Bir Yolcu Uçağını Uzun Süre Depolamak

Benim bu kategoride geçmişim çok aslında, bakabilirsiniz :) birkaç kişi ayakta tutuyoruz :)

Uçaklar havada para kazandırıyor dediğin gibi :D mesela şirket batar, uçaklarını uçurumaz depolamak zorunda kalır. Ya da çok kötü bir hasar alır uçak, bakımı yapılırken bir yandan da uygun koşulda saklanması gerekir hangarda. Ya da ülke savaşa girer, sivil uçaklar uçamaz gibi birçok örnek sıralayabilirim adamım :D.

Sadece ufak bir şaka yapmıştım:D.Yoksa biliyorum bir çok konunuzun olduğunu:D.

Büyük filoya sahip şirketler için hayır, yok. Hangarlar büyük bakımların yapıldığı yerdir, uçak saklamak için yapılmazlar nihayetinde. Son fotoğrafta gördüğün gibi uçaklar pistlerde, çöllerde, hava şartlarının uygun olduğu yerlerde saklanıyorlar.
Tüm uçakları sırayla dizip dışına hangar çadırı inşa etmek daha kolay olurdu bence.
1589160184601.png

Bir de müsait olduğunuz zaman şu bölümler hakkında bilgi verebilir misiniz? (Eğitimi, zorluğu, geleceği, tavsiye vs...) @Jira
Hava Lojistiği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi, Uçuş Harekat Yöneticiliği

Tüm uçakları sırayla dizip dışına hangar çadırı inşa etmek daha kolay olurdu bence.
Üstünde çadır olması ile açık olması çok fark etmeyecektir aslında, gereksiz bir işlem olur. Yağmur, kar gibi olayları kastediyorsan düzgün ground edilmiş uçağa zarar vermez bunlar.

Bir de müsait olduğunuz zaman şu bölümler hakkında bilgi verebilir misiniz? (Eğitimi, zorluğu, geleceği, tavsiye vs.) @Jira
Bu konuda maalesef konu açarak bilgi veremem çünkü böyle yapacak olursam konu değil, kitap çıkarmış olurum... Kimse de o kadar yazıyı oturup okumaz bence, emeğime yazık olur.

Ama her bölüm için aklınızdaki soruları sorarak konu açarsanız yardımcı olurum seve seve. Hem benim için daha spesifik olur hem de kafandaki soruları sen istediğin gibi giderirsin. Arada böyle yapanlar oluyor, yardımcı oluyoruz zaten.

Bu konuda maalesef konu açarak bilgi veremem çünkü böyle yapacak olursam konu değil, kitap çıkarmış olurum... Kimse de o kadar yazıyı oturup okumaz bence, emeğime yazık olur.

Ama her bölüm için aklınızdaki soruları sorarak konu açarsanız yardımcı olurum seve seve. Hem benim için daha spesifik olur hem de kafandaki soruları sen istediğin gibi giderirsin. Arada böyle yapanlar oluyor, yardımcı oluyoruz zaten.
Önerdiğiniz veya hiç bulaşma dediklerinizi söyleyin yeter. Ben araştırmamı yapayım. Sorum olursa iletirim zaten.

Önerdiğiniz veya hiç bulaşma dediklerinizi söyleyin yeter. Ben araştırmamı yapayım. Sorum olursa iletirim zaten.
Havacılık sektöründe kötü meslek yok. Neyi seçeceği kişiye kalan bir durum. Meslekleri ve yaptıklarını araştırıp kendine göre değerlendirmeli. Kendi araştırmasından sonra internette olmayan spesifik sorulara bakarız.

O iş çok da kolay değil. O görseldeki çadırlar genelde kanat açıklığı 15 metre, uzunluğu 15-20 metrelik uçaklar için yapılıyor. Yolcu uçakları için yapman gereken çadırlar ise kanat açıklıkları ve uzunlukları bunun 2 katından başlayıp 5 katına kadar çıkması gerekiyor. Çok büyük yapılar, rüzgarlarda çok fazla hover etkisi yapacak olan çadırları yeterince sağlam yapmak da kolay değil. Gereken iskeletlerin metal maliyeti, rüzgar etkisine dayanacak aşırı büyük alana sahip çadırların imal edilmesi ve buna yeterli iş gücü sağlanması çok maliyetli işler.

Bu bir bakımdan sonra ne kadar süre bakıma ihtiyaç duyulmaz?

Az önce telefonumdan Chapter'a girerek teyit ettim. A320 Family'nin 1800 küsur sayfalık iş yükü var.

Sorduğun soru uçaktan uçağa değişeceği gibi her uçak sistemi için de ayrı kurallar gerektirir. Örneğin 30 gün yatacak bir uçak için kitabın dediği tüm işlemleri yaptın. Bu yaptığın işlemler bir nevi "başlangıç adımı" oluyor. Kitap sana diyor ki 15. gün gelince git şunları kontrol et, hala yaptığın gibi duruyor mu ya da şu sistemin X'ini kontrolünü ve testini sağla. Sök, yağla, tak vs.

Uçak bakımında hiçbir şey kafaya göre yapılmaz. Sen tarih/saat, imzanı atarsın. Yeni gelecek adam uçağın Logbook'unu kontrol ederek (bakım geçmişi) yapılması gereken bir şey varsa yapar.

Bu süreçte uçak yattığı her saniye şirkete maddi olarak geçirir.

Son düzenleme:
BirgenAir geldi direkt aklıma; basit pitot tüplerinin kılıfları, ama neye mal oldu işte.

Bir de bir kaza daha vardı, tam hatırlayamıyorum ancak uçağı yıkarken AOA sensörüne gelen su havada donup sensörü bozuyordu. Airbus'ın bir test uçuşu olması lazım hatta.

Ufacık detaylar ama ne kadar önemli...

@Alpha Centauri Çok fazla uçak kaza raporu izleyince hepsi birbirine karışıyor. Çok büyük ve ünlü kazalar dışında maalesef benim de aklımda kalmıyor.

BirgenAir de o unutulmayanlardan biri benim için. Her ne kadar pilotaj hataları dolu olsa da küçücük bir pitot tüpü bir 757'yi düşürebiliyor işte. Kurallar, kitap çok önemli bu sektörde... Ne zaman kurallara uyulmuyor, o zaman facialar başlıyor.

Oysa ki BirgenAir uçuşunda birçok teknisyen vardı, kimsenin aklına gelmemesi çok üzücü...

Çalıştıkça para yapıyor sonuçta.
Yerde duran her uçak ekstra sorun çıkarır. Uçaklar uçtukça dayanıklı kalır. Yerde kaldıkça sorun çıkarmaya başlar. Korozyon, pas, hidrolik, pünomatik gibi bir sürü sistem sorun göstermeye başlar. B737-MAX'lar ne zamandır hediye paketi gibi kaplanmış halde bekliyor zaten:
Masraf:) O çadırı standart bir çadır bezinden yapamazsın. Yağmur yağdı fırtına çıktı desen bu sefer de kopacaklar garanti. Koptuğu anda savrulurken diğer uçağa zarar verip daha büyük dert yaratabilir. Zaten bir uçak kendini yerde muhafaza edecek koruyucu kılıflara sahip. O yüzden aralıklarla dizip kılıflarını kapattıktan sonra sorun kalmıyor.

Geri
Yukarı