Boy uzaması ne zaman durur?

Mematitechno

Decapat
Arkadaşlar, bu tür konuların hoş karşılanmadığını biliyorum ama bu konuda danışacak kimsem olmadığı ve kafama çok takıldığı için yazıyorum, geç ergenliğe girmem sonucu yaşıtlarımdan bir tık kısa kaldım. 11. sınıfa geçtim,10. sınıfta 170'den 178'e çıktım, ancak yaz tatilinde hiç uzamadım, durum böyle olunca biraz tedirgin oldum, sakal olarak sadece çenemin altında sadece 3-5 tane tüy çıkıyor, yakında da 17 yaşıma gireceğim tam liseye başladığımda ergenliğe girdim, daha uzar mıyım? Babamın boyu 1.83 boy gelişimi tamamlanmış kişilerde zaman zaman böyle boyda takılma olup 3-5 ay sonra devam ediyor muydu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Yani 1.78 kısa mı sizin için çok garibime gitti bu olay. Yeni nesil her şeyi takıntı haline getiriyor sanırım.

Bende sakal var sana samimi söylüyorum hiç beğenmiyorum 2-3 günde bir almak zorunda kalıyorum yüzüne göre değişir ama sakal sevmiyorum ben makine ile alsan belli oluyor jiletle acıyor.

Yani 1.78 kısa mı sizin için çok garibime gitti bu olay. Yeni nesil her şeyi takıntı haline getiriyor sanırım.

İnsanların boy ortalaması arttığı için diğer insanların yanında kısa kalıyor.

İnanın sorun edilecek hiçbir durum yok. Sağlığınız sıhhatiniz, psikolojik durumunuz iyiyse gerisi önemli değil. Ayrıca sakal hiç çıkmasa çok daha iyi çünkü bakımı epey zor.

Bende sakal var sana samimi söylüyorum hiç beğenmiyorum 2-3 günde bir almak zorunda kalıyorum yüzüne göre değişir ama sakal sevmiyorum ben makine ile alsan belli oluyor jiletle acıyor.

Arkadaşlar olay burada sakal değil ergenliğe geç girdiğimi belirtmek için sakalım yok manasında söyledim.

Kilolu isen biraz yavaş uzarsın ben kiloluydum spora başladım 180'den 185 oldum aslında genetikle alakalı ama bizim ailede 180 üzeri olan yok.

Benim boyum 1,70 ve bana göre fena değil, uzun olsam biraz daha iyi olurdu ama bu da iyi. 1,60 olanlar da var. Bazen yapacak bir şey olmuyor. Boy uzaması ne zaman durur işine gelirsek insandan insana değişir ama 20-22 yaşlarda durabileceğini öngörmek mantıklı bir hareket olsa gerek.

Ergenliğe geç girmeyle alakası yok ergensin sen zaten şuan hormonlardan dolayı illa herkeste ergen olur olmaz sakal olacak diye bir olay yok. Ailenin boy ortalaması kısa ise sende büyük ihtimal kısa kalırsın bu kadar basit. Ben 16 yaşındayım 183 boyum var ailemin boy ortalaması uzun çünkü. Boyumda bir süredir böyle daha da uzamıyor.

Geri
Yukarı