Boya BY-M1 Mikrofon Bilgisayarda Çalışmıyor

ai.Wxby

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524848434
Merhabalar,

Yakın zamanda Boya BY-M1 ürününü sipariş ettim. Ürün bugün elime ulaştı ve hemen test etmek istedim. İlk olarak bilgisayarıma bağladım fakat çalışmadı. Birçok yöntem denedim çalışmadı. En sonunda telefonuma taktım ve düzgünce çalıştı. Sonradan anladım ki mikrofon TRRS jack'a sahip. Buradaki bir bilgisayarcıdan TRRS'den TRS'ye dönüştüren ayırıcı (mikrofon kulaklık ayırıcı) aldım ve eve gelip tekrar takıp denedim fakat yine de çalışmadı. Hem ses kartımda, hem anakartımda, hem de kasamda hiçbir çıkışa takarak çalıştıramadım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Başka çözüm yolu bilen var mı?

Evet hocam. Switch, Camera modunun üstünde.
Bilmiyorum hocam o zaman. Eğer çevirici aldıysanız Phone moduna alıp dener misiniz? Şöyle bir konu buldum işinize yarar belki.

Bilmiyorum hocam o zaman. Eğer çevirici aldıysanız Phone moduna alıp dener misiniz? Şöyle bir konu buldum işinize yarar belki.
Evet hocam buna çoktan baktım. Aslında bakmadığım yer kalmadı ama bir türlü işe yaramadı. Kulaklığı satarken başlıklarında 'PC' ibaresi de var. Ama ne gariptir ki hiçbir türlü çalışmıyor. Acaba aldığım kablo mu yanlış diyorum. Sanırım webden başka bir kablo alıp deneyeceğim. Şu an kablonun sıkıntılı olduğuna inanmak istiyorum.

Hocam kablo tek jakı çiftleyen türde olmalı. Sizin kablonuz nasıl?
Benim ki de öyle hocam.

Tam olarak şöyle:

trrs.jpg

Her nasıl oldu bilmiyorum ama, mikrofonu çalıştırmayı başardım. Ses kartımda çalışmıyor ama anakarta veya kasaya bağladığımda çalışıyor hocam. Tam olarak bu sorunu nasıl çözdüm hatırlamıyorum çünkü çok yöntem denedim. Bu son gördüğüm yolu adam şöyle açıklamış:

1- Windows aramasıyla "Realtek Audio Console"u açın.
2- Burada 'Kayıt Aygıtı' isimli yere girin.
3- Çıkan seçeneklerden "Tüm giriş jaklarını bağımsız bağımsız giriş aygıtları olarak ayırın" seçeneğini seçin.

Adamın dedikleriyle benimki farklıydı. MSI yazılımı açıldı bende. Ama bağımsız jak seçeneği ayarlar kısmındaydı. Bu konuya yolu düşecek kişiler için şöyle özetleyeyim:

-Bu mikrofonun jakı (ucu) TRRS, jaka baktığınızda 3 tane çizgisi olan yani. Bu telefonlarda çalışabilir fakat bilgisayarlar için TRS (ucu 2 çizgili olan) jak gerekiyor. Bunu da 'kulaklık mikrofon ayırıcı' yazarak bulabilirsiniz. Sorununuzu çözecektir.

-Şayet benim gibi sorununuz çözülmezse; bilgisayarınızın arama kısmına "Realtek Audio Console" yazın ve uygulamayı ayıp, "Tüm giriş jaklarını bağımsız bağımsız giriş aygıtları olarak ayırın" seçeneğini işaretleyin. Bende farklı yazılım arayüzü olduğu için ekran görüntüsü alıp çekemiyorum fakat MSI uygulamasının arayüzünde bu şekildeydi:

2020.10.11-09.41.png

Umarım ileride bu sorunu yaşayacaklara çözüm olabilmişimdir.

@359149 hocam emeklerinize, ilginize çok teşekkür ederim. Mesajlarınızı beğenerek size teşekkürümü daha iyi sunuyorum. Var olun.

Ek olarak sadece ses kartımda çalıştırabilmeyi isterdim. Ama bakalım çözümünü bulabilecek miyim...

Son düzenleme:
Sevindim hocam çözebilmenize. Eğer ses kartında da çalıştırabilirseniz buraya yazın. Diğer arkadaşlara yön göstersin en azından.

Sevindim hocam çözebilmenize. Eğer ses kartında da çalıştırabilirseniz buraya yazın. Diğer arkadaşlara yön göstersin en azından.
Kesinlikle geri döneceğim hocam. Bu arada sanırım siz de kullanıyorsunuz. Konu açmışsınız alınır mı diye. Eğer kullanıyorsanız, dip ses durumu nasıl acaba? Mikrofonun kendisinden mi kaynaklı bilmiyorum ama inanılmaz hassas. Her sesi alıyor. Haliyle dip ses oluşuyor. Bunu nasıl engelleyebilirim acaba?

Kesinlikle geri döneceğim hocam. Bu arada sanırım siz de kullanıyorsunuz. Konu açmışsınız alınır mı diye. Eğer kullanıyorsanız, dip ses durumu nasıl acaba? Mikrofonun kendisinden mi kaynaklı bilmiyorum ama inanılmaz hassas. Her sesi alıyor. Haliyle dip ses oluşuyor. Bunu nasıl engelleyebilirim acaba?
Konu açtım fakat almadım. Sorun yaşayan çok var diye. Kulak içi kulaklığımın oldukça iyi bir mikrofona sahip olduğunu farkettim. Onu kullanıyorum şuan.

Geri
Yukarı