Boy Uzunluğu ve Sakal İlişkisi Var mı?

Gecen

Hectopat
Yer
antalya
Daha fazla  
Meslek
Serbest Muhasebecilik
Arkadaşlar 16 yaşındayım. 1.69 boyum var. Daha uzar mı?
Bir de halk arasında sakal çıkınca boy durur diye bir söz var ne kadar doğru, sakalı çıkıp uzayan var mı?
Annem: 165cm
Babam: 170cm
Boyun uzaması için egzersizler yapmak işe yarar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bi' de bu çıktı. Kas yaparsan, boyun kısalır, saçmalığı yetmezmiş gibi. Afedersiniz ama bu tür şeylere inanmayın. Bir insan düşünür, ne alaka? Denklem değil ki bu birine verince birinden azalsın.

Değerli kardeşimiz,
Boyun uzaması ve sakal genetik bir faktördür. Biri diğerini etkilemez. Bu her şeyde aynı, sabit, -Allah hariç- değişmez bir kuraldır.

Gelgelelim, evet egzersizlerin faydası olabilir ancak çoğunluğun genetik olduğunu unutmayın. İyi bir beslenme, egzersiz ve dış etkenler buna bir miktar yardımcı olur. Bu arada anne ve babanızın boyu kaçsa, ona bağlı kalcaksınız diye bir şey yok. Bizim ailede en uzun benim benim ve benle aralarında 15 cm fark var.

Erkeklerde 18-20 yaşa kadar boy uzar merak etme ama genel olarak 18 de durur diye biliyorum. Bol bol süt iç, peynir, yoğurt ye ve bunu sakin ihmal etme. Gerekirse günde 1 litre süt iç.
Halk hurafesi şeylere inanma boşver.
Ben senin yaşındayken hiç egzersiz yapmazdım deli gibi oyun oynardım ama ilerde çok pişman oldum. Boyum yine kısa değil 1.78 ama 1.85 olmasını isterdim.
Senin içinde geç değil kardeşim bak bu videoyu izle, adamın annesiyle babasi kisa ama yaptığı egzersizlerle boyunu uzatmış. Vazgeçme her gün yap yoksa ilerde pişman oluyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Genel olarak anlatılmak istenen şey ; Yetişkinlik çağıyla beraber boy uzamasının yavaşlayacağı ve duracağı yönünde bir kanı aslında. Ama sakal ile uzaktan yakından bağ kurulamaz. 14 yaşında sakalı çıkan birey de var, 20 olduğu halde seyrek kalan da.

Benim 18 yaşımda büyüme durdu ve şuan 180 boya sahibim. Üstelik ne annem ne de babam benden uzun değil, aksine kısalar.
Kuzenim 21 yaşında boy attı mesela, üstelik sakalları da oldukça gür. Anlayacağın o ki bu kadar basit şeylere indirgenemez boy uzaması.

Genetiğinin müsaade ettiği oranda, beslenme ve fiziksel aktivitelerinin desteklediği miktarda büyürsün.
Ben ömründe peynir - kaşar - yağ - süt yememiş içmemiş insanım. Yeni yeni alışıyorum bazılarına, boyum 180 oldu? Demek ki genetik ile önemli bir bağlantısı var.

Bu hususları etkileyen temel etken genetik yapısıdır. Benim anne ve dayı tarafım boy olarak kısa bende normal bir boya sahibim 1.70-72 falan. Benim dayı tarafı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler gibi.

Genç olur otuz yaşında gösterir irilikten ötürü fakat sabun gibi pürüzsüz bir suratı olur, sakalın teli olmaz. Genç olur 13 yaşında traş olmaya başlar fakat vücudu ufaktır. Ya da bu iki durumun tam aksi olabilir. Sakalla bir ilişkisi yok boy uzunluğunun. Sakal erken yaşta çıkıyor ise ergenliğe erken giriyorsunuz demektir fakat bu boyunuzun uzamasının duracağı anlamına gelmez. 16-17 yaşımda sakalım çıkmaya başladı çenemin uçlarından ve o zaman boyum 1.77 filan idi. Şimdi yüzümde oturmuş bir sakal yapısı var ve 19 yaşına geldim boyum 1.81 olmuş. Bunda günde içtiğim 1 litre süt ile sık sık yediğim yumurtanın faydası büyük, bir de spor yapmalısın işte o zaman bayağı uzayabilirsin. Boy hesabı için:

Anne boyu + baba boyu = toplam boy
Toplam boy/2 = ortalama boy
Erkekler için ortalama boya +13 cm, kızlar için de +10 cm ekleyeceksiniz maksimum boy uzunluğunu bulmak için.

Bir de egzersizi sabah uyandığınız anda yapmaya çalışın, birkaç dakika zıplasanız yeter. Sabah uyandığınızda diyorum çünkü vücudun gün içerisinde en uzun olduğu zaman sabah vaktidir. Gece boyu uyuduğunuzda vücudunuz gevşer ve yer çekiminden fazla etkilenmez böylece daha uzun olursunuz (maksimum 1-2 cm). Vücudumuz gün içerisinde ayakta durduğumuz için yer çekimine maruz kalıyo ve boyumuz aynı kalıyor çoğu zaman. Yani sabah 1-2 cm uzun uyanıyorsunuz ama akşam eski boyunuz ile uyuyorsunuz.

Ölçümlerini düzgün bir alet edevat kullanarak yaptır, kendin mezura kullanarak ölçme, yanılırsın.
2 cm yüksek çıkmak için kendini kasma ki gerçekçi bir sonuç elde edebilesin. Ben yüksek çıkmak için mont giyerek tartılıyorum mesela :)

3 ayda bir şey bekleme, zamana bırak yaşın itibariyle biraz daha uzarsın zaten. 170 boyda bile kalsan oturup ağlanacak bir boy değil. Kız arkadaşın senden uzun olmadığı sürece problem yok :)

Düzenli uyku ve düzenli beslenme çok önemli. Ayrıca bol süt iç. basketbol, yüzme gibi sporlar yap. Aburcubur, kola, sigaradan uzak dur. Bunları yaparsan 4, 5 santim daha uzun olursun. Yani 174 olucağına 179, 180 olma şansın var

Geri
Yukarı