Boy uzunluğu genetik midir?

Hocam 16-17'den sonra boyun uzaması biraz zor olur. Çünkü erkeklerin en hızlı uzama dönemi 13-15 yaşları arasında olur. Ondan sonraki dönemlerde ise azalarak bir miktar devam eder. Tahminimce 170 olursunuz.
Ayrıca bu olayı kafaya çok takmışsınız ama hiç gerek yok. Messi, Atatürk, Napolyon, Büyük İskender gibi önemli zatların boyu da uzun değildi. Ama onlar boyum uzun değil diye kafaya takmak yerine kendilerini geliştirdiler. Bence siz de böyle yapın yoksa işiniz zor biraz.

Merhaba arkadaşlar. Bu boy konusu psikolojimi alt üst etti. Kısaca genlerimden bahsedeyim;

Anne boyu: 161-162
Baba boyu: 180-181
Dayı boyu: 183.
Amca boyu: 180.
Dede boyu: 188 (iki dedem kardeş, ikisinin de boyu aynı gibiydi )

Kısacası ailemde 180 altı erkek yok. Bir ben bücür bücür geziyorum. Kafayı yiyeceğim, yaş 17, boy: 167. Bu yaştan sonra ciddi uzama olur mu? Uzayan var mı acaba? Erkek boyu dayı ve dedeye çekermiş. Ben niye böyle kaldım? Küçüklüğümden beri spor da yaparım basketbol, futbol oynarım lakin ben küçüklüğümden beri hep yaşıtlarımdan kısaydım yani 1.sınıfta boyum 1 metre bile yokmuş, hep küçük görünürmüşüm. Aniden uzar mı? Sizce yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
%80 genetik %20 yaşam tarzı bildiğim kadarı ile.

Merhaba arkadaşlar. Bu boy konusu psikolojimi alt üst etti. Kısaca genlerimden bahsedeyim;

Anne boyu: 161-162
Baba boyu: 180-181
Dayı boyu: 183.
Amca boyu: 180.
Dede boyu: 188 (iki dedem kardeş, ikisinin de boyu aynı gibiydi )

Kısacası ailemde 180 altı erkek yok. Bir ben bücür bücür geziyorum. Kafayı yiyeceğim, yaş 17, boy: 167. Bu yaştan sonra ciddi uzama olur mu? Uzayan var mı acaba? Erkek boyu dayı ve dedeye çekermiş. Ben niye böyle kaldım? Küçüklüğümden beri spor da yaparım basketbol, futbol oynarım lakin ben küçüklüğümden beri hep yaşıtlarımdan kısaydım yani 1.sınıfta boyum 1 metre bile yokmuş, hep küçük görünürmüşüm. Aniden uzar mı? Sizce yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Hocam Genetik Fark ediyor ama benim babam ne yalan söyliyeyim 1.80,annem 1.60 amca 1.75 dede 1.74 ailede en uzun çocuk yaşta benim. Kuzenim 1.86 ben 13 yaşında 1.88-1.89 boylarındayım. beslenme önemli 112 kiloyum. tavsiyem her gün yiyin. Protein ağırlıklı et,süt ürünleri vb bunlar fark ediyor
8. sınıf yükleniyor... Anne baban uzun olsa bile sen kısa olabilirsin. Bu tam tersi de olabilir. Genetiğinin melez olup olmamasıyla da alakalı. Modifikasyon geçirip çok kısa veya çok uzun olup bunu genetiğine geçirmemiş de olabilirsin. Eminim yanlışım vardır kusura bakmayın.
Abi doğrusun. :) HAHAHA ben 8'e gidiyorum. Bu konuya her gün çalışırım. sevdiğim bir konudur

Son düzenleme:
Hocam genetik fark ediyor ama benim babam ne yalan söyleyeyim 1.80, annem 1.60 amca 1.75 dede 1.74 ailede en uzun çocuk yaşta benim. Kuzenim 1.86 ben 13 yaşında 1.88-1.89 boylarındayım. Beslenme önemli 112 kiloyum. Tavsiyem her gün yiyin. Protein ağırlıklı et, süt ürünleri vb bunlar fark ediyor.

Abi doğrusun. :) hahaha ben 8'e gidiyorum. Bu konuya her gün çalışırım. Sevdiğim bir konudur.

Her sabah 1 kase yoğurt yerim 1 bardak süt içerim protein kalsiyum ağırlıklı beslenirim günde 3 öğün yemek yerim ben şuana kadar genetiği uzun olup babasından kısa erkek görmedim bir ben varım.

Genetikle pek alakası yok, benim anne tarafı da baba tarafı da 1,70 - 1,80 sularında gezerken benim boyum 1.92. 8 yaşındaki kardeşimin boyu da benim gibi uzun olacak gibi duruyor. (14 yaşındayım)

Genetikte uzun var sonuçta. Erkek çocuk dayı'ya çekermiş.
Dayısı yoksa kime çekiyor? :D Biyoloji gördüğünüzde bu konuları daha rahat anlarsınız. Şimdilik boyunuza hiç kafayı takmayın, zaten yaşınızın geçmesine daha çok var, boşuna endişelenip kafaya takmayın, daha yararlı şeylere zaman ayırın.

Yeni konular

Geri
Yukarı