Boksu kardiyo yerine yapabilir miyim?

m1cope

Kilopat
Fİtness'da kasların dinlenmesinin önemini biliyorum. Haftada 3 gün 1,5-2 saat boksa gidiyorum. Bunu kardiyo olarak düşünsem kaslarımın büyümesine engel olur mu?
6 kiloyla 3 set dumbell biceps curl yapmak kollarımı daha zorluyor açıkçası. Yani boks amatör olarak bile değil. Hobi gibi.

Fitness'da kasların dinlenmesinin önemini biliyorum. Haftada 3 gün 1, 5-2 saat boksa gidiyorum. Bunu kardiyo olarak düşünsem kaslarımın büyümesine engel olur mu?
6 kiloyla 3 set dumbell biceps curl yapmak kollarımı daha zorluyor açıkçası. Yani boks amatör olarak bile değil. Hobi gibi.

Fitness ve boksu bir arada götürebileceginizi düşünmüyorum. Boks bütün kasları çalıştıran agır bir spor beslenmenize dikkat edemiyorsanız yeterli kalori alamazsanız kas kaybı yaşamanız mümkün. 2.5 yıl boks yapma gibi bir tecrübem oldu ciddi kilolar verdim. Bu arada kas yapımı için dinlenmenin önemi çok fazla mümkün oldugu sürece kilo vermek istemiyorsanız 1 gün spor 1 gün dinlenme şeklinde ilerleseniz daha iyi olur.

Fitness ve boksu bir arada götürebileceginizi düşünmüyorum boks bütün kasları çalıştıran agır bir spor beslenmenize dikkat edemiyorsanız yeterli kalori alamazsanız kas kaybı yaşamanız mümkün 2.5 yıl boks yapma gibi bir tecrübem oldu ciddi kilolar verdim
Profesyonel olmayıp hobi amaçlı haftada toplam 6 saat yapsam bile mi?

Kilonuz ve beslenmenizle alakalı bir durum kilo verme gibi bir amacınız yoksa ve almanız gerekenden fazla kalori alabiliyorsanız yeterli protein miktarını karşılıyabiliyorsanız yapılabilir. Çünkü vucudu çok yorucaksınız dinlenme yok eğer harcadıgınız kalorinin altında alırsanız vucut bir yerden saglaması gerekiyor kilo vermeye başlarsınız belli kısmı kaslardan gider.

Boks üstüne fitness yaparsan çok güzel gelişim görürüsün. Boks yaparken kan daha fazla pompalanıcak ve antrenman yaparken daha hızlı besin taşıyabilecek hücrelerin+ antrenman sonrası kaslar daha hızlı ve güçlü onarılacak. Fakat fitness üzerine boks yapmak hiç mantıklı değil. Çünkü kaslarının dinlenmesi lazım antrenman sonrası sen daha fazla zorlarsan iş sakatlanmaya kadar gidebilir. Fitness olmadığı bir gün boks yapmak yukarıdaki arkadaşın dediği gibi çok kalori yaktırır.

Boks üstüne fitness yaparsan çok güzel gelişim görürüsün. Boks yaparken kan daha fazla pompalanacak ve antrenman yaparken daha hızlı besin taşıyabilecek hücrelerin+ antrenman sonrası kaslar daha hızlı ve güçlü onarılacak. Fakat fitness üzerine boks yapmak hiç mantıklı değil. Çünkü kaslarının dinlenmesi lazım antrenman sonrası sen daha fazla zorlarsan iş sakatlanmaya kadar gidebilir. Fitness olmadığı bir gün boks yapmak yukarıdaki arkadaşın dediği gibi çok kalori yaktırır.

Arkadaşın gittigi yeri bilmiyroum ama 2 saat gibi bir süreden bahsetti ciddi bir boks antrenmanından sonra değil fitness yapmak kolunu kaldırıp su içmek bile eziyet.

Arkadaşın gittigi yeri bilmiyroum ama 2 saat gibi bir süreden bahsetti ciddi bir boks antrenmanından sonra değil fitness yapmak kolunu kaldırıp su içmek bile eziyet.
Sabah boks yapıp akşamına antrenman yaparsa kaslar onarılırken durdurulur ve bu istenilen bir şey değil. Boksa çok hakim değilim ama spor öncesi tempolu yürüyüş yerine geçebilir boks yaparken adrenalin hormonuda salgılanır antrenmanda daha fazla kilo kaldırmaya olanak sağlar.(geçicidir hızlı gider etkisi) Dediğim gibi boksa çok hakim değilim eğer senin dediğin gibi fitnessa hali kalmayacak gibi olursa mantıklı değil. Boks yapmak istiyorsa off daylerinde çok zorlanmayacak şekilde yapabilir.(Leg day sonrası boksu kesinlikle önermem!)

Sabah boks yapıp akşamına antrenman yaparsa kaslar onarılırken durdurulur ve bu istenilen bir şey değil. Boksa çok hakim değilim ama spor öncesi tempolu yürüyüş yerine geçebilir boks yaparken adrenalin hormonuda salgılanır antrenmanda daha fazla kilo kaldırmaya olanak sağlar.(geçicidir hızlı gider etkisi) Dediğim gibi boksa çok hakim değilim eğer senin dediğin gibi fitnessa hali kalmayacak gibi olursa mantıklı değil. Boks yapmak istiyorsa off daylerinde çok zorlanmayacak şekilde yapabilir.(Leg day sonrası boksu kesinlikle önermem!)
Hocam biliyorum onu. Ben ciddi boks antrenmanı yapmıyorum onu demeye çalışmıştım.
Gidiyorum. 30 dakika boyunca esneme ve ufak tefek karın hareketleri yapıyoruz.
Ardından kalan 1,5 saatin yarısında karşımdaki kişi lapa tutarken yumruk ve tekme atıyorum(Kickboks) diğer yarısında da lapa tutuyorum.
Örnek olarak Mesela 2,5 dakika yumruk atıyorum 2,5 dakika da lapa tutuyorum. Sonra tekrar değişiyoruz. Totalde 30 dakika ısınma ve 1-2 karın hareketi ya da şınav. 45 adakika falan da kickboks yapmış oluyorum.
Yani asıl amacım ringe çıkmaktan ziyade güzel bir vücudum olsun yanında da biraz boks öğreniyim.
Zaten bu bahsettiğim saatlerin dışında salon sürekli olarak açık. Yani istediğim zman gidip torba üzerinde vs. çalışabilirim ama gitmiyorum. O süre zarfında fitness'a gitsem olur mu diye sormuştum.

@DeliDivane @T Bag
Ve bunu yanında nasıl bir program izlemem gerektiğine karar veremiyorum.
Haftada 3 gün akşam 7 ve 9 arasında boksta oluyorum. Bunun dışında gün içinde okul var. Okuldan geldikten sonra tamamen boşum.

9 dan sonra fitness yap derdim fakat çok geç kalırsın. Bu yüzden bir gün fitness bir gün boks yapılabilir. Aynı gün yaparsan fitnessdan sonra boksa gücün kalmaz(kalmaması gerekir) + kaslar onarılırken durur boks bitince onarım devam eder fakat uzun ve normalden az olur.

9 dan sonra fitness yap derdim fakat çok geç kalırsın. Bu yüzden bir gün fitness bir gün boks yapılabilir. Aynı gün yaparsan fitnessdan sonra boksa gücün kalmaz(kalmaması gerekir) + kaslar onarılırken durur boks bitince onarım devam eder fakat uzun ve normalden az olur.
Zaten boksa gittiğim günleri akşam 8'e kadar kadın günü yapmışlar. O yüzden ya 9.30'da salona gideceğim ki salon en geç 11 de kapanır. 1-1,5 saat kalır bana. Ya da boksa gitmediğim günlerde gideceğim ama 2, 3 ya da 4 gün gitmem gerekli. 3 gün gitsem yeterli dinlenme sağlanmış olur mu kaslarımda? Nasıl bir program izlemem gerekir bölgesel mi fullbody mi?

Geri
Yukarı