Biz öldükten sonra ne olacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ölmekten çok korkuyorum. Biz öldükten sonra ne olacak? Yok mu olacağız yoksa farklı bir yerde farklı bir hayatımız daha olacak mı? Dini inancım tam olarak yok çünkü her gün yeni bir ateist insanla karşılaşıyorum. Psikolojim iyice bozuldu.

İyi bir insansanız korkmanız için herhangi bir sebep yok.

Ateistlikte kara deliğe girmiş gibi hiçlikte olacaksın deniliyor. Benim gibi müslümanlıkta ise cennet-cehennemde yaptıklarımızın karşılığını alacağız. Benim inancım Müslüman'lık.

Öldükten sonra toprak olup gideceğiz, işin dini boyutuna girmiyorum. Dini boyutuna girecek olursak işin işinden çıkamayız. Bana göre de saçma geliyor ayrıca işin dini boyutundaki olacak şey.

Ölmekten çok korkuyorum. Biz öldükten sonra ne olacak? Yok mu olacağız yoksa farklı bir yerde farklı bir hayatımız daha olacak mı? Dini inancım tam olarak yok çünkü her gün yeni bir ateist insanla karşılaşıyorum. Psikolojim iyice bozuldu.
Güzel bir atasözümüz var "korkunun ecele faydası yok". Dünya üzerinde öleceğini bilerek yaşayan tek canlı insandır. Bu da zaten insan olmanın en büyük bedelidir. Ölümden istersek çok korkalım, istersek inanılmaz korkusuz olalım, sonuç değişmeyecek ve hepimiz öleceğiz. Birer makinayız, hepimiz bir çarız ve öldükten sonra sistem kapanacak. PK yiyeceğiz. Bu milyonlarca yıldır böyle. Ateizmle korkunu bağdaştıramadım yalnız. Dini inancın olsaydı ölümden korkmayacak mıydın?

Yine bir din konusu ki bu konunun altında yüzlerce kavga ve tartışma çıkacak belli

Bu sorununun tek cevabı
Kişinin inancına bağlı.

İnançtan inanca değişir bu. Şahsen ben ölmekten korkmam, nasıl öleceğimden korkarım. Ateist birisine göre simsiyah karanlık bir ekran. Yok olup gideceğiz. Ancak inancı olan birisine göre öbür dünyada yaptıklarımızın hesaplarını verdikten sonra cennet veya cehenneme gideceğiz. Ben inanan taraftayım. Ayrıca her insan ateist olsa bile siz ateist olacaksınız diye bir şey yok. Celal Şengör mesela, adam direkt "Ben ateistim" demedi. Çok araştırdı, kutsal kitapların hepsini okudu. Din ona mantıksız geldi ve ateist oldu adam. Araştırmadan etmeden ateist olmak saçma olur. Hatta araştırmadan etmeden Müslüman veya Hristiyan olmakta saçma. Müslümansan dinini araştırman ve bilmen gerekir. Bana ateizm saçma geliyor ve bu evrenin bir yaratıcısı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden inançlıyım. Ve herkesin inancına herkes saygı duymalı, ne demişler?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ölümden sonra bir Dünya olup olmadığı sadece kitaplar ve hocalarca söyleniyor fakat bunların doğruluğu kanıtlanamadığı için inançlı insanlara göre Cennet ve Cehennem var. Abimin sıkça söylediği bir sözdür "Hiç kimsenin bir şey bilmediği yerde herkes her şeyi bilebilir." Fakat Dünya için söylüyorsak yasınız bir haftadan fazla tutulmayacak ve eğer ki önemli işlere imza atmadıysanız adınız bir daha asla kimse tarafından anılmayacak ve yaşamamış olacaksınız.

Taaaa ilk dinlerden beri şekillenen bir kavramdır ahiret. İyiler yukarı kötüler aşağı olarak anlatabiliriz basitçe. Arap inancında "yukarısı" serin, gölgelik, akan ırmaklar "Aşağısı" ateş, yanmak şeklindeyken İskandinav inancında "yukarısı" daha sıcak, güneşlik bir yer "aşağısı" soğuk bir yerdir. Geçerli inanç, en son din, hak din diye bir şey yoktur. Hiç bir inanç-adı üstünde inanç- kendisini kanıtlamaz. Dedikodulardan ibarettir. Hiç birisi de bilim ile kendinin kanıtlanmasına izin vermez. Sorgusuz sualsiz inanç-biat ister. Sorgulanmasını sevmez. Ölümden sonrası için yüzlerce şey okuyabilirsiniz. Ama kesin olan bir şey var o da kimsenin doğruyu bilmediğidir. Ölüm sonrası biri ensemizdeki hortumu çekip hoşgeldin bile diyebilir. O yüzden neye inanırsanız inanın, inançlarınızı %100 doğruymuş gibi anlatmayın lütfen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı