Çözüldü "Birimi sil" dedikten sonra verileri nasıl geri getirilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gökkayahan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
EaseUS ile HDD'yi tarattım, verileri buluyor ama çıkartıp dosyaları açtığımda hiçbiri açılmıyor. Dosyanın bozuk olduğu uyarısı alıyorum, dosya hangi türde olursa olsun. Halbuki kapladıkları alan, dosya isimleri vs. tam ve doğru.

Verileri erişilebilir bir şekilde HDD'den nasıl alabilirim? Birimi sil dedikten sonra üzerinde herhangi bir işlem yapmadım, yeni birim de oluşturmadım üzerinde.

Çözüm
Yalnızca "tara" bulunuyor. Tıkladığımda gelişmiş tarama yaptığını söylüyor. Birkaç saat sürüyor zaten. Muhtemelen dediğiniz taramadır diye düşünüyorum o yüzden. Ancak sonucunda çıkan dosyaların kimi çalışırken büyük bir bölümü ise kullanılamayacak bir şekilde çıkıyor. Üzerine yeni bir şeyler yazmış olsam tamam diyeceğim ama hiçbir işlem yapmadım. Orada hâlâ duran dosyaya erişemiyorum.
Anladım o zaman başka bir uygulama deneyin hocam. Aslında R-Studio diye bir yazılım var benim gördüğüm en başarılı yazılım o ama ücretli. Ücretsiz versiyonda sanırım taramayı yapıyor ama dosyaları geri getirmiyor (ama preview veriyor olması lazım yani dosyanın geri dönüştürülebildiğini gösteriyor).

İsterseniz bir deneyin en azından problemin EaseUS'ın yetersiz olması olup olmadığını anlamak için.
EaseUS ile HDD'yi tarattım, verileri buluyor ama çıkartıp dosyaları açtığımda hiçbiri açılmıyor. Dosyanın bozuk olduğu uyarısı alıyorum, dosya hangi türde olursa olsun. Halbuki kapladıkları alan, dosya isimleri vs. tam ve doğru.

Verileri erişilebilir bir şekilde HDD'den nasıl alabilirim? Birimi sil dedikten sonra üzerinde herhangi bir işlem yapmadım, yeni birim de oluşturmadım üzerinde.

Disk geri dönüştürme programlarında sanırım iki türlü tarama oluyor bir dosya tarama iki partition tarama. Partition tarama daha uzun sürüyor ve daha detaylı tarıyor. EaseUS'ı kullanmadığım için bilmiyorum ama varsa daha detaylı bir arama seçeneği ve mümkünse partition tarama seçeneği aramanızı onun üzerinden yapıp tekrar deneyin. Normalde üzerine bir şey yazılmamışsa dosyaları kurtarabilmeniz gerekiyor.

mümkünse partition tarama seçeneği aramanızı onun üzerinden yapıp tekrar deneyin
Yalnızca "tara" bulunuyor. Tıkladığımda gelişmiş tarama yaptığını söylüyor. Birkaç saat sürüyor zaten. Muhtemelen dediğiniz taramadır diye düşünüyorum o yüzden. Ancak sonucunda çıkan dosyaların kimi çalışırken büyük bir bölümü ise kullanılamayacak bir şekilde çıkıyor. Üzerine yeni bir şeyler yazmış olsam tamam diyeceğim ama hiçbir işlem yapmadım. Orada hâlâ duran dosyaya erişemiyorum.

Anladım o zaman başka bir uygulama deneyin hocam. Aslında R-Studio diye bir yazılım var benim gördüğüm en başarılı yazılım o ama ücretli. Ücretsiz versiyonda sanırım taramayı yapıyor ama dosyaları geri getirmiyor (ama preview veriyor olması lazım yani dosyanın geri dönüştürülebildiğini gösteriyor).

İsterseniz bir deneyin en azından problemin EaseUS'ın yetersiz olması olup olmadığını anlamak için.

Çözüm
Adını hatırlamadığım bir yazılım vardı onun derin taraması vardı. Çok uzun sürüyordu ama kurtarılacak her uzantı seçerek tarama yapılıyordu. Ben resim kurtarmak istiyorsam kurtaracağım uzantıları yani JPEG seçip devam ediyordum. Çok özel bir programdı ama pahalı olduğundan deneme süresi bitince kaldırmıştım. İki üç defa formatladığım sistemden dosyaları sağlam çekmiştim.

Aslında R-Studio diye bir yazılım var
Çok teşekkür ederim. EaseUS'a göre katbekat daha iyi sonuçlar verdi daha ilk dakikadan, bulduğum her türlü dosyayı açabiliyorum ancak kullanımını tam anlamadım. "Scan" var, "Partition Search" var, "Show files" var; neyin ne işe yaradığını ve neyi seçerek yola devam etmem gerektiğini pek anlayamadım. İnternette de kaynaklar çok sınırlı ve farklı versiyonlar ve farklı senaryolar var. HDD'de ulaştığım dosyaları ne diyerek kurtarabilirim. Manasız taramalar yaptırıp verilerime zarar vermek istemiyorum. O yüzden beklemedeyim şimdilik.

Çok teşekkür ederim. EaseUS'a göre katbekat daha iyi sonuçlar verdi daha ilk dakikadan, bulduğum her türlü dosyayı açabiliyorum ancak kullanımını tam anlamadım. "Scan" var, "Partition Search" var, "Show files" var; neyin ne işe yaradığını ve neyi seçerek yola devam etmem gerektiğini pek anlayamadım. İnternette de kaynaklar çok sınırlı ve farklı versiyonlar ve farklı senaryolar var. HDD'de ulaştığım dosyaları ne diyerek kurtarabilirim. Manasız taramalar yaptırıp verilerime zarar vermek istemiyorum. O yüzden beklemedeyim şimdilik.

Hocam birkaç saat müsait olamayacağım ekran görüntüsü paylaşırsanız bakayım müsait olunca ama dediğim gibi tüm datayı kurtarmak için full versiyon olması lazım.

Hocam birkaç saat müsait olamayacağım ekran görüntüsü paylaşırsanız bakayım müsait olunca ama dediğim gibi tüm datayı kurtarmak için full versiyon olması lazım.
Teşekkürler hocam, büyük ölçüde hallettim. Program öneriniz bile zaten çok yeterli bir katkıydı. Onlarca isim arasından seçmek zordu. Buldum birini uğraşıyordum. R Studio en büyük mü bilmiyorum ama çok büyük.

Teşekkürler hocam, büyük ölçüde hallettim. Program öneriniz bile zaten çok yeterli bir katkıydı. Onlarca isim arasından seçmek zordu. Buldum birini uğraşıyordum. R Studio en büyük mü bilmiyorum ama çok büyük.

Rica ederim işinize yaramasına sevindim. Ben yıllar önce kullandım o gün bugündür birkaç kez gerekti hep işimi gördü. Bilgisayar teknik servisinde falan çalışsam direk parayı verip alırım.

Bu arada işaretleme şansınız varsa programı önerdiğim mesajı çözüm olarak bildirebilirsiniz :)

@chaturanga raporladım. Sanırım bu kategoride çözüm işaretlemesi bulunmuyor. Her neyse birkaç sorum daha olacaktı. "Scan" dedim, epey oldu ama alttaki barda ilerleme %0. Sectors per block grafiğinde ilerleme var ama sanki hiçbir gelişme yokmuş gibi duruyor. Dosyaların çok büyük bir kısmını çalışır bir vaziyette çektim, ufak bir bölüm kaldı, o yüzden taratayım dedim.

Herhangi bir silme işlemi yapmadığım, yeniden bir şey yazmadığım için sadece Show Files demem ve Recovered yapmam yeterli olmuştu.

Uygulama anlık olarak ekteki durumda.

Dosya Ekleri

• 1696249784899.jpeg
    1696249784899.jpeg
    724,3 KB · Görüntüleme: 12

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı