Blog sitesi nasıl açılır?

RAMB0

Decapat
Daha fazla  
Başlık biraz genel oldu fakat işin temeli hakkında bilgim var. Kısaca bahsetmek gerekirse, daha önce resmi bir yerde veya site üzerinde hiç yazmamış olsam da blog yazmaya karşı ilgim var. Ancak bu ilgiyi hangi platforma işleyeceğimi bilmiyorum. Belirli bir konu üzerine değil de genel bir blog sitesi açmak ve bu Blog'da hobi olarak yazmak istiyorum.

Site kurmamı önerirseniz önümde; Wix, blogger ve WordPress tabanlı site kurma yöntemleri var. Wix paketlerinin incelediğimde yıllık 200 TL gibi bir masraf karşıma çıkıyor. WordPress ile kurup hosting, domain vs. almak istersem daha pahalı oluyor. Blogger'ı inceleme fırsatım olmadığından fiyatlar hakkında bilgim yok. Şimdi, site kuracak olsam bu platformlardan hangisini önerirsiniz? İkinci seçenek, medium da yazmak. Medium'un halihazırda bir okuyucu kitlesi var. Bu da yazılarımı daha ön plana çıkarma da yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak Instagram ve Twitter da bir sayfa açıp yazının bir kısmını paylaşabilir ve "devamı web sitemizde" diyerek okuyucuyu siteye yönlendirebilirm. Bu sayede sitem için bir trafik oluşturmuş olurum. Hatrı sayılır bir okuyucu kitlesine ulaştığımda AdSense reklamları almayı da düşünebilirim.

Bu sayede CV'mi doldurup ileride makale yazarlığı alanında başvurular yapabileceğimi umuyorum. Peki siz nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Bu sektörde çok fazla web sitesi olduğundan girmeye de çekiniyorum açıkçası. Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerekli webmaster'lik bilgisini edinebilecegini dusunuyorsan kendine guzel bir domain alip reklam ve icerik yonetimini kendin yapabilirsin, en profesyoneli bu olur. O noktadan sonra hangi teknolojiyi kullandigin onemli degil, Wordpress vs ne istersen yapabilirsin. Ilk basta en pahali yontem de budur ama trafik saglayabilecegini dusunuyorsan ve gelir elde edebilecegine inaniyorsan bu yontemle masrafini cikarabilirsin.

Medium ve Linkedin'de de paylasabilirsin yazilarini. Onlar da profesyonel olur ancak gelir elde edemezsin direkt olarak trafik uzerinden.

Wix direkt olarak hic gelistirme bilmeyen insanlar icin var. Trafigi takip edebiliyor musun ya da ne oranda granuler takip edebiliyorsun bilmiyorum, hic incelemedim ya da kullanmadim.

Gerekli webmaster'lik bilgisini edinebilecegini dusunuyorsan kendine guzel bir domain alip reklam ve icerik yonetimini kendin yapabilirsin, en profesyoneli bu olur. O noktadan sonra hangi teknolojiyi kullandigin onemli degil, Wordpress vs ne istersen yapabilirsin. Ilk basta en pahali yontem de budur ama trafik saglayabilecegini dusunuyorsan ve gelir elde edebilecegine inaniyorsan bu yontemle masrafini cikarabilirsin.

Medium ve Linkedin'de de paylasabilirsin yazilarini. Onlar da profesyonel olur ancak gelir elde edemezsin direkt olarak trafik uzerinden.

Wix direkt olarak hic gelistirme bilmeyen insanlar icin var. Trafigi takip edebiliyor musun ya da ne oranda granuler takip edebiliyorsun bilmiyorum, hic incelemedim ya da kullanmadim.
Cevabın için teşekkürler. O halde Linkedln ve Medium'u aradan çıkarıp yoluma devam edeceğim.

Ancak aklıma takılan soru genel bir blog mu yoksa belirli bir alan üzerine mi blog açmalıyım? Belirli bir alandan kastım teknoloji blogu olabilir. İnternette gezindiğimde karşıma fazlaca bu sitelerden çıkıyor. Bu konuda bir tavsiyen var mı?

Cevabın için teşekkürler. O halde Linkedln ve Medium'u aradan çıkarıp yoluma devam edeceğim.

Ancak aklıma takılan soru genel bir blog mu yoksa belirli bir alan üzerine mi blog açmalıyım? Belirli bir alandan kastım teknoloji blogu olabilir. İnternette gezindiğimde karşıma fazlaca bu sitelerden çıkıyor. Bu konuda bir tavsiyen var mı?

Eger amacin trafik kasmak ise populer cogu aramayi karsilayacak bir blog acman mantikli. Cok fazla insana ulasir.

Ama amac profesyonel gorunmekse sadece uzmani oldugun konuda blog acmalisin, diger konular uygunsuz olur bana gore. Bazi insanlar profesyonel oldugu konularda blog yazilari yaparken bazen de hobilerine yer acarlar. Ornegin sanziman ustasisindir, tum sanziman tipleri hakkinda yazilarin vardir ama ayni zamanda fotografla da ilgilendigin icin bir sayfa da buna ayirirsin, sorun yok. Ama sonra araya "Cinselligi diri tutmanin 13 yontemi" gibi bir blog yazisi karisirsa tum profesyonellik yok olur :)

Bazi web siteleri sirf trafik artsin diye blog isine giriyorlar bu arada, her konuda bir seyler karalamak cok fazla organik aramayla gelen trafik uretiyor.

Statik web site oluşturucularına, JAMStack mantığına bakabilirsiniz. Temel mantık yazılarınızı markdown formatında yazıp GitHub'a atıyorsunuz. GitHub üzerinde çalışan script sayesinde statik site oluşturulup Cloudflare pages gibi bedava bir statik site yayınlama aracı üzerinden yayınlanıyor. Hem domain masrafı dışında bir masrafınız olmuyor hem de site CDN üzerinden yayınlanmış olacağı için inanılmaz hızlı oluyor. Bu modelde trafik de çekip ileride reklam vs. yayınlayabilirsiniz.

Şu sayfa fikir verebilir

Statik web site oluşturucularına, JAMStack mantığına bakabilirsiniz. Temel mantık yazılarınızı markdown formatında yazıp GitHub'a atıyorsunuz. GitHub üzerinde çalışan script sayesinde statik site oluşturulup Cloudflare pages gibi bedava bir statik site yayınlama aracı üzerinden yayınlanıyor. Hem domain masrafı dışında bir masrafınız olmuyor hem de site CDN üzerinden yayınlanmış olacağı için inanılmaz hızlı oluyor. Bu modelde trafik de çekip ileride reklam vs. yayınlayabilirsiniz.

Şu sayfa fikir verebilir
Bunun hakkında video var mı acaba?

Şu sayfa fikir verebilir
@Paradoxy nin de dediği gibi video var mı acaba? Rehber niteliğinde bir Youtube videosu olsa çok güzel olurdu.

Hocam eğer ilgilenirseniz bizim sitemizde yazar olarak başlayabilirsiniz. Sizin aradığınız konsepte benzer içerikler üretiyoruz. Sizin de aramıza katılmanızı isteriz.

Bunun hakkında video var mı acaba?

@Paradoxy nin de dediği gibi video var mı acaba? Rehber niteliğinde bir Youtube videosu olsa çok güzel olurdu.

Kaynak aradım bayağı ama bulamadım. Sanırım başlangıç için en kolayı Cloudflare Pages yerine Vercel kullanmak olacak. Onda da yine github reposuna bağlanıyoruz. Cloudflare Pages'e göre avantajı çoğu statik site oluşturma kütüphanesini otomatik tanıyor. Yine bayağı bir kullanıma kadar ücretsiz. Bunda mantığı çözdükten sonra tamamen ücretsiz olan Cloudflare Pages'a da geçilebilir.

Şu video'da linkini koyduğum saniyede statik site oluşturucu Gatsby'nin, bedava barındırma özelliği olan Vercel'e bağlantısı gösteriliyor. Bence fikir verebilir. Gatsby kullanımını da anlatıyor tabi videoda. Detaylara çok takılmadan fikir alınabilir. Blog için hazır templateler olması lazım gatsby'de. Bunlarla başlanabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şurada da statik site oluşturucuların ve JamStack'in çalışma mantığını anlatıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı