Bir yarışmadasınız ve size 2 kapı gösteriliyor...

7Lquid

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba forum sakinleri,
Daha önce TV'de gördüğüm bir soru vardı bu soru ilk başlarda kafamı karıştırmıştı ama sonra cevabımı bulmuştum, şimdi cevabını unuttum. Ve gene kafam karmaşık durumda. Bu sorunun cevabını bilen varsa lütfen bana yazsın. 3 gündür bu soruyu düşünüyorum.
Soru: Bir yarışmadasınız ve size 2 kapı gösteriliyor bir kapının arkasında sizi 10 saniye içinde yiyecek olan çok aç bir aslan, diğer kapının ardında ise GT500 model bir araba. Yanlış seçimi yaparsanız öleceksiniz.
Buna göre nasıl bir seçim yaparsınız?

Soru bu. Biraz kafa yordum pekte sabırlı birisi olmadığımdan bu soruyu sizlere sordum. Belki biriniz cevabını biliyorsunuzdur.

Neyse herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında kapı 1'de 2'de olabilir.Yani 1. kapıya girdikmi ölürüz eğer doğru kapı değilse. 2 ye girincede doğru kapı değilse ölürüz. Her türlü ölüyorüz yani.

2. kapıyı seçerdim. Yanlış seçim yani beni öldürecek olan seçim 1. kapı çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soruda denildiği üzere aslan bizi aç olduğundan yiyerek öldürecek. O halde yanıma aslan için yiyecek alırım, beni yemektense hazir yiyecek tercih etmesini umarak kapılardan birini açarım. Aslan çıkarsa önüne yiyecek atıp beni yememesini umarım.:D Yerse de yapacak bir şey yok. Beni yemezse, yiyeceği yemekle meşgul olur. Ben de diğer kapıya yönelirim. Bunu uygulamak için de 2 seçim hakkımın olmasi gerekiyor.

Tabii benim yazdıklarım, gerçek cevabın yanından bile geçmemiştir. Arabanın modelinin ve 10 saniyenin belirtilmesi ilgimi çekti. Cevap, bunlarla alakalıdır diye düşünüyorum.

Merhaba forum sakinleri,
Daha önce TV'de gördüğüm bir soru vardı bu soru ilk başlarda kafamı karıştırmıştı ama sonra cevabımı bulmuştum, şimdi cevabını unuttum. Ve gene kafam karmaşık durumda. Bu sorunun cevabını bilen varsa lütfen bana yazsın. 3 gündür bu soruyu düşünüyorum.

Soru bu. Biraz kafa yordum pekte sabırlı birisi olmadığımdan bu soruyu sizlere sordum. Belki biriniz cevabını biliyorsunuzdur.

Neyse herkese iyi forumlar.

Sorudan emin misin? Bunun gibi bir soru ile karşılaştım. Ancak soru biraz farklıydı. Çok aç bir aslan ibaresi yerine, 1 yıldır hiç bir şey yememiş olan çok aç bir aslan vardı. Soru böyle olunca cevapda malum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı