Böcek korkumu nasıl yenerim?

Aynı sorun bende de vardı, kuzenlerim köyde yaşıyorlardı ve böceklerle vs. iç içe oldukları için korkmuyorlardı. Ben şehir çocuğu olduğum için köye gittiğimde ellerinde böceklerle bana doğru gelirlerdi. Köyde 1 ay yaşadıktan sonra iç içe olduğun için evin içinde de genellikle bu canlılara rastladığın için alışmaya başladım. Küçük böcekleri yavaştan eline alıp, onun sana zarar veremeyeceğini ve senin de onun gibi bir canlı olduğunu kendine telkin et. Mutlaka bir müddet sonra alışacaksın.

Böceklerin olduğu bir ortamda yaşamak. Klişe bir söz olacak ama korkuyu yenmenin en iyi yolu onunla yüzleşmektir. Yoksa her zaman ondan korkmaya devam edersin.

Bir tanıdığım tatilde Kuzey Afrika'ya gitmişti, oradaki insanlarla yaşamıştı. İlk günler akreplerden çok şikayet ettiğini söylemişti ama sonraları artık öylesine alışmış ki sokmalarına bile aldırış etmemeye başlamış, oradaki insanların yaptığı gibi.

Modern dünya insanının bunu anlaması zor. Çünkü kendi cinsi dışında her canlıyı düşman gören bir yapısı var. Avrupa'da caddelerde sokak hayvanları göremezsin mesela, hepsini barınağa götürmek adı altında öldürüyorlar çünkü.

Yanımdan bir tane minik örümcek geçti hiç korkmadım direk öldürcektim peçete aldım ama öldürmeye korktum nedense öldüremedim ve kaçtı, şimdi çok pişmanım, bıktım artık. Böcek korkumu nasıl yeneceğim?

Niye öldüresin ki sana ne zararı vardı 10 tane tarantula ile kafese gir bir daha korkmazsın.

Hangi böcek olduğuna göre değişir demek istediğim soru. Örümcekse kesinlikle öldürme, hareketlerini izle. Anlamaya çalış. Bir süre birlikte yaşa. Araştır nerelerde bulunmayı seviyor. Merak etme zarar vermez sana. Gıda maddelerinden uzak tuttuğun sürece insan bağışıklığı gayet kuvvetli onun mikrobundan falan korkuyorsan hiçbir şey olmaz. Hatta örümcekler evdeki diğer böcek popülasyonunu yiyeceği için faydalıdır da.

Yanımdan bir tane minik örümcek geçti hiç korkmadım direk öldürcektim peçete aldım ama öldürmeye korktum nedense öldüremedim ve kaçtı, şimdi çok pişmanım, bıktım artık. Böcek korkumu nasıl yeneceğim?

Çinlilerin böccek yeme videosunu izleyip yenebilirsin. Onlar yiyorsa sende en azından korkunu yen sonuçta yemekten korkulmaz :D.

Geri
Yukarı