Birden ısınmaya başlayan Excalibur G770

Hocam yanlış yaptığınız taktirde hiçbir zararı yok, bilgisayar kendini yeniden başlatır o kadar.
Dediğim gibi rehberi sonuna kadar inceledim fakat ne derler biraz pimpirikli bir insanım :) Text mode diye bir mod var onu açtığım takdirde biraz fps kaybım oluyor (165 yerine 140-135 üstü) alıyorum fakat ısınma gerçekleşmiyor. UV yerine burda mı kullanmalıyım yoksa UV yapmak daha mı mantıklı olur ?

Excalibur bilgisayarlar undervolt yapıldığında düşük sıcaklıkta daha iyi performans gösteriyor, fakat 10.nesil işlemci kullanıyorsanız bu pek mümkün gözükmüyor. Text mode işlemciyi 25 Watt ile kısıtlar ve işlemci isteyen oyunlarda normale göre düşük performans alırsınız. Gaming mode 35 Watt, High Performance ise 45-65 Watt'a kadar güç tüketebiliyor.

9 aylık kullanımda işlemci güç limitine takılı kalmış olabilir ve bu yüzden 3400 MHz değerlerinde çalışarak ısınmıyordu. Fakat cihaz şu an tam anlamıyla performanslı çalıştığı için bu sıcaklıklara ulaştınız diye düşünüyorum.
Excalibur Control Center ayda bir-iki kez bende de bu şekilde güç kısıtlayabiliyor; şarj aletini çekip tekrar taktığımda sorun düzeliyor.

Excalibur bilgisayarlar undervolt yapıldığında düşük sıcaklıkta daha iyi performans gösteriyor, fakat 10.nesil işlemci kullanıyorsanız bu pek mümkün gözükmüyor. Text mode işlemciyi 25 Watt ile kısıtlar ve işlemci isteyen oyunlarda normale göre düşük performans alırsınız. Gaming mode 35 Watt, High Performance ise 45-65 Watt'a kadar güç tüketebiliyor.

9 aylık kullanımda işlemci güç limitine takılı kalmış olabilir ve bu yüzden 3400 MHz değerlerinde çalışarak ısınmıyordu. Fakat cihaz şu an tam anlamıyla performanslı çalıştığı için bu sıcaklıklara ulaştınız diye düşünüyorum.
Excalibur Control Center ayda bir-iki kez bende de bu şekilde güç kısıtlayabiliyor; şarj aletini çekip tekrar taktığımda sorun düzeliyor.
9 Aydır oyun başlangıcında 20-30 dk 4GHz sonrasında 3.4-3.9 arasında gidip geliyor. Sizin bahsettiğiniz olayı evet ben de çok denk geldim çıkarıp takınca düzeliyordu. Fakat artık sanırım böyle bir şey söz konusu değil. Format attım prizden çıkardım geri taktım termal macun değiştim vesaire böyle yani :D 2 gün önce durum söz konusu bile değildi. Size ulaşabilmem için bir adres verebilir misiniz? Herhangi bir sosyal mesajlaşma uygulaması da olabilir discord da olabilir.

Şu an tahminime göre 4000 MHz değerinden aşağıya ancak 3.9 a kadar geriliyor sanki tam performansta kullanıyormuş gibi. Gaminge alıyorum fakat düzelme göstermiyor. Text mode da ise normal ısınmadan orta performansta çalışıyor. Ayarlar arasında geçiş yapıyorum yine de Gaming mod düzelmedi. MSI Afterburner üzerinden hep kontrol ederim tüm oyunlarda 3.4 ile 4 GHz arasında seyreder ve max sıcaklıgım 80 derece olurdu. 2 Gün önce ne olduysa artık bu değerleri yakalayamadım hala. @tr_onur

O zaman şanslısınız, kaç mV değer uyguladınız? -90, -130 mV arası değerleri test edin, sorunsuz bir yerde durun. Undervolt gereksiz ısınmayı önler fakat 20-30 derece düşüşler beklemeyin. UV yaptığınızda işlemci tam yükteyken 4000 MHz civarında daha uzun kalacak ve eğer termal limite gelirse 3400 MHz yerine örneğin 3700 MHz'de çalışacaktır.

Termal macun buhar oldu gitti herhalde. O laptoplarda pastırma da pişer, tavuk da. Kaç kere dedik Excalibur yanıyor diye.

O zaman şanslısınız, kaç mV değer uyguladınız? -90, -130 mV arası değerleri test edin, sorunsuz bir yerde durun. Undervolt gereksiz ısınmayı önler fakat 20-30 derece düşüşler beklemeyin. UV yaptığınızda işlemci tam yükteyken 4000 MHz civarında daha uzun kalacak ve eğer termal limite gelirse 3400 MHz yerine örneğin 3700 MHz'de çalışacaktır.
mavi ekran alamadım tam olarak yapamadım sanırım undervolt işlemini. -180 değerine kadar indim ama tam olarak çalışma mantıgını nasıl çalıştıgını anlayamadım.
Termal macun buhar oldu gitti herhalde. O laptoplarda pastırma da pişer, tavuk da. Kaç kere dedik Excalibur yanıyor diye.
14 Kasım 2020 de katıldım bu topluluğa. bilgisayarı ise temmuz ayından beri kullanıyorum. Daha önce toplulukta olsaydım mutlaka dinlerdim zaten sizleri. Yapacak bir şey yok uğraşıp düzelteceğiz.

@SedatCan27 HWMonitor indirip işlemcinin offset değerlerini kontrol edin. Eğer başarılı olduysanız orada görünecektir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    26,7 KB · Görüntüleme: 12

Yeni konular

Geri
Yukarı