Bu depremi de mi unutacağız?

İnsanımız kötü olayları unutmaya ve ders çıkarmamaya çok meyilli. Peki ya bu deprem? Bu depremi de mi unutacağız ve ders çıkarmayacağız?

Büyük ihtimalle böyle olur. Ancak, eğer unutulur müdahale yapılmazsa İstanbul depremi veya birçok depremden ötürü iflasa kadar gidebilir ülke. Ne yazık ki olan vatandaşlara oluyor. Aslında yapmak çok zor bir şey değil. İki yetkili veya artık prosedür nasıl işliyorsa bina bina gezerek teyit edilmesi gerekiyor. Bu sayede hem insan kaybının önüne geçebiliriz hem de ekonomik olarak rahatlarız. Ancak yetkililer bunları yapmazsa işimiz çok zor çok.

Büyük ihtimalle böyle olur. Ancak, eğer unutulur müdahale yapılmazsa İstanbul depremi veya birçok depremden ötürü iflasa kadar gidebilir ülke. Ne yazık ki olan vatandaşlara oluyor. Aslında yapmak çok zor bir şey değil. İki yetkili veya artık prosedür nasıl işliyorsa bina bina gezerek teyit edilmesi gerekiyor. Bu sayede hem insan kaybının önüne geçebiliriz hem de ekonomik olarak rahatlarız. Ancak yetkililer bunları yapmazsa işimiz çok zor çok.
Çoktan yapılmış ve teyit edilmemiş binaları teyit etsek bile depreme dayanıklı hâle getirebilir miyiz?

İnsanımız kötü olayları unutmaya ve ders çıkarmamaya çok meyilli. Peki ya bu deprem? Bu depremi de mi unutacağız ve ders çıkarmayacağız?

Unutulması yüksek ihtimal fakat unutulmazsa devrim gerçekleşeceğine inanıyorum. Şahsi olarak çıkarımım beklenen İstanbul depremi olduğunda kendi başınızasınız ve kim olursa olsun yakınlarınız dışında kimseye güvenmemelisiniz ve en az 4 gün adamakıllı yardım geliceğini de sanmıyorum.

Bu deprem de unutulacak, ders çıkarılmayacak. Yakın zamanda olacak büyük Marmara depreminde çok daha kötü sonuçlar olacak ve herkes yine aynı hikayeleri, aynı tweetleri atacak. Siyasiler yine hiçbir şey yapmayacak. Bu depremde ne olduysa yine aynısı olacak.

Olacak olan şu. Dediğiniz gibi bir süre sonra unutulacak. Ama deprem yönetmelikleri vs biraz güncellenir. Denetim hafiften sıkılaşır. Biraz kentsel dönüşüm projesi yapılır. Sonra herkes uyusun tekrar.
Kolay iş değil elbet o kadar binanın yenilenmesi. Ama riskin yüksek olduğu yerden az olduğu yere doğru başlanmalı.
Nasıl asansörler yıllık kontrol ediliyor. Binalar da kontrol edilmeli. Çatlak patlak var mı? Kolonlar vs ne durumda? Kesilen kolon olmuş mu? En azından yapılabilir. Hakkıyla yapılırsa tabiki.

Geri
Yukarı