Bu nazar dinlere inanmayanlar için ne olarak geçiyor?

Eh, Kur'an'da böyle bir şey geçmiyor. Dolayısıyla İslam'da yok. Rivayetler üzerinden konuşacaksak ortaya birbirinden farklı 3-5 din çıkarabiliriz. :D
İhsan Şenocak bu videosunda bu görüş hakkında konuşuyor. Ben onun kadar güzel anlatamam o yüzden direkt onun konuşmasını aktarıyorum. Allah hepimizi doğru yola iletsin ve doğru yoldan saptırmasın, âmin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela ben küçüklüğümden beri bir nazar olduğunu hissettiğimde ''2 Nas 2 Felak 2 Ayetel Kürsi 1 Elham'' okutturulur ve cidden içimin daralmasının geçtiğini hissederim, veya bir başarılı olduğum bir şeyden sonra başım ağrır falan filan. Mesela ben bunları İslam dinine göre yukarda yazdığım gibi çıkarıyorum ancak bir Hristiyan nasıl çıkarıyor veya bir Ateist nasıl çıkarıyor? Veya direk inanmayan dinler/inançlar mı var?
Dinde nazar yok. Ayrıca birçok ülkenin kültüründe nazar diye bir şey yok diye biliyorum. Asya kültüründe özellikle Japonya'da nazar olayı var. Kötü şanstan koruyan manevi gücü olduğuna inandıkları eşyaları ve ritüelleri de var. Bizdeki kurşun döktürme gibi.

Bence sadece kötü şans. Nazar olduğuna ne kadar çok inanırsak başımıza o kadar çok geliyor. Kötü bir şey olunca nazar değil de "Kötü şans bu, gelip geçer." demenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Ateist fazla materyalist takıldığından zaten inanmaz böyle bir şeyin varlığına.

İslam'da en güvenilir kaynaklardan biri de hadismiş zaten.
Bunun kadar yanlışı yok. Şu anda doğru olarak kabul edilen hadis kitaplarının oluşum şekline bakılarak anlaşılabilir bu. Muhammed'in çevresindeki insanlardan sözlerini akıllarında tutanlar toplanıyor ve akıllarındaki sözleri kıyaslıyorlar. "Evet, bunu demiş olabilir." veya "Bu söz çoğumuzun ezberinde, öyleyse bunu demiştir." gibi akıl yürütmelerle sözler arasından elemeler yaparak kitapları oluşturuyorlar. Güvenilir bir kaynak göremedim ben. Çevremdeki çoğu müslümanın tuhaf bir şekilde bilmediği üzere Kur'an'da da geçmez zaten.

Bir ateist agnostik olarak başlıktaki soruya cevap vereceksem de, "saçmalık" olarak geçiyor.

Bunun kadar yanlışı yok. Şu anda doğru olarak kabul edilen hadis kitaplarının oluşum şekline bakılarak anlaşılabilir bu. Muhammed'in çevresindeki insanlardan sözlerini akıllarında tutanlar toplanıyor ve akıllarındaki sözleri kıyaslıyorlar. "Evet, bunu demiş olabilir." veya "Bu söz çoğumuzun ezberinde, öyleyse bunu demiştir." gibi akıl yürütmelerle sözler arasından elemeler yaparak kitapları oluşturuyorlar.
Bu bahsettiğiniz olay da İslam'a göre İncil'in doğru bir kaynak olmaması ile aynı olay zaten.

Dinde nazar yok. Ayrıca birçok ülkenin kültüründe nazar diye bir şey yok diye biliyorum. Asya kültüründe özellikle Japonya'da nazar olayı var. Kötü şanstan koruyan manevi gücü olduğuna inandıkları eşyaları ve ritüelleri de var. Bizdeki kurşun döktürme gibi.

Bence sadece kötü şans. Nazar olduğuna ne kadar çok inanırsak başımıza o kadar çok geliyor. Kötü bir şey olunca nazar değil de "Kötü şans bu, gelip geçer." demenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Ateist fazla materyalist takıldığından zaten inanmaz böyle bir şeyin varlığına.
Nazar boncuğu ve nazar kavramı zaten bize Orta Asya'daki atalarimizdan ve Şaman inancından geçmedi mi? Bizim kültürümüze ordan işledi diye biliyorum ben.

Mesela ben küçüklüğümden beri bir nazar olduğunu hissettiğimde ''2 Nas 2 Felak 2 Ayetel Kürsi 1 Elham'' okutturulur ve cidden içimin daralmasının geçtiğini hissederim, veya bir başarılı olduğum bir şeyden sonra başım ağrır falan filan. Mesela ben bunları İslam dinine göre yukarda yazdığım gibi çıkarıyorum ancak bir Hristiyan nasıl çıkarıyor veya bir Ateist nasıl çıkarıyor? Veya direk inanmayan dinler/inançlar mı var?
Dinlerin doğma amacı da tam olarak budur, insan kendinden üstün bir kişiye, bir güce inanma ihtiyacı duyar. Bundan dolayı dua ederken rahatladığını hissedersin ve maalesef dinler insan ürünüdür.

Ben nazara inanıyorum. Merak eden varsa aşağıdaki videoyu izleyebilir. Kısaca açıklanmış:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam, arkadaş inanmayanlar ne düşünüyor?" diye soruyor. Size inanıp inanmadığınızı sormamış.. Elbette ki siz buna inanabilirsiniz. Size buna karşı bir şey diyen de olamaz. Ama kalkıp "yok şöyle, yok böyle" derseniz, ben de tek referans noktam olan Kur'an-ı Kerim'e bakarım. Orada yoksa, İbn-i Sînâ'da gelse, Farabî'de gelse ve anlatsa nazarı, boş.

Bana göre de sorarsan, senin bunları yaptığındaki rahatlama hissi, sana bunu inandırmış olmalarından dolayı. Sadece din değil, diğer bütün durumlarda da durum böyledir. Bununla ilgili sürüsüne bereket psikolojik deney vardır. Madem merak ediyorsun, istersen okuyabilirsin.

Yine bana göre nazar gözümde fal, astroloji, canavarlar, ejderhalar, ne kadar gerçek olmasını istesem de anime kızları kadar gerçektir. Tek referans noktam Kur'an-ı Kerim'dir. Onun dışındakileri muhatap almıyorum. Bir Müslüman isen senin de yapman gereken budur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı