Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

Şimdi ben dünyadaki herkesi bir araya topladım. Sonra aynı boydakileri evlendirdim. A ile B aynı olduğu için erkekler ebeveynlerinden 6,5 cm uzun olurken kızlar 6,5 cm kısa oldu. Buradan görülebileceği üzere erkekler daha fazla. Yani ortalama boy arttı. İnsanlığın yıllardır var olduğunu düşünürsek, zamanında insanlar cüce miydi? Cüce idilerse neden kalıntılar bunu göstermiyor?
Tahmini bir değer. Bundan 10 cm kısa, 10 cm uzun olabiliyorsunuz zaten. 20 cm’lik kocaman bir aralıktan bahsediyoruz. Ayrıca kadınlar da hep daha kısa olduğu için ortalama az çok korunuyor, devleşmiyoruz.

Kesinlikle uzatır diyemem. Ama genel olarak egzersiz, özellikle de zıplama, uzanma gibi egzersizler boy uzamasına katkı sağlayabiliyor. Hiç katkısı da olmayabilir, büyük ölçüde genetikle belirleniyor maalesef. Basketbol oynadığınız için uzarsınız diye garanti veremem, ama fayda görme ihtimaliniz var.
Boyum 1.60 cm'den 1.63 cm'ye çıktığında zıplama hareketleri yapıyordum sürekli. Onun etkiside olmuş mudur boyumun uzamasına?

Boyum 1.60 cm'den 1.63 cm'ye çıktığında zıplama hareketleri yapıyordum sürekli. Onun etkiside olmuş mudur boyumun uzamasına?
Buna net cevap vermek mümkün değil. Genel olarak hayatınızda yaptığınız olumlu değişikliklern faydası olmuştur, zıplama da dahil. Her şeyi yapıp zıplamasaydınız 3 yerine 2-2.5 uzardınız belki, belki yine 3 uzardınız.

Benim de mesela 153-173 arasıydı tahmini boyum, zamanında 162 civarı olur diyorlardı, düzgün uyku, iyi beslenme ve basketbol ile iyi bir çocukluk geçirdim, 176-177 boyundayım.

Hocam selam tekrardan 😁 dün konuşmuştuk randevu aldım doktordan. Şu cümlenize denk geldim de. 17 18 yaşlarında iken boyunuz kaç cm idi hangi yaştan sonra uzadınız kaç yaşına kadar devam etti acaba?

Hocam selam tekrardan 😁 dün konuşmuştuk randevu aldım doktordan. Şu cümlenize denk geldim de. 17 18 yaşlarında iken boyunuz kaç cm idi hangi yaştan sonra uzadınız kaç yaşına kadar devam etti acaba?
Ben liseye geçerken boy attım. 7-10. sınıf arası, en çok da 8 ve 9. sınıflarda uzadım. 10. sınıfın başından beri 1-2 cm anca uzamışımdır. Ama sınıfımızda bir arkadaş 12. sınıfın başında uzamaya başladı.

Yani tamamen kişiye bağlı. 19 yaşına kadar boy atma dönemi gecikebiliyor. Genetik bir tarafı da var bu gecikmenin. Baba, amca, dayı gibi erkek akrabalarda geç boy atma öyküsü var mı ona bakıyoruz. Genelde bu şekilde olanların kemik yaşı geride oluyor, örneğin kendisi 17 yaşındayken kemik yaşı 15 oluyor.

Ben liseye geçerken boy attım. 7-10. sınıf arası, en çok da 8 ve 9. sınıflarda uzadım. 10. sınıfın başından beri 1-2 cm anca uzamışımdır. Ama sınıfımızda bir arkadaş 12. sınıfın başında uzamaya başladı.

Yani tamamen kişiye bağlı. 19 yaşına kadar boy atma dönemi gecikebiliyor. Genetik bir tarafı da var bu gecikmenin. Baba, amca, dayı gibi erkek akrabalarda geç boy atma öyküsü var mı ona bakıyoruz. Genelde bu şekilde olanların kemik yaşı geride oluyor, örneğin kendisi 17 yaşındayken kemik yaşı 15 oluyor.

Tek temennim kemik yaşımın geride olması o zaman 😁

Hocam merhaba,
Ben 15 yaşındayım boyum 169-170.
Annemin 171, babamın 183.
Ergenliğe tam girmedim sayılır.
İlkokulda sınıfın en uzunuyken şu an sınıfımın en kısasıyım. O boy atma denen dönem hala bende olmadı. 2-3 senede anca 5-6 santim uzamışımdır. Tüm arkadaşlarımın boyu beni geçti. Bu durum çok canımı sıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha uzamaz mıyım?
Geceleri 3-4 gibi yatıp sabah 9 da kalkıyorum. Beslenmemin iyi olduğu söylenemez ve pandemiden dolayı spor yapamıyorum (öncesinde basketbol oynuyordum.)

Hocam merhaba,
Ben 15 yaşındayım boyum 169-170.
Annemin 171, babamın 183.
Ergenliğe tam girmedim sayılır.
İlkokulda sınıfın en uzunuyken şu an sınıfımın en kısasıyım. O boy atma denen dönem hala bende olmadı. 2-3 senede anca 5-6 santim uzamışımdır. Tüm arkadaşlarımın boyu beni geçti. Bu durum çok canımı sıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha uzamaz mıyım?
Geceleri 3-4 gibi yatıp sabah 9 da kalkıyorum. Beslenmemin iyi olduğu söylenemez ve pandemiden dolayı spor yapamıyorum (öncesinde basketbol oynuyordum.)
10-10.30’dan geç uyumamalısınız. Düzgün beslenmelisiniz. Spor yapamasanız da yürüyüşe gidin, evde basit spor programlarına uymaya çalışın.

Bazı insanlar gibi siz de geç boy atacak olabilirsiniz, babanız, (varsa) dayı ve amcalarınızdan geç boy atan varsa bu ihtimal daha da yüksek, ama bunun mümkün olması için iki şart var:

1. Epifizleriniz açık olacak, yani vücudunuz büyümeye müsait olacak. Bilek röntgeni incelenerek veriliyor bu karar. Doktora gitmelisiniz.
2. Uyku, beslenme ve fiziksel aktivitenize dikkat edeceksiniz. Büyüme hormonu zaten en çok gecenin başında, saat 11-2 arası gibi salgılanıyor. Bunun için de 10’da yatağa geçip uyumak gerekiyor. 3-4’te uyuyup potansiyelinizin tamamını uzamayı bekleyemezsiniz.

10-10.30'dan geç uyumamalısınız. Düzgün beslenmelisiniz. Spor yapamasanız da yürüyüşe gidin, evde basit spor programlarına uymaya çalışın.

Bazı insanlar gibi siz de geç boy atacak olabilirsiniz, babanız, (varsa) dayı ve amcalarınızdan geç boy atan varsa bu ihtimal daha da yüksek, ama bunun mümkün olması için iki şart var:

1. Epifizleriniz açık olacak, yani vücudunuz büyümeye müsait olacak. Bilek röntgeni incelenerek veriliyor bu karar. Doktora gitmelisiniz.
2. Uyku, beslenme ve fiziksel aktivitenize dikkat edeceksiniz. Büyüme hormonu zaten en çok gecenin başında, saat 11-2 arası gibi salgılanıyor. Bunun için de 10'da yatağa geçip uyumak gerekiyor. 3-4'te uyuyup potansiyelinizin tamamını uzamayı bekleyemezsiniz.

Normalde 12'de yatıyordum zaten ama pandemi döneminde düzenim çok bozuldu.
Aileme ne demeliyim bu doktora gitmek için? Yani nasıl durumu anlatabilirim ki?

boy uzamasının 1. kuralı genetiktir. Aileniz uzun boyluysa kısa boylu olmanız pek mümkün değil. Boy uzamasına 2. etken spordur. Erken yaşlarda yapılan spor kemik uzamasını ve gelişimini arttırır. Boy uzamasına en büyük 3. etken ise kalsiyum. Kalsiyum düzenli tüketmiş bireylerin (erkeklerde 20 yaşa kadar) boyları kalsiyum tüketmeyenlere göre daha hızlı uzamış bunun bilimsel kanıtları mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı