Bir Yolcu Uçağını Uzun Süre Depolamak

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uzun süre arabamızı kullanmadığımızda bile akü boşalması durumlarıyla karşılaşabilirken koskoca uçakta kurallara uygun düzgün depolanma sağlanılmadığı takdirlerde tabii ki daha komplike sorunlar baş gösteriyor.

Bu sebeple bir uçağı uzun süre kullanmayıp, saklamak istiyorsanız bunun üretici tarafından yayınlanan binlerce sayfalık detayı, notu var. Bunlara uymazsanız (abartarak söylüyorum) uçağı tekrar kullanamayacak hale bile getirebilirsiniz, hem de yattığı yerde...

Kısa vade, 0-60 gün; uzun vade ise 60 günden daha uzun süreleri kapsıyor. Bu iş için en uygun coğrafya, çöl ortamıdır. Nemin az olduğu yerler her zaman tercih sebebidir. Tüm kapılar, kapaklar ve uçağın burnunda radarın bulunduğu radome, bantlanarak, muhtemel bir su girişi engellenir. Motorların hava girişleri kapatılır, iniş takımlarının dikmeleri kapatılır, paslanmaya karşı özel kılıflar geçirilir.

Boyası olmayan yerler özel kimyasal maddelerle kaplanır. yakıt deposuna kimyasal işlemler yapılır, uçakta bulunan tüm bataryalar sökülür, uygun şekilde saklanır. Kabin içi nemden korunmak için özel bir şekilde kaplanır. Yağlanması gereken sistemler zamanı geldiğinde sök - tak yaparak yağlanır.

Bunlar en basitleri, aklıma gelenleri. Küçücük bir A320'nin tüm işlemleri büyük bir ekiple yaklaşık 400 saat istiyor... Uçak depolamak ciddi bir müessesedir, öyle park ettim hadi çıkalım yok... :D

111.png

222.png

333.png

4444.png

444444.png

Son düzenleme:
Benim bu kategoride geçmişim çok aslında, bakabilirsiniz :) Birkaç kişi ayakta tutuyoruz :)
Neden bir uçak depolanmak istenir? Virüs hariç:)
Çalıştıkça para yapıyor sonuçta. Bu bir bakımdan sonra ne kadar süre bakıma ihtiyaç duyulmaz?
Uçaklar havada para kazandırıyor dediğin gibi :D Mesela şirket batar, uçaklarını uçurumaz depolamak zorunda kalır. Ya da çok kötü bir hasar alır uçak, bakımı yapılırken bir yandan da uygun koşulda saklanması gerekir hangarda. Ya da ülke savaşa girer, sivil uçaklar uçamaz gibi birçok örnek sıralayabilirim adamım :D

Son düzenleyen: Moderatör:
@SerdarAksu CanYamanOyunda iki üyede bu konularda fazlaca bilgili. @Jira her konuda biraz daha aktif bir üyeydi, bu yüzden de her konuda gördüğümüz birisi olunca uçak konuları arka planda kalıyor.

Uçaklardan pek anlamasam da konularınızı okumayı seviyorum. Steam üzerinde de ekledim 😉

Yeterince hangar yok mu uçakların saklanabilmesi için?
Büyük filoya sahip şirketler için hayır, yok. Hangarlar büyük bakımların yapıldığı yerdir, uçak saklamak için yapılmazlar nihayetinde. Son fotoğrafta gördüğün gibi uçaklar pistlerde, çöllerde, hava şartlarının uygun olduğu yerlerde saklanıyorlar.

Geri
Yukarı