Bizdeki Rasyonalizm Eksikliği

Biliyorum, Technopat Sosyal daha çok teknoloji ve bilim üzerine yoğunlaşmış bir forum ve yine biliyorum ki böyle paylaşımlar kilitleniyor, aman deyim Technopat lütfen kilitleme. Öncelikle ben Kırşehir'de otuyorum, inanın bana Kırşehir o kadar sakin bir şehirdir (Şu sondaki R harfi yavaş yavaş düşüyor.) ki... Kimsenin birbirine bir zararı olmaz, öyle dövüş kavga, ne bileyim ayrımcılık falan hiç yoktur (Daha doğrusu yoktu.). Akşamüstü eve geldim bilgisayardayım sonra başımı kaldırıp camdan dışarı baktım. Havada feci bir duman vardı ben de yangın çıktı herhalde diye düşündüm. Neyse aradan biraz zaman geçti bilgisayarı bırakıp artık kitap okumaya başlayacağım sıralar dışarıdan sloganlar gelmeye başladı (malum sloganlar). Sonra bize de telefon geldi bir tanıdığımızdan (Çünkü böyle şeyler burada hiç olmaz çok şaşırdık.) şehrimizin en büyük kitabevinin yakıldığını duyduk. Çok üzüldüm :cry:, Kırşehir'deki tek büyük kitapçı orasıydı, size komik gelecek ama bizim ufak şehirdeki tek iki katlı kitapçı orasıydı, yakılma sebebi ise kitapçının sahibinin geçen seçimlerde bir partiden milletvekili adayı olmuş olması (Duyduğum sloganlar da bunu doğruluyor.). Kesin olmamakla beraber bir lokantayı da yakmışlar. Neyse fazla uzattım güya yaptıklarıyla (Şehrimizin en büyük kitabevini yakarak) terörün kötü olduğunu vurguluyorlar. Çok irrasyonel olduk. Ne iğrenç bir durum. Hiçbirimizin bir etnik kökeni olduğu falan yok. Sizi sizlerle takdim edeyim, insansınız size Homo Sapiens de diyorlar bazen. Birbirimizi x, y, z diye sınıflara ayırmak budalalıktan öte bir şey değil. Soluk Mavi Nokta'nın sakinleri kendimize gelelim :(!..

insan ne kadar çok okursa bi o kadar sakinleşiyor cidden. Hayatını televizyondaki komplo teoristlerini dinleye dinleye geçiren elemanlar böyle işlere kalkişiyor düşünmüyor emirleri yerine getiriyorlar sanki . Düşüncenizi bilemicem fakat din ve fanatizmin sonuçlari olarak düşünüyorum bunları..

Böyle birşeyi hiçbir parti kabul etmiyor. Heryerde böyle insanlar var. Mahalle dedikoduları küçük yerlerde çabuk yayılır. Yazlıkta otobüse binince dedikodu duymadığım saniye yoktur. Birazda abartılınca böylr oluyor.

Dinin sonucu olarak bunu görüyorsan bilmediğin konu hakkında yorum yapmışsın demektir. Dinde suç suçlulardan başka kimseye kesilemez ve suçsuz kişilerin mallarına haksız yere zarar verilemez. Bunu gidip hangi hocaya sorarsanız sorun. Bunu ancak ışid onaylar. Işid'de müslüman olduğunu iddaa ediyor ama öyle mi ?

Fanatizm olabilir.

"Dinde suç suçlulardan başka kimseye kesilemez ve suçsuz kişilerin mallarına haksız yere zarar verilemez" sorunda bu zaten bunlar karşının suçlu olduğunu düşünüyor "ülke elden gidiyor, din elden gidiyor, paraleller vb.." televizyondaki insanların düşüncelerini kendilerine aktariyorlar sadece 1 saatliğine akit tv yi izledim malum düşüncelerini kaptım resmen o kadar işliyor içime.

Din konusuna girmekte istemiyorum mağlum kendilerinden pek haz etmiyorum.

Düzeltme: Aslında sahibi HDP'li değilmiş. Designforkill'in sözlerini biraz değiştirip katılıyorum. İnsan ne kadar çok araştırırsa ve araştırdıklarını şüphecilik süzgecinden geçirirse edindiği rasyonalizmin yan ürünü olarak sakin olması gereken yerde sakin oluyor. Aslında şöyle bir kitapçı yakanlar da araştırıyor:
gulkitabevi12_7.jpg
.
Fakat bulduklarını ne kadar şüphecilik süzgecinden geçirdikleri... Böyle şeylerle mücadele etmenin en iyi yolu bana kalırsa insanlara şüphecilik, rasyonalizm, bilimcilik aşılamak. Bu konuda da senin yapacağın işse lafını esirgemeyip irrasyonel, sözdebilimsel şeyler duyduğunda cevap yapıştırmak; belki arkadaşlarla sohbet ortamında bilimden, şüphecilikten bahsetmektir. Yalansavar, Açık Bilim, Evrim Ağacı gibi sitelerden insanları haberdar etmektir.

O kişinin düşünmemesinden kaynaklı. 2 gün önce rabia işareti yapıp Hürriyeti taşlayan insanlar dün bozkurt işareti yapıp aynı şeyi yaptı. Bunu yapan grup belli zaten.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı