Boyumun kısa olmasından korkuyorum

Vücut geliştirme sporlarının boy uzamasına engel olduğunu duymuştum.

Bir 10 cm daha uzasam yeter. Milletin yanında kısa durmak hoşuma gitmiyor :(
"
One study, it states that human growth hormone secretion can be stimulated by vigorous exercise and the conclusion is - "We conclude that the GH response to acute aerobic exercise is augmented with repeated bouts of exercise". The study can be seen here - http://jap.physiology.org/content/83/5/1756.full
And also, according to Wikipedia, "Increased height during childhood is the most widely known effect of GH" so I guess you could say that it is influenced by exercise, however the release in HGH due to exercise may only be for building bone and muscle, and not actual height growth. So I think that exercise may only influence height growth to an extent. Swiftskill is correct in saying that genetics is the main factor contributing height growth." Bak arkadaşında yazdığı gibi, ağırlık kaldırma yerine calisthenics yap. Egzersiz ne kadar azıcık bi etkiye sahip olsada asıl etken genetik burada. 1.77 genetiğin varsa egzersiz en fazla seni 1.76 yapar ki bu da fazla kafaya takılacak bir şey değil.

Benim 9. sınıfta 157 cm boyum vardı 10. sınıfta 163 cm falan oldum 11. sınıfta ise 170 cm oldu şuan 12.sınıfım ve 174 cm falan. 9. sınıfta ve 10. sınıfta benle dalga geçenlerin bazılarından uzunum şuan.

Boy uzamasında temel faktör genetik. Genetiğinde varsa uzarsın, yoksa uzamazsın. Sadece birkaç şey yapabilirsin.

1) Uyku çok çok önemli. Yeteri kadar ve erken uyu. 10:00'da yat, güneşin doğmasıyla beraber uyan.

2) Beslenme önemli. Abur cubur yeme. Olabildiğince sağlıklı beslen. Protein tüket. Östrojen hormonunu yükseltecek gıdalardan kaçın, işlenmiş et ürünleri gibi.

3) Güneşlen. D vitamini (aslında D hormonu) boy uzaması için çok önemli.

4) Spor yap. Spor, hormon salınımını arttırdığı için boy uzamasına etkisi var. Vücut geliştirme sporu tavsiyemdir.

Bunlardan başka yapabileceğin hiçbir şey yok maalesef. Boyun istediğin seviyeye gelmese dahi üzülmemen gerek. ☺
Hocam ismimi görünce heyecanlandım. :D :D

Genetik, kemik yapısı, kemik florasının beslenmesi, aile den gelen DNA dizilimi ıvır zıvır bir sürü etmen var yani kısa olacaksan olursun yapabileceğin bir şey yok, uzun olacaksan olursun yapacak bir şey, ortalama boyda olacaksan olursun ona da yapacak bir şey yok. Asıl önemli olan olması gereken den kısa olmayışın ve fiziksel olarak bir sorunun olmaması çünkü boyun hayatta yapacağın şeyleri etkileyecek bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı