Bozulan Grub nasıl düzeltilir?

gümüşhaneli

Decapat
Yer
Morioh
Windows 7 kullanıyordum Manjaro Linux kurup Windows 7 üzerinden sildim.

Grub bozuldu ve Grub Rescue yazıyor ekranda Windows 7'yi bulup çalıştırıp Grub'u onarmam lazım.

Klavyede "(" yazmak için Shift+9'a basıyorum bayağı anormal virgülü falan bulamadım.

2 sorun var.

1: Hangi komutları gireceğim nasıl Grub'u onaracağım?

2: Tuşlar karışık virgülü bulamadım komutları girmek ayrı bir işkence. Belki klavye Türkçe olduğu içindir ama yerler bayağı karışmış. BIOS'tan klavye dili değişebiliyorsa onu da anlatır mısınız, veya tuşların yerini söyler misiniz?

Dipnot: Daha önceden bir sürü konu açtım Grup Rescue ile ilgili ama sorunu bilmediğimden, tam olarak anlatamadığım için çözüm bulunamadı.

Bu kadar zahmet bilgileri kurtarmak için.

Tebrik ederim sorunu buldun galiba :D

Atıcağım fotoları görünce 17 yıl geriye gideceksin 1 dk
Hocam Grub, işletim sistemini açmaya yarar. Siz de Manjaro'nun EFI bölümünü silmişsiniz. Ne yapmayı planlıyorsunuz ki? Windows 7'yi açmak istiyorsanız dediğimi yapın. Manjaro'yu da silmişsiniz zaten, yapacak bir şey yok.

Boot ayrı bios ayrı foto attım
Hocam grub, işletim sistemini açmaya yarar. Siz de Manjaro'nun EFI bölümünü silmişsiniz. Ne yapmayı planlıyorsunuz ki? Windows 7'yi açmak istiyorsanız dediğimi yapın. Manjaro'yu da silmişsiniz zaten, yapacak bir şey yok.

O dediğin menüler nerede peki, neye benziyor?

Dosya Ekleri

• IMG_20210327_191809.jpg
    IMG_20210327_191809.jpg
    188,8 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20210327_191339.jpg
    IMG_20210327_191339.jpg
    379,9 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20210327_192211.jpg
    IMG_20210327_192211.jpg
    152,4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20210327_200920.jpg
    IMG_20210327_200920.jpg
    261,9 KB · Görüntüleme: 24
Hocam normalde Select a Boot First device bölümünde GRUB ve Windows Boot Manager oluyor diye biliyorum. Ama BIOS'unuzu pek anlamadım. Boot Manager'da SSD değil de disk bölümü sunması gerek diye biliyorum. Şu an hiçbir fikrim kalmadı. :D

Boot ayrı BIOS ayrı fotoğraf attım.

Hocam Boot sekmesi açılışta onun yerine Boot menüye girmelisiniz.
Hocam normalde select a Boot first device bölümünde grub ve Windows Boot Manager oluyor diye biliyorum. Ama BIOS'unuzu pek anlamadım. Boot Manager'da SSD değil de disk bölümü sunması gerek diye biliyorum. Şu an hiçbir fikrim kalmadı. :D

Hocam sizin dediğiniz UEFI üzerinde olabilir mi?

Hocam normalde Select a Boot First device bölümünde GRUB ve Windows Boot Manager oluyor diye biliyorum. Ama BIOS'unuzu pek anlamadım. Boot Manager'da SSD değil de disk bölümü sunması gerek diye biliyorum. Şu an hiçbir fikrim kalmadı. :D
Windows Boot manager diye birşey yok galiba.

Kaldık yine formata.

Dosya Ekleri

• IMG_20210404_092644.jpg
    IMG_20210404_092644.jpg
    227,3 KB · Görüntüleme: 14
Hocam Boot sekmesi açılışta onun yerine Boot menüye girmelisiniz.

Hocam sizin dediğiniz UEFI üzerinde olabilir mi?

Benimki legacy belirtmedim mi?

Boot menü zaten o grili olan menü üstündedir yazıyor boot menü diye.
Hocam benim attığım kodları denediniz mi?
Bakayım
Hepsi ayrı ayrımı yazılacak?
Sırasıyla bootrec / rebuildbcd , bootrec / fixmbr , bootrec / fixboot
3 kod ayrı ayrı.

Hocam galiba Linux için ayırdığı disk bölümünü silmiş.
Bootrec bilinmeyen komut diyor

Windows 7 kullanıyordum Manjaro Linux kurup Windows 7 üzerinden sildim.

Grub bozuldu ve Grub Rescue yazıyor ekranda Windows 7'yi bulup çalıştırıp Grub'u onarmam lazım.

Klavyede "(" yazmak için Shift+9'a basıyorum bayağı anormal virgülü falan bulamadım.

2 sorun var.

1: Hangi komutları gireceğim nasıl Grub'u onaracağım?

2: Tuşlar karışık virgülü bulamadım komutları girmek ayrı bir işkence. Belki klavye Türkçe olduğu içindir ama yerler bayağı karışmış. BIOS'tan klavye dili değişebiliyorsa onu da anlatır mısınız, veya tuşların yerini söyler misiniz?

Dipnot: Daha önceden bir sürü konu açtım Grup Rescue ile ilgili ama sorunu bilmediğimden, tam olarak anlatamadığım için çözüm bulunamadı.

Bu kadar zahmet bilgileri kurtarmak için.
Sistem LEAGCY mi UEFI mi?

Geri
Yukarı