlerinden farklı olacaktır.

Öncelikle konuyla ilgili bir eğitimim olmadığını, sadece mantıklı bulduğum açıklamayı yazacağımı belirtmek isterim.
Yatırım alan şirket borçlanır. Bu durum, verilen örnekteki iki şirketin borç olarak birbirinden ayrışmasına neden olur?
Yani iki şireketin özkaynakları birbirlerinden farklı olacaktır.

Yatırım derken bebek aşamasında alınan yatırımı kastetmiştim. Bu durumda bildiğim kadarıyla şirket kurucusunun şirketteki payında düşüş oluyor. Ancak borç olayını anlayamadım? Zaten fona ihtiyaç var, yatırımcı yatırım karşılığında hissenizi alırsa bir borçlanma durumu olur mu acaba?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Fon, bağış ya da hibe hisse satışı ile karıştırılmamalıdır. Fon, bağış ve hibe genellikle projelerin giderlerinin karşılanması amacıyla verilen karşılıksız paralardır.

Hisse satışı sonrasında şirket hissedarlarının payında düşüş oluyor çünkü şirket hisse satışı gerçekleşiyor.
Borsa İstanbul A.Ş.
Üsteki linkten hisse satışının borçlanma olduğunu anlayabilirsiniz.

Şirketler, çeşitli kurum ve kuruluşlardan teşvik alabiliyor bu da şirketin ödenmiş sermayesinin artmasını sağlıyor. Yalnız söz ettiğim durum hibenin türüyle de alakalı olan bir konu. Sermayeye dahil edebileceğimiz bir hibeyi aldığımızı düşünürsek iki şirket arasında farklılık olacağını sanmıyorum.

Örneğin bu hibe de şirket, yapmış olduğu iş neticesinde büyüyebilir. Alınan hibe sermayeye dahil edilemez.

ar-ge-ve-yenilik-faaliyetlerinde-hibe-ve-desteklerin-muhasebelestirilmesi--9.html
Bu hibe türünde ise 5 yıl içerisinde arzu edildiği takdirde alınan hibe sermayeye dahil edilebilinir.

Geri
Yukarı