Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

Peki hocam ailemle görüşeceğim bu konuyu. Peki doktora gitmeden önce verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır her türlü besin olsun egzersiz olsun veya alışkanlık olsun. Yaşım 17 verdiğiniz tavsiyeler işe yaramaz ise doktora gideyim bari. Ve size forumdan ulaşabilir miyiz acaba sakıncası yoksa. Bazen yardımınız gerekecek çünkü.
Tabii ki ulaşabilirsiniz ne zaman isterseniz.

Boy uzaması konusunda, verdiğim genel tavsiyeler sizin için de geçerli. İyi beslenin, çok zayıfsanız (vücut kitle indeksiniz sağlıklı aralıktan düşükse, yaşa göre kilonuz sağlıklı aralıktan düşükse uzamanızı da engeller) sağlıklı bir şekilde biraz kilo almaya çalışın, yürüyüş yapın, zıplama egzersizleri yapın, barfiks/şınav/mekik gibi kuvvet çalışmaları yapın, mutlaka saat 10-11 arasında uyuyun, uyuduğunuz oda zifiri karanlık olsun. Sigara kullanmamaya devam edin.

Sigara özelinde verebileceğim tavsiye, zihninizi meşgul edecek aktiviteler, hobiler edinmeniz. Zararları hakkında da bolca kaynak okuyabilirsiniz. Üniversite sınavı sürecinde de kafanızın rahat olması için hobilere, hayatı neşeli hale getirecek aktivitelere ihtiyaç var.

Aşırı diyet yaparsanız uzamanızı engellersiniz. Sağlıklı bir şekilde beslenir, egzersiz yaparsanız uzamanızı olumlu yönde etkilersiniz. Yağ dokusu hormonları ve metabolizmayı etkileyerek büyüme gelişmeye, ergenliğe zarar veriyor.

Ama ergenlikte kilo mutlaka doktor ve diyetisyen aracılığıyla verilmeli. Kendi kendinize sadece abur cubur, ekmek, hamur, tatlı gibi şeyleri kesin. Kalori ve besin kısıtlaması yapmayın, doktora gidin.
Benim boyum Eylül-Ekim'de 1.60 cm idi. Daha sonra sadece yumurta vb. sağlıklı şeyler yemeye başladım. 2 tabak yediğim yemeklerden 1 tabak yemeye başladım. 68 kg'dan 66'ya düştüm 1 ay da. Her gün 40-60 dk yürüyüş yaptım. Boyum 1-2 ayda 2-2,5 cm artmıştı. Aynı şekilde yapsam zararlı olur mu? Yoksa dediğiniz gibi diyetisyene mi gideyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim boyum Eylül-Ekim'de 1.60 cm idi. Daha sonra sadece yumurta vb. sağlıklı şeyler yemeye başladım. 2 tabak yediğim yemeklerden 1 tabak yemeye başladım. 68 kg'dan 66'ya düştüm 1 ay. Her gün 40-60 dk yürüyüş yaptım. Boyum 1-2 ayda 2-2,5 cm artmıştı. Aynı şekilde yapsam zararlı olur mu? Yoksa dediğiniz gibi diyetisyene mi gideyim?
Gayet iyi duruyor hocam. Bu şekilde abartılı yemeyi keser, sağlıklı ve yeterli beslenir, egzersiz yaparsanız gayet sağlıklı bir şekilde hem uzar hem kilo verirsiniz. Zaten kilonuz da öyle aşırı yüksek değilmiş. Ayda 2 kilodan fazla vermeyecek şekilde ayarlayın kendinizi, çok fazla da vermeyin. 165 boya 60-65 arası kilo zaten yeterince iyi şu an için.

Yine de boş bir zamanınızda bir çocuk doktoruna gidin bu olayı danışın derim. Hem boy uzamanıza da baksınlar. Biraz alt sınırlara yakın olabilir gibi geldi bana. Önceki senelerdeki boyunuza vs bakmak lazım tabii. Kritik bir konu, benim yeterli tecrübem yok maalesef öğrenci olduğum için.

Son düzenleme:
Tabii ki ulaşabilirsiniz ne zaman isterseniz.

Boy uzaması konusunda, verdiğim genel tavsiyeler sizin için de geçerli. İyi beslenin, çok zayıfsanız (vücut kitle indeksiniz sağlıklı aralıktan düşükse, yaşa göre kilonuz sağlıklı aralıktan düşükse uzamanızı da engeller) sağlıklı bir şekilde biraz kilo almaya çalışın, yürüyüş yapın, zıplama egzersizleri yapın, barfiks/şınav/mekik gibi kuvvet çalışmaları yapın, mutlaka saat 10-11 arasında uyuyun, uyuduğunuz oda zifiri karanlık olsun. Sigara kullanmamaya devam edin.

Sigara özelinde verebileceğim tavsiye, zihninizi meşgul edecek aktiviteler, hobiler edinmeniz. Zararları hakkında da bolca kaynak okuyabilirsiniz. Üniversite sınavı sürecinde de kafanızın rahat olması için hobilere, hayatı neşeli hale getirecek aktivitelere ihtiyaç var.

Hocam çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Çok bilgilendirici oldu. Doktora gideceğim hangi bölümü önerirsiniz. Ve size ben nasıl ulaşabilirim acaba?

Hocam çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Çok bilgilendirici oldu. Doktora gideceğim hangi bölümü önerirsiniz. Ve size ben nasıl ulaşabilirim acaba?
Rica ederim. Genel pediatri polikliniğine gidebilirsiniz şehrinizdeki hastanenin.

Beni herhangi bir konuda etiketleyebilirsiniz, buralardayım hep.

Rica ederim. Genel pediatri polikliniğine gidebilirsiniz şehrinizdeki hastanenin.

Beni herhangi bir konuda etiketleyebilirsiniz, buralardayım hep.

Çok teşekkür ederim hocam yardımcı olduğunuz için. İyi forumlar.

Gayet iyi duruyor hocam. Bu şekilde abartılı yemeyi keser, sağlıklı ve yeterli beslenir, egzersiz yaparsanız gayet sağlıklı bir şekilde hem uzar hem kilo verirsiniz. Zaten kilonuz da öyle aşırı yüksek değilmiş. Ayda 2 kilodan fazla vermeyecek şekilde ayarlayın kendinizi, çok fazla da vermeyin. 165 boya 60-65 arası kilo zaten yeterince iyi şu an için.

Yine de boş bir zamanınızda bir çocuk doktoruna gidin bu olayı danışın derim. Hem boy uzamanıza da baksınlar. Biraz alt sınırlara yakın olabilir gibi geldi bana. Önceki senelerdeki boyunuza vs bakmak lazım tabii. Kritik bir konu, benim yeterli tecrübem yok maalesef öğrenci olduğum için.
Yardımınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sınavlardan sonra gitmeye çalışacağım. Sizce basketbol oynarsam boyumun uzamasına etkisi olur mu?

Yardımınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sınavlardan sonra gitmeye çalışacağım. Sizce basketbol oynarsam boyumun uzamasına etkisi olur mu?
Kesinlikle uzatır diyemem. Ama genel olarak egzersiz, özellikle de zıplama, uzanma gibi egzersizler boy uzamasına katkı sağlayabiliyor. Hiç katkısı da olmayabilir, büyük ölçüde genetikle belirleniyor maalesef. Basketbol oynadığınız için uzarsınız diye garanti veremem, ama fayda görme ihtimaliniz var.

Kızlar için tahmini boy = (Anne boyu + Baba Boyu – 13) / 2,

Erkekler için = (A + B + 13) / 2 ile hesaplanır.
Şimdi ben dünyadaki herkesi bir araya topladım. Sonra aynı boydakileri evlendirdim. A ile B aynı olduğu için erkekler ebeveynlerinden 6,5 cm uzun olurken kızlar 6,5 cm kısa oldu. Buradan görülebileceği üzere erkekler daha fazla. Yani ortalama boy arttı. İnsanlığın yıllardır var olduğunu düşünürsek, zamanında insanlar cüce miydi? Cüce idilerse neden kalıntılar bunu göstermiyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı