Bitdefender gibi programlar gerekli mi?

Korsan program vb. zararlı yazılım olabilecek şeyleri kullanmıyorum. Ayda 1 kere Malwarebytes indirip tam tarama yapıyorum sizce bir problem olur mu?
Zannetmiyorum hocam.

Hocam ben sadece Windows Defender kullanıyorum. Arada bilgisayarda virüs olacağından şüphelendiğim zaman Malwarebytes ve Kaspersky ile taratıyorum sonra geri siliyorum. Bence antivirüs normal kullanımda bilgisayarı gereksiz kastırıyor gibi geliyor. (kendi fikrimdir)

Aynı ben ya aynı ben.

Hocam ben sadece Windows Defender kullanıyorum. Arada bilgisayarda virüs olacağından şüphelendiğim zaman Malwarebytes ve Kaspersky ile taratıyorum sonra geri siliyorum. Bence antivirüs normal kullanımda bilgisayarı gereksiz kastırıyor gibi geliyor. (kendi fikrimdir)

Tabii ki şüphelendiğiniz zaman tarama yapabilirsiniz ama "ESET webroot ve Comodo" gibi düşük kaynak kullanan.
Antivirüsler tercih edilebilir,nedeni ise gerçek zamanlı Antivirüs korumaz ise siz o virüsü tespit edene kadar sizden veri toplayabilir veya bir fidye virüsü gelerek dosya uzantısı değişebilir ama gerçek zamanlı av kullanımında böyle bir zarar yok.

Ben de aynı şekilde yaptım. Hatta çok uzun zamandır bilgisayarıma bir şey indirmedim bile. O yüzden gerek duymuyorum. Crack uygulama vs. kullanmıyorum.

Aslında gerek yok ama harici disklerden bulaşabilir belli bir web sitesinden bulaşabilir modemden farklı bir cihazdan bulaşabilir o yüzden öneriliyor.

Sürekli çalışan antivirüs olmadığı sürece risk vardır. Aktif koruma olmadan ayda bir taramayla hiçbir sonuç elde edilmez. Ev düşünün kapısı kilitli değil siz arada bir kontrol ediyorsunuz. Hırsız siz kontol edene kadar girip çıkabilir. Bilgisayar virüsleri tarayıcıdan otomatik olarak inip bulaşabiliyor bu yüzden web antivirüsleri var mesela. Sadece exe yüklemenize gerek yok.

Bilgisayar virüsleri tarayıcıdan otomatik olarak inip bulaşabiliyor bu yüzden web antivirüsleri var mesela. Sadece exe yüklemenize gerek yok.
Web antivirüsü oltalama linklerini engellediği durumlar haricinde işe yaramaz. Uzun süredir güvenliği azalttıkları bilinen bir gerçek.

Zararlının siteme bulaşabilmesi için sıfır gün zafiyeti kullanması gerekli. Zafiyetin nereden geleceği bilinmediği için AV'ler buna karşı elle tutulur bir koruma sağlamaz.

Ev düşünün kapısı kilitli değil siz arada bir kontrol ediyorsunuz.
Yukarıdaki sebepten ötürü tamamen yanlış bir analoji. AV'ler sadece tek bir senaryoda sistemin güvenliğini arttırır, geri kalanında saldırı yüzeyi genişleyeceğinden arttırmaktan ziyade azaltır.

Geri
Yukarı