Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

Hocam dedikleriniz çok doğru kollarım da hızlı uzadı baya sakarlık deseniz üstüme su döken var mıdır bilemem dediğiniz rahatsızlıklardan ben de şüphelenmiştim ailecek kontrol ettik bir sıkıntı yok Çok şükür her yerim orantılı

Benim boyum bayağı kısa net bir rakam söylemeyeceğim ama orta okul 6.sınıf çocukların boyundayım lise 2'ye gidiyorum yaş 15 ve henüz tam ergenliğe girmedim ayrıca vitamin eksikliğim, kan eksikliğim ve demir eksikliğim var boyumun uzamaması bunlardan kaynaklı olabilir mi?

Benim boyum bayağı kısa net bir rakam söylemeyeceğim ama orta okul 6.sınıf çocukların boyundayım lise 2'ye gidiyorum yaş 15 ve henüz tam ergenliğe girmedim ayrıca vitamin eksikliğim, kan eksikliğim ve demir eksikliğim var boyumun uzamaması bunlardan kaynaklı olabilir mi?
Besin eksiklikleri (özellikle anemiye sebep olacak kadar eksiklik varsa) ve uyku düzensizliği elbette etkiler. Ergenliğe Lise 3-4'te giren insanlar da var.

Demir ve vitamin takviyesi önerilmiştir mutlaka. Kullanın, düzenli doktor kontrollerinize gidin.

Fitness boy uzamasına yardımcı olur mu? Vücut ağırlığından daha düşük ağırlıklarla yapılırsa tabii ki.
Fitness çok iyi bildiğim bir alan değil. Bildiğim kadarıyla, fitness dahil her tür fiziksel aktivite kemik gelişimini ve boy uzamasını olumlu etkiliyor, ama özellikle zıplamalı egzersizler ve sporlar oldukça faydalı. Fitness için yüksek ağırlıklardan ve sakatlıktan, kötü form, tehlikeli hareketlerden, ne olduğu belirsiz supplementlerden vs kaçınmak lazım, işini iyi bilen bir antrenör olsa iyi olur.

Hocam 15 yaşıma gireli 1 hafta oldu. 14 yaşımdan bu yana en fazla 2 cm uzamışımdır.

13 Yaşımda 1.56 - 1.57
14 Yaşımda 1.61 - 1.62
Şu anki boyum 1.63 - 1.64

Babamın boyu 1.72
Annemin boyu 1.54
Dayılarımın boyu 1.63 - 1.73 arası falan.

Bu yaştan sonra uzama ihtimalim var mı?

Hocam 15 yaşıma gireli 1 hafta oldu. 14 yaşımdan bu yana en fazla 2 cm uzamışımdır.

13 Yaşımda 1.56 - 1.57
14 Yaşımda 1.61 - 1.62
Şu anki boyum 1.63 - 1.64

Babamın boyu 1.72
Annemin boyu 1.54
Dayılarımın boyu 1.63 - 1.73 arası falan.

Bu yaştan sonra uzama ihtimalim var mı?
11 ve 12 yaşında ne kadar uzadınız? Daha ergenlik boy atmasını gerçekleştirmediyseniz ergenliğe geç girecek olabilirsiniz, çok normal. Ergenlik boy atmasını gerçekleştirip son sene 2-3 cm uzadıysanız, önümüzdeki senelerde fazla uzama ihtimaliniz daha düşük maalesef, kesin bilgi için doktora gidin röntgen çeksinler.

11 ve 12 yaşında ne kadar uzadınız? Daha ergenlik boy atmasını gerçekleştirmediyseniz ergenliğe geç girecek olabilirsiniz, çok normal. Ergenlik boy atmasını gerçekleştirip son sene 2-3 cm uzadıysanız, önümüzdeki senelerde fazla uzama ihtimaliniz daha düşük maalesef, kesin bilgi için doktora gidin röntgen çeksinler.

11 ve 12 yaşlarımı tam hatırlamıyorum ama 1.50 falan olmam lazım. 4, 5 cm uzuyordum 1 yılda aşağı yukarı. 1 yılda 10 cm uzadığımı hiç hatırlamıyorum.

Son düzenleme:
11 ve 12 yaşlarımı tam hatırlamıyorum ama 1.50 falan olmam lazım. 4, 5 cm uzuyordum 1 yılda aşağı yukarı. 1 yılda 10 cm uzadığımı hiç hatırlamıyorum.
Bazı insanlar hiç o şekilde uzamayabiliyor, herkesin ergenliği farklı çünkü. Kesin bir şey söyleyebilmek için el röntgenine bakmak lazım. Uzama ihtimaliniz daha yüksek gibi, ama belli olmaz. Uykunuza beslenmenize sporunuza dikkat edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı