Zaman neden bu kadar çabuk geçiyor?

Zaman görecelidir ama algısal olarak baktığımızda nesnel olarak herkese neredeyse aynı hızda (gezegenin neresinde olduğuna ve rakıma bağlı olarak saniyenin trilyonda biri değişkenlik gösterebilir) geçse de öznel olarak farklı hızlarda geçer. Sürekli saate bakarak bir şeyi beklersen yavaş gibi hissedersin. Sevdiğin bir oyunu oynarken ise hızlı geçti gibi hissedersin.

Zamana değil işe odaklanınca zaman çabuk geçiyor gibi hissedilir, zamana odaklanınca devamlı bir şeyin bitmesi üzerinden zamanı yorumlarız, zaten gün geçtikçe sabırsızlaşan insanlarız ve bu çok normal.
Zaman değişken bir kavram, lunaparkta vakit geçirmeye değil zamana odaklanan birinin hissettiği zaman ile vakit geçirmeye odaklanan birinin hissettiği zaman kavramı aynı değil.

Einstein'in teorisine göre birşeyden zevk alınırsa zaman hızlı geçer, zevk alınmazsa yavaş geçer. Einstein örnek olarak ''güzel bir bayanın yanında 1 saat oturulursa 1 saat 5 dk kadar çabuk geçer, kızgın bir sobanın üstüne 5 dk oturulduğunda bu 5 dk 1 saat gibi geçer.

Birde kişi çocuk veya genç iken zaman yavaş geçer, kişi yetişkin olduğunda veya yaşlandığında kişiye zaman çabuk geçer.

Haklısın nasıl zaman geçti de 12 yaşından 18 yaşına geldim anlamadım sakallarım falan çıkıyor geriye gidemiyor muyuz şimdiden büyümek istemiyorum :D

Geri
Yukarı